Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

11 Eylül’ün üzerinden 16 yıl geçti

11 Eylül 2017 - 21:27 'de eklendi ve A+A-

11 Eylül’ün üzerinden 16 yıl geçti

Tam 16 yıl önce bugün ABD tarihin en büyük terör saldırısına uyandı. El Kaide, New York’taki İkiz Kuleler’i yerle bir etti. Yaklaşık üç bin kişi hayatını kaybetti. 11 Eylül 2001’de yaşanan bu saldırıyla tarihin akışı da değişti. Amerika’nın Afganistan ve Irak operasyonlarıyla başlayan kaos, tüm coğrafyaya yayıldı. Dünya, temelleri o dönemde atılan DAEŞ terörü ile mücadele ediyor.
Tarih 11 Eylül 2001, hava korsanları tarafından kaçırılan üç yolcu uçağı, İkiz Kuleler ve Savunma Bakanlığı binasını hedef aldı. Beyaz Saray’ı vurmak isteyen dördüncü uçaksa düşürüldü. Yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti.

Dönemin ABD Başkanı George W. Bush, o anlarda bir ilkokuldaydı, çocuklara kitap okuyordu. Saldırılar kulağına fısıldandı, Bush sınıftan çıktı ve “teröre karşı küresel savaş” ilan etti.

İLK ADIM AFGANİSTAN’IN İŞGALİ
Artık hiçbir şey eskisi olmayacaktı, 11 Eylül’ün sorumlusu olarak Usame bin Ladin gösterildi. İlk hedef, Afganistan’daki Taliban yönetimiydi. Daha bir ay geçmeden Afganistan işgal edildi.

Operasyonla taliban yönetimi devrildi ancak Amerikan yönetiminin teröre karşı yürüttüğü savaşta işler planlandığı gibi gitmedi. El Kaide lideri Usame bin Ladin, saldırıdan tam 10 yıl sonra 2011’de öldürülse de Afganistan hala istikrardan uzak.
ABD Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın bulunduğu Pentagon

IRAK’TA HİÇ BULUNAMAYAN SİLAHLAR
Taliban saldırıları yıllar geçmesine rağmen önlenemiyor, ülkede kaos sona ermiş değil. Afganistan’ın ardından ikinci hedef ise Irak’tı. Teröre destek vermesi ve Saddam Hüseyin’in kitle imha silahları gerekçe gösterildi; nisan 2003’te Bağdat işgal edildi. Baas yönetimi iktidarına son verilirken, Saddam Hüseyin yakalandı ve idam edildi. O silahların varlığı ise hiçbir zaman kanıtlanamadı.

Hızlı alınan bu sonuçlara karşın Irak’ta da durum farksız. 4 bin 500 askerini savaşta kaybeden Amerika Birleşik Devletleri, 2011’de tüm birliklerini Irak’tan çekti. Ancak şiddet hiç azalmadı, aksine arttı.

200 BİNDEN FAZLA İNSAN ÖLDÜ
Irak’ta 2003’ten beri saldırı ve çatışmalarda ölen sivil ve askerlerin toplam sayısı 200 bin’i aştı. Tüm bunlar olurken; Beyaz Saray’da Bush gitti, Obama geldi. ABD, 2013’de Irak’tan, 2014’te de Afganistan’dan çekildi ancak coğrafya huzuru bulamadı.

Arap baharıyla başlayan kırılmalar ve yaşanan otorite boşlukları en çok Ortadoğu’daki radikal gruplara yaradı. Irak’ın işgali ve Saddam’ın devrilmesi, yıllar sonra yeni bir düşman yarattı. Artık bölgedeki yeni tehdidin adı DAEŞ’ti. DAEŞ’in Musul başta olmak üzere Irak’ta ve sonra da Suriye’de kilit öneme sahip kentleri ele geçirmesiyle Amerika Birleşik Devletleri bir kez daha Irak’a müdahale etti.

SAVAŞ YORGUNU
Amerikan ordusu, 15 Haziran 2014’ten bu yana binlerce hedefe hava saldırısı düzenledi. Amerikan ordusu sadece Irak’ta değil, Suriye’de de DAEŞ’e karşı operasyon düzenliyor.

Yani aslında savaş yorgunu çünkü 16 yıldır savaşta. Cephe değişiyor, savaşın adı değişiyor ancak 11 Eylül saldırılarıyla başlayan ABD’nin teröre karşı savaşı, bir türlü son bulmuyor. En ağır faturayı ödeyenler ise savaşların ortasında ölüm kalım mücadelesi verenler oluyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İsrail, İran’ın Güney Kıbrıs’taki İsrail hedeflerine saldırı teşebbüsünde bulunduğunu savundu İsrail, İran’ın Güney Kıbrıs’taki ...

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran’ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) bulunan bazı İsrail hedeflerine saldırı teşebbüsünde bu...

New York’taki Türkevi’nin açılışına katılan Başpiskopos Elpidoforos özür diledi New York’taki Türkevi’nin açılışına katı...

ABD Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoforos, New York’taki Türkevi’nin açılışına katılması sebebiyle Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın t...

Anastasiadis: “Verimli ve farklılıkların ortaya konduğu bir görüşmeydi” Anastasiadis: “Verimli ve farklılı...

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bugün New York’ta gerçekl...

Liderlerin Guterres ile yaptığı görüşme Rum basınında: “İlerleme yok” Liderlerin Guterres ile yaptığı görüşme ...

Fileleftheros gazetesi “Aynı Sahnede Seyirci – Anastasiadis İki Kesimli Federasyondan Tatar ise İki Devletten Bahsetti” başlıkları altı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Dr. Hüsnü Feridun hayatını kaybetti Dr. Hüsnü Feridun hayatın...

Kıbrıs Türk eğitimine yarım asırdan uzun süre hizmet veren D...

Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştiril...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UB...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:1...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar ...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tar...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalı...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışa...

Bakan Taçoy, İskele’de meydana gelen ölümlü iş kazası ile ilgili açıklama yaptı Bakan Taçoy, İskele’de me...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy İskele’de meyd...

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi çalışmalarını sürdürüyor İdari, Kamu ve Sağlık İşl...

  İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi yerel yönetimler ref...

Öğretmen sınavları cumartesi başlıyor Öğretmen sınavları cumart...

Kamu Hizmeti Komisyonu 2022-2023 öğretim yılı başlamadan önc...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği’nden belediyelere çağrı Güzelyurt Hayvanları Koru...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği, ülkedeki tüm belediyele...

7. AKSA Fotofest Fotoğraf Yarışması için başvurular başladı 7. AKSA Fotofest Fotoğraf...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen AKSA Fotofest F...

Eğitim HABERLERİ