Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıldönümünde Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda resmigeçit töreni düzenlendi

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıldönümünde Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda resmigeçit töreni düzenlendi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının büyük zaferi yakından izlediğini, bu mücadeleden ışık aldığını, bunun ilham ve güç kaynağı olduğunu vurguladı.Tören, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesi, tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramlarının kutlanması ile başladı. Kıbrıs Türk Barış […]

30 Ağustos 2022 - 17:56 'de eklendi ve 49 kez görüntülendi. A+A-

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıldönümünde Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda resmigeçit töreni düzenlendi

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıldönümünde Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda resmigeçit töreni düzenlendi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının büyük zaferi yakından izlediğini, bu mücadeleden ışık aldığını, bunun ilham ve güç kaynağı olduğunu vurguladı.
Tören, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesi, tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramlarının kutlanması ile başladı.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına bir subayın yaptığı konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da bir konuşma yaptı. Tören resmigeçit ile son buldu.

Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, ana muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bakanlar, milletvekilleri ve diğer yetkililer ile vatandaşlar katıldı.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Teğmen Berkay Sarıkaya, Büyük Zaferin 100. Yıldönümünü gururla kutladıklarını vurguladı.

Büyük zaferin tarihçesini anlatan ve Türk milletinin her türlü saldırıya karşı vatan topraklarını son neferine ve kanının son damlasına kadar koruyacağını ispatladığını belirten Sarıkaya, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin de büyük zaferde ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde atıldığını kaydetti.

Sarıkaya, Türk Silahlı Kuvvetlerinin azimli ve kararlı bir şekilde halkının güvencesi, düşmanların korkulu rüyası olduğunu belirterek, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle andı.

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, Zafer Bayramı’nı büyük bir coşku ve heyecanla kutladıklarını belirterek, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla andı.

Büyük zaferin tarihçesini anlatan ve Anadolu topraklarının işgal edilmeye çalışmasına karşı ortaya konan direnişin büyük zaferle sonuçlandığını belirten Tatar, tam 100 yıl önce bu zaferin elde edildiğini, Anadolu’nun işgalden kurtarıldığını ve ilelebet Türk toprağı olduğunu kaydetti.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının da büyük zaferi yakından izlediğini, bu mücadeleden ışık aldığını, ilham ve güç kaynağı olduğunu vurguladı.

Türk Halkının son yüz yılda gösterdiği cesaret ve kahramanlıklara işaret eden Tatar, cumhuriyetin kurulduğunu, Kıbrıs Türk Halkının da bundan güç aldığını, Kıbrıs adasının Yunan adası olmaması için mukavemetçi özelliğiyle buradaki mücadelesini sürdürdüğünü söyledi.

Kıbrıs Türk Halkının tarihinden güç alarak bugün de yoluna Anavatan Türkiye ile birlikte yoluna devam ettiğini ifade eden Tatar, büyük önder baş komutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle andı.

Kıbrıs Türk Halkının artık federal bir zemininde değil, Kıbrıs’ta egemen eşitlik temelinde kalıcı bir barışa ulaşılabileceğine inandığını, yeni siyasetini de bu yönde ortaya koyduğunu ifade eden Tatar, Türkiye’nin de en üst makamlardan kendilerine destek verdiğini vurguladı.

Yeni siyaseti, Kıbrıstaki geçmişe bakarak ve yıllardır oynanan oyunları görerek ortaya koyduklarını, Rum tarafının pişirip kurtardıkları güven artırıcı önlemleri, KKTC’ye egemenliğini yayacak önerileri kabul etmeyeceklerini söyleyen Tatar, Doğu Akdeniz’de şu anda hidrokarbon araştırmaları olduğunu, egemenlik ve mücadelelerinin en somut örneğinin bu olduğuna işaret etti.

Rum tarafına Önerilerinin masada olduğunu ifade eden Tatar, İki devletin iş birliğine dayalı bir çözümü desteklediklerini, egemenlik haklarından asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Kıbrıs Türk Halkının yıllardır bu coğrafyadaki varlığının korunduğunu ifade eden Tatar, tarihten örnekler verdi, mücadelenin sürdüğünü söyledi ve bu uğurda canını kanını veren tüm şehitleri andı, gazileri yad etti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sportif Yetenek Taraması Projesi başlıyor Sportif Yetenek Taraması Projesi başlıyo...

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Protokolü kapsamın...

Töre:TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı “KKTC’nin tanınması” çağrısına Meclis’in sahip çıkması gerekiyor Töre:TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Gene...

umhuriyet Meclisi’nin 10. Dönem İkinci Yasama Yılı bugün düzenlenen törensel toplantıyla başladı. Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da ...

“Seyir halinde iken cep telefonu ile konuşmak” suçundan 158 kişi aleyhine işlem başlatıldı “Seyir halinde iken cep telefonu ile kon...

  Ülkede bir haftada 79 trafik kazası oldu, kazalarda 21 kişi yaralandı. Trafik kazalarının sebepleri arasında ise süratli araç kullanm...

Bir haftada 19 yangın çıktı Bir haftada 19 yangın çıktı

Ülkede bir haftada 19 yangın ve 30 hususi servis olayı meydana geldi. İtfaiye Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 26 Eylül – 02 Eki...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Sportif Yetenek Taraması Projesi başlıyor Sportif Yetenek Taraması ...

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hüküme...

Töre:TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı “KKTC’nin tanınması” çağrısına Meclis’in sahip çıkması gerekiyor Töre:TC Cumhurbaşkanı Erd...

umhuriyet Meclisi’nin 10. Dönem İkinci Yasama Yılı bugün düz...

“Seyir halinde iken cep telefonu ile konuşmak” suçundan 158 kişi aleyhine işlem başlatıldı “Seyir halinde iken cep t...

  Ülkede bir haftada 79 trafik kazası oldu, kazalarda 21 kiş...

Bir haftada 19 yangın çıktı Bir haftada 19 yangın çık...

Ülkede bir haftada 19 yangın ve 30 hususi servis olayı meyda...

Rekortmen yüzücü Ersoy’a KKTC MOK’dan destek Rekortmen yüzücü Ersoy’a ...

  Türkiye Hazırlık Olimpiyat Merkezi (TOHM) Bursa’da bulunan...

Meclis’te yeni yasama yılı nedeniyle resepsiyon düzenlendi Meclis’te yeni yasama yıl...

Cumhuriyet Meclisi’nde yeni yasama yılının başlaması nedeniy...

Ertuğruloğlu:Tanınma çağrısı egemen eşitlik politikasının bir devamı Ertuğruloğlu:Tanınma çağr...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu BRT’de konuk olduğu ‘Ma...

Tatar:Önemli olan yasaların biran önce geçirilmesi ve ülkenin daha iyi bir noktaya taşınabilmesi adına reformların biran önce yapılmasıdır Tatar:Önemli olan yasalar...

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi’nin 10...

DAÜ’de  beyaz önlük giyme töreni yapıldı DAÜ’de beyaz önlük giyme...

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) beyaz önlük giyme töreni...

Ataoğlu:Eleştiriler kadar önerilere de açığız Ataoğlu:Eleştiriler kadar...

Lefkoşa, 3 Ekim 22 (TAK): Meclis Genel Kurulu’nun törensel a...

Eğitim HABERLERİ