Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

AKEL Kıbrıs Masası Çelebis; Taksim gündemde

01 Haziran 2020 - 7:01 'de eklendi ve A+A-

AKEL Kıbrıs Masası Çelebis;  Taksim gündemde

NACAK GAZETESİ- Politis yıllarca Kıbrıs müzakerelerinde çeşitli görevlerde yer alan AKEL Kıbrıs Masası Şefi Çelebis ile yaptığı röportajı manşetten “Tumazos Çelebis Müzakerelere Hazırlanalım Diyor… Ya Federasyona Ya Taksime” başlığıyla manşete çekti.
KKTC’de ekim ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlanmasıyla birlikte en azından BM’nin Kıbrıs sorununda yeni bir çaba üstleneceğine işaret eden Çelebis Rum tarafının buna hazırlıklı olması ve özlü müzakerelere hazırlanması gerektiğini söyledi.
“KIBRISLI TÜRK LİDER”
Tumazos Çelebis üç yıldır Kıbrıs müzakeresi olmadığını hatırlatarak “Artık beklemek zorundayız ve büyük oranda, Ekim ayı ve sonrasında Kıbrıs Türk toplum liderinin kim olacağına bağımlıyız. Ancak bundan bağımsız olarak özlü müzakerelere hazırlanmamız gerek” dedi.
Hazırlanmak derken ne kast ettiği sorulduğunda “Kıbrıs Rum tarafı Ekim’e kadarki zamanı, özlü müzakerelere hazır olması –ne istediğini ne talep ettiğini bilmesi- için değerlendirmesi gerek” cevabını veren Çelebis şunları da ekledi:
“Ciddi davranırsak, mağlup çıkmamız söz konusu değil. Çünkü Türkiye Crans Montana ve sonrasında ilan ettiği politikasına devam ederse BM Genel Sekreteri raporunda Ankara Kıbrıs sorununun çözülmemesinden sorumlu değildir yazacak.”
Rum tarafının KKTC Cumhurbaşkanı seçimine kadarki dönemi iki şekilde değerlendirebileceği görüşünü ortaya koydu, bunları şöyle aktardı:
“Öncelikle özlü müzakere için uygun ortam yaratmaya dönük hareketlerde bulunulmalı. Yani, Genel Sekreter’in, iki lider vatandaşlarına hitap etmeli çözüm içeriğinin avantajlarını izah etmeli, aksini yapmamalı çağrısına artık uyulmalı. İkinci olarak da özlü müzakereye hazırlanmalıyız. Esnek ve akıllı taktikle müzakere prosedüründe kaybedeceklerimiz değil kazanacaklarımız olduğuna inanıyorum.”
Çelebis, KKTC cumhurbaşkanı seçiminden sonra Kıbrıs sorununda yeni bir inisiyatif ortaya çıkmazsa veya inisiyatif ortaya çıkar da yeni bir çıkmaz olursa ne olacağı sorusuna karşılık “halen bunun içerisindeyiz. BM ve genel olarak uluslararası toplum bunca yıldır sonuç alınmadan Kıbrıs sorunuyla meşgul olmaktan artık sıkıldı. Birçok kez suyun kaynağına gittik ama içmedik” dedi, özetle şunları söyledi:
“Herkes fiili durumun kabul edilmediğini, değişmesi gerektiğini söylüyor. Uluslararası toplum fiili durum iki bölgeli iki toplumlu federasyon uzlaşı çerçevesi yönünde değişemez sonucuna varırsa –ki bu çok da uzak değil- en azından bizim hiç hoşumuza gitmeyecek farklı bir yönde değişebilir. Burada hepimizin şunu düşünmesi lazım: belki, üniter devlet çözümünün mümkün olduğunu düşündüklerinden, ezelden beridir iki bölgeli iki toplumlu federasyondan başka çözümü destekleyen siyasi güçler var. Bazıları daha da ileri gidiyor ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geri dönelim ama 1960’a değil 1964’e, yani biz efendi olalım, Kıbrıslı Türkler burada azınlık olarak kalsın diyor. Ancak iki bölgeli iki toplumlu federasyonu destekleyen güçler olarak yıllardır söylediğimiz; federal çözümün alternatifinin taksim olduğu artık kanıtlandı. Bugün bu basit bir görüş değildir, pratikte teyit edilmiştir. İki bölgeli iki toplumlu federasyondan başka çözümün, yüksek mevkilerde dahi tartışılmaya başladığı şimdi kimse üniter devletten söz etmiyor. Hepsi bir çeşit taksimden söz ediyor. Adına ister konfederasyon densin, ister iki ayrı devlet. Dolayısıyla burada hepimiz ne istediğimizi söylemeliyiz. Federal çözüm mü, taksim mi?”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
22 kilo uyuşturucu ele geçirildi 22 kilo uyuşturucu ele geçirildi

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Polisinin, Larnaka’da büyük miktarda uyuşturucu madde tespit ettiği ve Yunanistan’dan Güney Kıbrıs’a uyuşt...

Şer ittifakından  askeri hava-deniz tatbikatı Şer ittifakından askeri hava-deniz tatb...

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın katılımıyla geçtiğimiz gün Limasol’un güneyindeki deniz bölgesinde bir hava-deniz tatbik...

Türkiye’ye adeta  “savaş” açtılar Türkiye’ye adeta “savaş” açtılar...

NACAK GAZETESİ- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell: Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki faaliyetler...

Rum Sözcü Kusios;  ABD ile ilişki düzeyimiz yükseliyor Rum Sözcü Kusios; ABD ile ilişki düzeyi...

NACAK GAZETESİ- Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, ABD’nin 2021 yılından itibaren Güney Kıbrıs’ı Uluslararası Askeri Talim ve Eğitim ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
22 kilo uyuşturucu ele geçirildi 22 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Polisinin, Larnaka’da büyük mik...

Şer ittifakından  askeri hava-deniz tatbikatı Şer ittifakından askeri ...

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın katılımıyla g...

“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılma...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü g...

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının ses...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tama...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Ameri...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasy...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgele...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

Eğitim HABERLERİ