Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Garber; Rumlar önemli bir ortağımızdır

04 Eylül 2020 - 9:15 'de eklendi ve A+A-

ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Garber;  Rumlar önemli bir ortağımızdır

NACAK GAZETESİ- Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu kısmen kaldırma kararıyla ilgili açıklamalar, Rum gazetelerinde de geniş yer aldı.
Fileleftheros gazetesi “Siyasi Ağırlığa Sahip Silahlar” başlığıyla manşetten yer verdiği haberinde “ABD’nin kararının Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Doğu Akdeniz’de güçlendirdiğini” iddia etti.
ABD’nin Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah satışı ambargosunu kısmen kaldırma kararının siyasi öneminin, Rum kesiminin Doğu Akdeniz bölgesindeki rolünü güçlendirmesinde olduğunu öne süren gazete, Washington tarafından alınan ve 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe konacak olan kararın, Güney Kıbrıs’a, Doğu Akdeniz’deki egemenlik haklarını icra etmesi açısından hayati öneme sahip sistemler alması fırsatı verdiğini belirtti.
Bahse konu sistemlerin, Rum Yönetiminin yetki alanındaki arama-kurtarma çalışmalarıyla alakalı olduğunu kaydeden gazete, ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Judith Gail Garber’in konu hakkında düzenlediği basın toplantısında söylediklerine yer verdi.
Güney Kıbrıs’la, sahip oldukları güvenlikle ilgili ilişkiyi ilgilendiren aynı zamanda Doğu Akdeniz bölgesindeki güvenliği artıran bir adım atıldığını ifade eden Garber, Güney Kıbrıs’ı önemli bir ortakları ve Doğu Akdeniz bölgesindeki “kilit faktör” olarak nitelendirdi.
Konunun tartışmalı yönlerinden birinin, Amerikalıların, Rus savaş gemilerinin Güney Kıbrıs’a demirlemesinin sona ermesiyle alakalı olduğunu da kaydeden gazete, Rus gemilerinin Rum limanlarına demirlemeyi sürdürmesine rağmen, Amerikalıların ambargonun kısmen kaldırılmasına ilişkin kararlarında ilerlediklerine işaret etti.
Washington’un Güney Kıbrıs’a yönelik ambargonun kısmen kaldırılması konusunda, geçtiğimiz Salı gününden itibaren Ankara’yı bilgilendirdiğini de yazan gazete, ABD Büyükelçisi Garber’in, basın toplantısında, bahse konu kararın Türkiye’nin aleyhinde olmadığını söylediğini aktardı.
ABD ile Güney Kıbrıs arasında, güvenlikle ilgili ilişkinin gelişmeyi sürdürdüğünü dile getiren, aynı zamanda Güney Kıbrıs’ı önemli bir ortakları ve Doğu Akdeniz bölgesindeki “kilit faktör” olarak nitelendiren ABD Büyükelçisi Garber “ABD Dışişleri Bakanlığının, Dışişleri Bakanı Pompeo’nun öldürücü olmayan silahlarla ilgili ambargonun bir yıllığına kaldırılmasıyla ilgili kararlılığını, ABD’nin milli menfaati lehinde bir şey olarak ilan etmesinin bu çerçeveye dahil olduğunu” da dile getirdi.
Garber, açıklamasında ayrıca, ABD’nin aylardır bu konuda gösterdiği kararlılığın, ülkenin güvenlik konularında Rum tarafıyla artmakta olan ortaklığının bir sonucu olduğunu, aynı zamanda ABD’nin Doğu Akdeniz’i, büyük bir rekabetin geçerli olduğu bir çağda, stratejik önemi artan bir bölge olarak değerlendirdiğini de söyledi.
Garber, Rum Yönetiminin önemli bir ortak olduğunu ve Doğu Akdeniz bölgesindeki istikrarın ileriye götürülmesi için ikili ilişkilerinin derinleşmeyi sürdürmesini umduklarını da sözlerine ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellarapulu; Türk askerini göndermek EOKA’cılara borcumuz Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellarapulu;...

NACAK GAZETESİ- “Helenizm için hayatını kaybeden EOKA kahramanlarına büyük borcumuz var. Borcumuz Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesi ve ...

Akıncı’ya bir destek de İngiliz’den Akıncı’ya bir destek de İngiliz’den...

NACAK GAZETESİ- İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Krallık’ta yaşayan Kıbrıslı Rumlara yönelik mektubunda, İngiliz Hükümeti’nin Kı...

Rum- Yunan ikilisinin çözüm şartları… “Türk askeri Kıbrıs’tan çekilmeli” Rum- Yunan ikilisinin çözüm şartları… “...

NACAK GAZETESİ- Mustafa Akıncı gibi federasyonu savunan Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, K...

Fransız siyaset bilimci Saint-Prot; Macron Rum-Yunan ikilisini cesaretlendiriyor Fransız siyaset bilimci Saint-Prot; Ma...

NACAK GAZETESİ- “Macron Fransa’yı temsil etmekten uzak birisi, tutumu çok tehlikeli ve Yunanistan ile Rum Yönetimi’ni tansiyonu y...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Halk iki devletli çözüm istiyor Halk iki devletli çözüm i...

Gezici Araştırma Merkezi’nin yaptığı araştırma sonuçlarında ...

Tatar sarayda UBP iktidarda Tatar sarayda UBP iktidar...

Seçimlere yönelik olarak yapılan son kamuoyu araştırmasının ...

UBP Cumhurbaşkanı adayı Tatar Yolumuz iki devletli çözüm yoludur UBP Cumhurbaşkanı adayı T...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, B...

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu; Ana hedefimiz Türk askerini Kıbrıs’tan göndermek Yunanistan Cumhurbaşkanı ...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi Yunanistan Cumhurbaşk...

Sözde “Güzelyurt Belediye Başkanı” Haciavraam; Güzelyurt Rumlarındır Sözde “Güzelyurt Belediye...

NACAK GAZETESİ- Sözde “Omorfo Belediye Başkanı” Viktoras Hac...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz; KKTC’nin haklarını savunuyoruz AK Parti Genel Başkan Yar...

NACAK GAZETESİ- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılm...

“Öğrenciler mutlaka KKTC’ye gelecek” “Öğrenciler mutlaka KKTC’...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, üniversitelerde yüz yü...

Kamil ÖZKALOĞLU; Tek Egemenlik Savunulamaz Kamil ÖZKALOĞLU; Tek Ege...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi’nde halkın temsilcisi ...

Atilla ÇİLİNGİR;  Akdeniz’deki Enerji mi Yoksa Kıbrıs mı? Atilla ÇİLİNGİR; Akdeni...

Yaklaşık yarım asırdan fazla bir zamandır süregelen Kıbrıs a...

Aydın AKKURT; Müzakereler kaldığı yerden mi başlamalı? Aydın AKKURT; Müzakerele...

Kıbrıs konusu ile ilgili olarak müzakerelerin yeniden başlam...

Eğitim HABERLERİ