Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

AB Rum’un tetikçisi

11 Temmuz 2019 - 9:15 'de eklendi ve A+A-

AB Rum’un tetikçisi

NACAK GAZETESİ- Avrupa Dış İlişkiler Servisi ve Komisyonu’nun, Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle AB’nin Türkiye’ye karşı alabileceği önlemlerle ilgili öneri paketi açıklandı. Öneriler şunları içeriyor;
1- Siyasi, ekonomik, enerji, taşımacılık, tarım alanlarındaki üst düzey diyalog ve görüşmelerin dondurulması. Kasım ayında yapılması planlanan Türkiye-AB katılım konseyi toplantısının ertelenmesi.

2 -Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu önünde bulunan Türkiye’ye 2020 yılı için verilecek ödeneğin dondurulması
3- Avrupa Yatırım Bankası’nın Türkiye’ye mevcut kredi verme eylemlerini incelenmesi. AB-Türkiye Havacılık Anlaşması’nın ertelenmesi

Avrupa Dış İlişkiler Servisi ve Komisyon’un, Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle AB’nin Türkiye’ye karşı alabileceği önlemlerle ilgili öneri paketi, Rum Haber Ajansı aracılığıyla basınına sızdırıldı. İlk yıl için siyasi ve diplomatik önlemlerin yer aldığı pakette daha ileri aşamada ve gerekmesi halinde yaptırımlar da öneriliyor.
Önlemlerin uygulanabilmesi için AB üyesi 28 ülkenin oybirliği gerektiğine işaret edilirken, İngiltere’nin argümanından etkilenen bazı üye ülkelerin Türkiye’ye karşı yaptırım uygulanmasını istemediğine dikkat çekildi.
Fileleftheros haberi “İşte AB’nin İlk Önlemleri… Avrupa Servisi ve Komisyon Türkiye’ye Karşı İlk Aşama Listesini Hazırlıyor… Ödeneklerin Dondurulması Gibi Siyasi ve Diplomatik Önlemler… Yaptırımlar Sonraki Aşamada” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.
Haberde Rum Yönetiminin, önümüzdeki on gün içerisinde onaylanmasını beklediği öneriler de yer aldı.
Buna göre: “1-siyasi, ekonomik, enerji, taşımacılık, tarım alanlarındaki üst düzey diyalog ve görüşmelerin dondurulması, önümüzdeki Kasım ayında yapılması planlanan Türkiye-AB katılım konseyi toplantısının ertelenmesi. 28 üyenin, Türkiye-AB üst düzey temaslarında hangi alanların buzdolabına kaldırılacağını hangilerinin kaldırılmayacağını seçme olanağı bulunduğuna işaret ediliyor.
2-Ödeneklerin dondurulması. Halen Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu önünde bulunan Türkiye’ye 2020 yılı için verilecek ödeneğin 145 milyon 800 bin Euro azaltılması önerisine atıf yapılıyor ve bu meblağın dondurulması öneriliyor.
3-Avrupa Yatırım Bankası’na, Türkiye’ye mevcut kredi verme eylemlerini incelemesi öneriliyor
4- AB-Türkiye Havacılık Anlaşması’nın ertelenmesi öneriliyor. Bunun da Türkiye’ye önemli ekonomik bedel yaratacağına işaret ediliyor.”
TÜRKİYE
Bazı ülkelerin, İngiltere’nin “Türkiye Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde değil Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteriyor. Bu AB’yi önlem almaya itmemeli, gerilimin azaltılması ve talihsiz ihtilafa son verilmesi için diplomatik çaba harcanmalı” argümanından etkilendiğine dikkat çekildi. Bu aşamada bu ülkelerin önlerine, Türkiye’ye uygulanacak yaptırım listesinin konulmasına hazır olmadığı için yaptırım önerilerinin sonraki aşamaya bırakıldığı belirtildi.
Gazete buna karşın Federica Mogherini ve Hristos Stilianidis’in müdahalesinin Rum Yönetiminin yaptırım beklentilerini canlı tutuğuna işaret etti, Mogherini ve Stilianidis’in, Konsey’in uygun bulması halinde ve uygun gördüğü zamanda şerhi taşıyan yaptırımlar listesine son dakika eklemesi yaptığını belirtti, yaptırımların şunları da içerebileceğine işaret etti:
“a-Kişilere karşı yaptırım, b-Varlıklara karşı yaptırım, c-deniz dibinde hidrokarbon bulunması ve üretimini hedeflemesi muhtemel sektörel yaptırım.”
Bu eklemenin, Rum Yönetimi açısından oyunun bu elini kurtardığını ancak kazanması için 28’lerin oybirliğini elde etmesi gerekeceğini kaydeden gazete, İngiltere’nin ve aralarında Almanya’nın da bulunduğu diğer ülkelerin tavrı dikkate alındığında, bunun çok da kolay olmayacağını belirtti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Atatürk’ün doğduğu evi  Pontus Rum müzesi yapacaklar Atatürk’ün doğduğu evi Pontus Rum müzes...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan Tarım Bakanı Makis Voridis, Ayasofya‘nın ibadete açılmasına misilleme olarak Selanik‘teki Atatürk Müzesi‘nin...

Alman Büyükelçi  Kremp;       “AB Güney Kıbrıs’ın yanındadır” Alman Büyükelçi Kremp; “AB Güney ...

NACAK GAZETESİ- Almanya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Franz Josef Kremp, Almanya’nın 1 Temmuz’da AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı devralmı...

ABD Büyükelçisi Garber;     Güney Kıbrıs önemli ortağımız ABD Büyükelçisi Garber; Güney Kıbrıs...

NACAK GAZETESİ- ABD, Güney Kıbrıs’taki Büyükelçiliği aracılığıyla, ABD Dışişleri Bakanlığı üzerinden Güney Kıbrıs için “Uluslararası As...

“Borrell Türk duvarına tosladı” “Borrell Türk duvarına tosladı”

NACAK GAZETESİ- Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Ankara’da gerçekleştirdiği ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
14 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 14 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

14 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

“Kimseye cep bağımız yok” “Kimseye cep bağımız yok”...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar B...

TMT’nin 13 Temmuz 1958 tarihi bildirisi… “Ölüm cezasını çekecekler” TMT’nin 13 Temmuz 1958 ta...

EOKA terör örgütünün 12 Temmuz 1958 günü gerçekleştirdiği “İ...

“Rum-Yunan ikilisi egemenlik haklarımızı ihlal ediyor” “Rum-Yunan ikilisi egemen...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, G...

“Özel Jet raporu bir an önce ortaya çıkmalı” “Özel Jet raporu bir an ö...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar “özel...

“Kapı hemen şimdi” “Kapı hemen şimdi”

NACAK GAZETESİ- Akıncılar ile Güney Kıbrıs’taki Limya arasın...

“Türkiye sondaj faaliyetlerinden vazgeçmeli” “Türkiye sondaj faaliyetl...

NACAK GAZETESİ- BM Genel Sekreterinin Güvenlik Konseyi üyele...

“Rum ekonomimizi hedef alıyor” “Rum ekonomimizi hedef al...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

Koop-Süt’den büyük indirim Koop-Süt’den büyük indiri...

NACAK GAZETESİ- Koop-Süt, süt ve bazı süt ürünlerinde yüzde ...

Meclis’teki partiler  Rum’a karşı bir oldu Meclis’teki partiler Rum...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen 6 siyas...

Eğitim HABERLERİ