Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Akdeniz’de sular ısınacak

25 Kasım 2017 - 16:36 'de eklendi ve A+A-

Akdeniz’de  sular ısınacak

İtalyan ENI şirketi, Rum yönetiminin tek taraflı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge” (MEB) içerisinde peş peşe iki sondaj yapmaya hazırlanıyor. Şu ana kadarkilerin “en kritikleri” diye nitelendirilen sondajların, Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimi kampanyalarının tırmandığı dönemde gerçekleşeceğine dikkat çekildi.
Fileleftheros haberi; “ENI’den Hediye-Sondaj… İlk Çabanın Sonuçları Muhtemelen Başkanlık Seçimlerinin İlk ve İkinci Turu Arasında… Özellikle 6’ncı Parsel İçin Türk Meydan Okumaları Bekleniyor” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.
ENI CEO’su Claudio Descalsi’nin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le dünkü görüşmesinde; tarihler, hedefler ve önceliklerin belirlendiğini kaydeden gazeteye göre ENI, ilk sondaja bu yıl sonundan önce, Fransız TOTAL şirketiyle birlikte 6’ncı parseldeki “Kalypso” hedefinde başlayacak. Ardından ikinci sondajı Kogas ile birlikte 3 numaralı parseldeki “Supia” (mürekkepbalığı) hedefinde yapacak. Başarı kaydedilirse üçüncü bir sondaj daha yapılacak.
Haberi iç sayfasında; “‘Kalypso’da Noel Sondajı” başlığıyla iç sayfasında detaylandıran gazete; ENI’nin, TOTAL ile işbirliği yaptığı 6’ncı parseldeki “Kalypso” hedefinde Noel yakınlarında başlamaya hazırlandığı sondajın Ocak sonunda tamamlanacağını, ikinci sondaja Şubat başlarında KOGAS ile işbirliği yaptığı 3’üncü parseldeki “Supia” hedefinde başlayıp Mart ortalarında tamamlamayı planladığını yazdı.
Habere göre; “Saipem 12000” isimli sondaj gemisinin gerçekleştireceği her bir sondaj çalışması 36 gün sürecek. ENI CEO’su Claudio Descalsi, Güney Kıbrıs’a giderek Nikos Anastasiadis’e şirketin önümüzdeki yaklaşık 20 haftayı kapsayan sondaj programı hakkında bilgi verdi. Toplantıya, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ve ENI müdürlerinden Luka Bertely de katıldı.
Görüşme sonrasında hem ENI’nin yapacağı iki sondajı açıklayan Lakkotripis, ENI’nin Mısır’da iştirak etmekte olduğu Union Fenosa altyapılarıyla (Dimyat ve deniz altı boru hatları) işbirliği ihtimalinin de görüşüldüğünü, hem aralarındaki görüşmeleri, hem de şirketlerin ticari müzakereleri sürdürmesine karar verildi. Görüşmede ayrıda ENI’nin Doğu Akdeniz’deki enerji olgularındaki başrol oyuncularından biri olması hasebiyle bölgede başarılabilecek başka çalışmalar da masaya yatırıldı.
ENI CEO’su Descalsi ise, 6’ncı parseldeki sondajdan iyimser olduğunu belirterek, şirketin 150 milyon Euro harcadığını, bunun da Kıbrıs’ın ve jeolojisinin perspektifine inancını gösterdiğini söyledi.
Gazete haberin; “‘6’dan Beklentiler Çok Yüksek” başlığıyla ayırdığı haberinde, ENI’nin sondaj planlamasında, bölgede 10 sondaj daha öngörüldüğüne dikkat çekildi ve bunun da, ses tonunun düşük tutulacak olmasına karşın beklentilerin büyük olduğunu gösterdiği kaydedildi.
Saray’daki toplantıda, Türkiye’nin bölgedeki meydan okumaları ve çeşitli düzeylerdeki diplomatik eylemlerin de masaya yatırıldığına dikkat çekilen haberde, 6’ncı parseldeki kritik sondajın da seçim kampanyalarının tırmandığı dönemde yapılacağı olgusunun da ele alındığı belirtilerek, 6’ncı parselin, kampanyaların odağına oturacağına dikkat çekildi.
“KALYPSO”
Politis manşet haberine; “ENI Matkabı ‘Hassas’ 6’ya Giriyor… Seçimlerin Birinci ve İkinci Turu Arasında Kalypso’nun Güzelliğini Öğreneceğiz… Sondaj Türkiye Tarafından Talep Edilmeyen Noktada Olacak… ENI-TOTAL Konsorsiyumunun Seçtiği Kalypso Hedefi Çok Vaatkar” başlık ve spotlarını attı.
Habere göre sondaj, Aralık sonunda (muhtemelen Noel’den 2-3 gün sonra) başlayacak, 3 bin 500 metreye ulaşılacak ve 36 günde tamamlanacak. 6’ncı parselde yapılacak sondajda yatak bulunması ihtimalinin –bütün sondajlarda olduğu gibi- bulunmama (yaklaşık yüzde 30) ihtimalinden daha düşük olduğuna dikkat çekildi.
Rum “MEB”inin, Türkiye’nin hak talebinde bulunduğu batı parsellerinden birinde ilk kez sondaj yapılacağına dikkat çeken gazete, “ancak Kalypso hedefi; 6’ncı parselin, Türkiye’nin kıta sahanlığının parçası olduğunu iddia ettiği kuzey kısmından çok uzakta, güneydoğu ucunda bulunuyor” vurgusunu yaptı.
Gazete, Türkiye’nin 1, 4, 5, 6 ve 7’nci parselleri kendi kıta sahanlığında gördüğüne işaret ederek, “6’ncı Parselin Yanlış Yarısını İstiyorlar” başlığıyla 8 Nisan 2017’de yayımladığı haberi hatırlattı, şunları yazdı:
“Dolayısıyla Türk hükümetine göre Kalypso hedefindeki sondaj, Mısır’ın MEB’indedir. Ancak bu, ENI’nin yatak bulması halinde, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nden Kıbrıslı Türkler! hesabına pay istemesini engellemeyecektir.
Hükümet bu sefer de, Türk gemilerinin gerek MEB içerisinde askeri tatbikatlarla gerek Barbaros’un araştırmaları ile yapacağı tacizlerine karşı çok boyutlu destek almak için diplomatik düzeyde ön hazırlık yapacak.”
Gazete, Rum Enerji Bakanı Lakkotripis’in, Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle enerji konulu temaslarda bulunmak üzere önümüzdeki hafta ABD’ye yapacağı ziyaretin de Rum yönetiminin bu “çok düzeyli destek arama seferberliğine” dahil olduğunu yazdı.
Alithia haberi; “Matkap ‘Kalypso ve Suipa’ya… 2018 MEB’imizde Yeni Hareketlilik ve Peş Peşe Sondajlar Getiriyor… ENI: Kıbrıs’ın Jeolojisinin Perspektiflerine İnandığımız İçin Son Yıllarda 150 Milyon Euro’nun Üzerinde Yatırım Yaptık” başlık ve spotlarıyla aktardı.
Haravgi; “Supya’da Üç Yıl Gecikmeli Sondaj” başlığını kullandı. Gazete, ENI’nin ikinci tur imtiyaz ihalesi kapsamında Rum yönetimi ile yaptığı sözleşme uyarınca 3’üncü parselde sondajı 2016’dan önce yapması gerektiğini yazdı.
Gazete bu arada, AKEL’in ve desteklediği başkan adayı Stavros Malas’ın, Anastasiadis hükümetini “eserler yerine ilanlar için bayram yapmakla” eleştirdiğini kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İsrail, İran’ın Güney Kıbrıs’taki İsrail hedeflerine saldırı teşebbüsünde bulunduğunu savundu İsrail, İran’ın Güney Kıbrıs’taki ...

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran’ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) bulunan bazı İsrail hedeflerine saldırı teşebbüsünde bu...

New York’taki Türkevi’nin açılışına katılan Başpiskopos Elpidoforos özür diledi New York’taki Türkevi’nin açılışına katı...

ABD Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoforos, New York’taki Türkevi’nin açılışına katılması sebebiyle Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın t...

Anastasiadis: “Verimli ve farklılıkların ortaya konduğu bir görüşmeydi” Anastasiadis: “Verimli ve farklılı...

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bugün New York’ta gerçekl...

Liderlerin Guterres ile yaptığı görüşme Rum basınında: “İlerleme yok” Liderlerin Guterres ile yaptığı görüşme ...

Fileleftheros gazetesi “Aynı Sahnede Seyirci – Anastasiadis İki Kesimli Federasyondan Tatar ise İki Devletten Bahsetti” başlıkları altı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
Dr. Hüsnü Feridun hayatını kaybetti Dr. Hüsnü Feridun hayatın...

Kıbrıs Türk eğitimine yarım asırdan uzun süre hizmet veren D...

Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştiril...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UB...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:1...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar ...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tar...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalı...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışa...

Bakan Taçoy, İskele’de meydana gelen ölümlü iş kazası ile ilgili açıklama yaptı Bakan Taçoy, İskele’de me...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy İskele’de meyd...

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi çalışmalarını sürdürüyor İdari, Kamu ve Sağlık İşl...

  İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi yerel yönetimler ref...

Öğretmen sınavları cumartesi başlıyor Öğretmen sınavları cumart...

Kamu Hizmeti Komisyonu 2022-2023 öğretim yılı başlamadan önc...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği’nden belediyelere çağrı Güzelyurt Hayvanları Koru...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği, ülkedeki tüm belediyele...

7. AKSA Fotofest Fotoğraf Yarışması için başvurular başladı 7. AKSA Fotofest Fotoğraf...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen AKSA Fotofest F...

Eğitim HABERLERİ