Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Akansoy: Kapanmamak için burnunuzu ağzınızı kapatın…

28 Temmuz 2021 - 9:12 'de eklendi ve A+A-

Akansoy: Kapanmamak için burnunuzu ağzınızı kapatın…

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Klinik Şefi Mustafa Akansoy, kurallara uyulmadığı takdirde 30 ile 60 gün içinde her evde bir Covid-19 hastasının olacağını söyledi.

Ülkemizdeki Covid-19 vaka artışına dikkat çeken Akansoy, “Kapanmamak ve kapanmaktan beter olmamak için burnunuzu ve ağzınızı maske ile kapatınız. gereken hassasiyeti gösteriniz” ifadelerini kullandı.

Mustafa Akansoy’un açıklaması şöyle:

Böyle giderse…

Böyle giderse 30 ile 60 gün içerisinde olacakları tahmin edebiliyor musunuz? Kurallara uymazsak, kendimizi ve çevremizdeki insanları korumazsak, böyle gidersek 60 gün sonra her evde en az bir koronalı hasta olacak. Böyle giderse; 30 gün sonra Eylül ayının başında okulların açılması tam bir hayal olacak.

Böyle gidersek; günlük 300 vaka sınırını aşacağız, bu yük doktor ve hemşirelerinizi ezecek, şimdiden doktor ve hemşire arkadaşlarımız korona pozitif olmaya başladılar.

Hastane kapasitesini aşınca diğer hastaneler de pandemi hastanesi olacak. Korona olmayan ve ağır kronik hastalıkları olan hastalarımız hastaneye gelmekten çekindikleri için evlerinde çok zor günler geçireceklerdir. Sadece bu hastalar değil, korona vakalarının hepsine bakmaya mevcut doktor sayısı yetmeyecek. Korona pozitif hastalar evlerinde kötüleşip gelecekler.

Böyle gidersek; bütün sektörlerde pek çok kişinin pozitif olması neticesinde ciddi bir iş gücü kaybı olacak. Beni yanlış anlamayınız, katiyetle kapanmaya karşıyım. Vaka sayılarının kontrol altına alınmasıyla her yer açıldı. YENİ NORMALE göre yaşamamız gerektiği konusunda defalarda uyarılar yapıldı. Bizler ne yaptık? YENİ ANORMALE( eski normale) göre davrandık. Bu sonuç kimseyi şaşırtmasın.

Çocuklarımız 1.5 yıldır okula gidemiyorlar. Eğitimleri eksik kaldı, ama olaya sadece eğitim açısından bakmayalım. Okulda öğrenecekleri toplumsal paylaşma, sosyalleşme, birlik olma ve pek çok meziyetten yoksun kaldılar. Söyleyin şimdi ne olacak? Bir an önce şu 3 basit kurala uymalıyız. Maske, mesafe, hijen. Ama lütfen uyunuz, uygulatınız ve uyarınız. Önümüzdeki 30 günde bunları başarırsak vaka sayıları düşecek ve okulların açılması için daha uygun koşullar oluşacak.

Daha kötü ne olabilir? Hemen söyleyim. İki ay sonra, yani Ekim ayının başında GRİP SALGINI başlayacak, o zaman da hem korona hem de grip ile uğraşacağız. Bu ikisinin buluşması akciğerlerde zatürre oluşmasını çok fazla arttıracaktır, bunun sonucunda kapasitemizin üzerinde yaşlı veya genç yoğun bakım hastası olacaktır.

BÖYLE GİTMESİN…

Benim amacım panik yaratmak değildir, sizleri korkutmak hiç değildir. Amacım toplumun daha önceden gösterdiği duyarlığı tekrar göstermesidir. Çünkü bu duyarlılık gösterilirse önümüzdeki 30 gün içerisinde vaka sayısını kabul edilebilir düzeye çekebiliriz.

AŞIRI EYLEMLİLİK EYLEMSİZLİĞİ GETİRİR

Bu şekilde devam edersek vaka sayıları geometrik olarak artacaktır. Sonuçta ise binlerce insanımızın hasta olması neticesinde lokantalara, meyhanelere, butiklere v.b. pek çok yere giden insan sayısı çok azalacaktır. Yani, kapanmayacağız ama kapanmaktan daha beter duruma düşeceğiz. Böyle bir durum esnafı perişan edecektir.

Son olarak;

Kapanmamak ve kapanmaktan beter olmamak için burnunuzu ve ağzınızı maske ile kapatınız. gereken hassasiyeti gösteriniz.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
12 adet kamyon jantı çalmakla suçlanıyor 12 adet kamyon jantı çalmakla suçlanıyor...

Geçitkale’de 16-17 Temmuz 2021 tarihleri, saat 20.00 – 05.30 saatleri arasında bir işyerinin önünden bulunan 12 adet kamyon...

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin ü...

Meteoroloji Dairesi’nden edinilen bilgilere göre KKTC genelinin alçak basınç sistemi ile sıcak hava kütlesinin etkisi altında kalması b...

Tel-Sen bugün uyarı grevi yapacak Tel-Sen bugün uyarı grevi yapacak

Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) Başkanı Tamay Soysan geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu yazılı açıklamada, ...

Bakanlar Kurulu toplanıyor Bakanlar Kurulu toplanıyor

Bakanlar Kurulu, bugün saat 10.00’da toplanıyor. Başta Koronavirüs salgınına karşı yeni tedbirler ve ülke genelinde meydana gelen yangı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Başbakan Ersan Saner’in meslekten men edilmesi için imza kampanyası başlatıldı Başbakan Ersan Saner’in m...

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) ka...

Sakarya’da öğrenciler, Kıbrıs Barış Harekatı’nı gazilerden dinledi Sakarya’da öğrenciler, Kı...

Türkiye Muharip Gaziler Karasu Temsilcisi Enver Yıldız ve Ka...

Küresel piyasalar Fed’den daha ‘şahin’ Küresel piyasalar FedR...

ABD tahvil getirilerindeki yükselişle piyasaya yansıyan enfl...

Ersin Tatar: “İki egemen devlete dayalı politikayı sabırla anlatmaya devam edeceğiz” Ersin Tatar: “İki egemen ...

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkevi’nin a...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Azeri mevkidaşı ile New York’ta görüştü Dışişleri Bakanı Tahsin E...

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Baka...

Borrell ile Çavuşoğlu, New York’ta bir araya geldi: “Türkiye ile yakın iş birliği ve koordinasyon esastır” Borrell ile Çavuşoğlu, Ne...

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yük...

Eczacı Kavçın isyan etti: “Elalemin kafasını ben yapacak olsam kokain satar, kral gibi yaşarım” Eczacı Kavçın isyan etti:...

Lefkoşa’daki İmge Eczanesi’nin sahibi Halit Kavçın, kişisel ...

ABD Başpiskoposuna tepki gösteren Rum tarafına Tatar’dan yanıt: “Gelmesi en doğal hakkı” ABD Başpiskoposuna tepki ...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Amerika Ortodoks Kilisesi Başpisk...

KKTC’nin vergi rekortmenleri belli oldu KKTC’nin vergi reko...

Maliye Bakanlığı, 2020 Gelir Yılı Kurumlar Vergisi ve Gelir ...

El-Sen: “Teknecik Elektrik Santrali’ni kapatmamız artık an meselesi” El-Sen: “Teknecik Elektri...

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) t...

Eğitim HABERLERİ