Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

AKEL ile CTP çağrıda bulundu; “Federal Kıbrıs’ın temellerini atalım”

12 Mayıs 2020 - 8:34 'de eklendi ve A+A-

AKEL ile CTP çağrıda bulundu;  “Federal Kıbrıs’ın temellerini atalım”

NACAAK GAZETESİ- Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ile Güney Kıbrıs’tan Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL), Koronovirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan sorunlara karşı koymak amacıyla Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasındaki işbirliğini ve dayanışmayı güçlendirme çağrısında bulundu.
CTP ile AKEL ortak açıklama yaparak, kısıtlayıcı önlemlerden dolayı yaşanan sorunların çözümü için ortaya koyulan çabayı ve özellikle İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin çalışmalarını selamladı.
İki parti, ayrıca, ada sakinlerinin sağlığıyla ilgili konularda uzun vadeli ve istikrarlı işbirliği mekanizmalarının geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
Kısıtlayıcı tedbirler kalktıktan sonra çalışma hayatı, Yeşil Hat’tan geçişler, sağlık denetimleri, tıbbi bilgi, ilaç ve donanım paylaşımı konusundaki iş birliği ve ortak mücadelenin önemine işaret edilen ortak açıklama şöyle:
“Öncelikle, pandemiye karşı Kıbrıs’ın bir ucundan diğer ucuna kadar zorlu bir mücadele veren tüm sağlık emekçileriyle olan dayanışmamızın önemini ifade ediyoruz. Aynı zamanda, pandemiye etkin bir biçimde karşı koymak için uygulanması gereken kısıtlayıcı önlemlere uyulması konusunda tüm Kıbrıslıların gösterdiği sabır ve sorumlu tutumu selamlıyoruz.
Mevcut kısıtlayıcı önlemlerle ilgili olarak, her gün iki toplumda da pek çok sorunla karşı karşıya olduğumuz bir gerçektir. Bu sorunların çözümü için ortaya koyulan çabaları ve özellikle İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin çalışmalarını selamlıyoruz.
Ayrıca bu işbirliğinin güçlendirilmesi ve özellikle Ada sakinlerinin sağlığıyla ilgili konularda uzun vadeli ve istikrarlı işbirliği mekanizmalarının geliştirilmesi gerektiği görüşündeyiz.
Kısıtlayıcı tedbirlerin kaldırılacağı önümüzdeki dönemde iki toplumu da ilgilendiren meselelere birlikte karşı koymanın da ayrıntılı olarak ele alınması gerektiğine inanıyoruz. Bunlar çalışma hayatıyla, Yeşil Hat’tan geçişlerle, sağlık denetimleriyle ve tıbbi bilgi, ilaç ve donanım paylaşımıyla ilgili meselelerdir. Ayrıca barikatlar kapalı olduğu sürece, adanın güneyinde Kıbrıslı Türk emekçilerin işlerine ve Kıbrıslı Türk öğrencilerin okullarına geri dönebilmeleri için derhal bir çözüm bulunması şarttır.
Bu çerçevede, koşulların izin vereceği önümüzdeki dönemde tüm geçiş noktalarının açılması ve geçişlere iki taraflı olarak izin verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Elbette geçişlerin başlaması için koronovirüsün yayılmasına karşı kontrol sağlanmalı ve ilk aşamada gerekli olan sağlık kontrolleri de yapılmalıdır.
Partilerimiz önümüzdeki dönemde yukarıdaki konular hakkında daha somut öneriler için çalışmayı taahhüt ederler. Tüm Kıbrıslıların kaderi ortaktır. Sorunların çözümü için tek yol işbirliği ve dayanışmadır. Bu şekilde, Birleşik Federal bir Kıbrıs’ın geleceği için gerekli olan temelleri atıyoruz.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
72 kilo uyuşturucu ele geçirildi 72 kilo uyuşturucu ele geçirildi

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Şube Polislerinin, Limasol’da 72 kilo Hint keneviri türünde uyuşturucu ele geçirdiği ve 3 kişiyi tutukladı...

Kornavirüs Rum ekonomisini vurdu Kornavirüs Rum ekonomisini vurdu

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs ekonomisinin Mayıs 2020’de, ekonomik kriz yaşanan 2013’ün ikinci çeyreği seviyesine gerilediği bildirildi....

Rum-Yunan-İsrail işbirliği güçlendirilecek Rum-Yunan-İsrail işbirliği güçlendirilec...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, İsrail’in yeni Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi’yle telefonda görüştüğü bil...

Güney’de koronavirüs salgını yeniden başlayabilir Güney’de koronavirüs salgını yeniden baş...

Güney Kıbrıs’ta önceki gün , iki yeni koronavirüs vakası daha tespit edildi; toplam vaka sayısı 937’ye yükseldi. Alithia gazetesi, Güne...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
29 Mayıs NACAK Gazetesi 29 Mayıs NACAK Gazetesi

29 Mayıs NACAK Gazetesi Okumak için tıklayın...

Gözler 11 Haziran’a çevrildi Gözler 11 Haziran’a çevri...

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, pandeminin yargıya...

72 kilo uyuşturucu ele geçirildi 72 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Şube Polislerinin, Limasol’da 7...

Rus Büyükelçi  Osatchy;   Rum tarafını destekliyoruz Rus Büyükelçi Osatchy; ...

NACAK GAZETESİ- Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav...

Mavroyannis;   Müzakereler KKTC’deki seçimden sonra Mavroyannis; Müzakerele...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü’nün (UNF...

Başbakan Tatar;  Var olan siyasi irade devam edecek Başbakan Tatar; Var olan...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, yeni tip koronavirüs (...

“Adını AİHM tarihine yazdırdı” “Adını AİHM tarihine yazd...

NACAK GAZETESİ- Başhakim Zeka bey, Kıbrıs Türk Halkının mode...

Patates üreticisi iflasın eşiğinde Patates üreticisi iflasın...

Patates Üreticileri Birliği, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanl...

Kocaismail  yardım çağrısında bulundu Kocaismail yardım çağrıs...

Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) 26 Mayıs’ta 26 yaşı...

Pilli;  Hastalar gerekli hizmeti almalı Pilli; Hastalar gerekli ...

Sağlık Bakanlığı, Kamu Sağlık Çalışanları Nakil Tüzüğü’nün g...

Eğitim HABERLERİ