Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Akıncı hala daha federasyon peşinde

26 Haziran 2020 - 7:51 'de eklendi ve A+A-

Akıncı hala daha federasyon peşinde

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Genç TV’de canlı yayınlanan Er Meydanı programına katılarak soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 5 yıllık ilk cumhurbaşkanlığı görev süresini Kıbrıs sorununun çözüm çabaları açısından “Zor bir 5 yıl oldu. Yoğun çabalarla geçen zamanımızın daha fazlasını Kıbrıs sorununun aldığı bir süreç. Zaman zaman Kıbrıs Rum liderle haftada 3 kez bir araya geldiğimiz, 60 yılın ardından ilk kez garantörlerin de dahil olduğu 5’li görüşmenin gerçekleştiği zor, yoğun, yorucu ekip çalışması ile yürütülen bir süreçti” şeklinde değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 2015’te başlayan sürecin Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarının gözetildiği, mümkün olan ve bir Türk tezi olan federasyon hedefiyle çok ayrıntılı çabalar ve uzlaşıların sağlandığı bir dönem olduğuna işaret ederek, siyasi irade eksikliği yüzünden sonuca ulaşılamadığını belirtti. “Niyet ve irade varsa Kıbrıs sorunu bugün de çözülebilir,” diye konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, siyasi irade ve kararlılık gösterilememiş olması nedeniyle çözümün kıyısından dönüldüğünü söyledi.

“YOL BELLİ”
Berlin görüşmesinde hangi yoldan yürüneceği yönünde taşların yeniden yerine oturduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, Berlin’de sürecin yeniden rayına konulmasının nedeninin BM zemininden ayrılmama konusundaki kararlılığı olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Akıncı, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz dünyadan tanınma isterken, Türkiye takımları ile maç bile yapamadığımızı görmezden gelemeyiz. Federal çözüm olmazsa nereye gideceğiz? Biri bizi tanımıyor, Türkiye tanıyor ama tanımanın gereklerini tam olarak yerine getiremiyor. Kıbrıs Rum tarafını tanımıyor ama tanımamanın gereklerini tam olarak yerine getiremiyor. Dünyanın bizi tanımadığı şartlarda bizim Türkiye’ye olan bağımlılığımız adım adım artmayacak mı? Bunun adına resmen ilhak demeyebilirsiniz. Ekonomik bağımlılığımız giderek daha da artmayacak mı? Nüfus yapımız değişmeyecek mi? Bu süreç adını koymasak da bizi AİHM’nin de adını koyduğu gibi bir alt yönetim olarak yaşamaya itmeyecek mi? Sadece Cumhurbaşkanı olarak değil bir birey olarak da benim gönlüm buna razı değil. Kendi kimliğimiz ve kişiliğimizle federal bir çözümde eşit siyasi haklara sahip, AB içinde yaşamayı öneriyorum. Bunun daha doğru ve tutarlı olduğunu düşünüyorum.”

“BERLİN AÇIKLAMASI”
Cumhurbaşkanı Akıncı pandemi sürecinin Kıbrıs’ta iki toplumun birbirine muhtaç olduğunu somut olarak bir kez daha gösterdiğine işaret ederek iki toplumun bu adada barış ve huzur içinde yaşamanın yolunu bulması gerektiğini vurguladı.

Kıbrıs sorununun, siyasi irade gösterilerek çözülmesi gerektiğini, bunun yolunun Berlin açıklaması ile yeniden açıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, “Halk yetkimi yenilerse, önümüzdeki dönemde, pandemi sürecinin dünya genelindeki seyrine göre, Kıbrıs sorunu dünyanın da gündemine gelecek. O gün geldiğinde elde bir Berlin rehberi var. Oradan ilerleyip sonuç alıcı bir irade ve kararlılıkla çözüm sağlamak lazımdır” şeklinde konuştu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Yine birlikte başaracağız” “Yine birlikte başaracağız”

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, yazılı açıklama yaparak vatandaşlara seslendi ve “yine birlikte başaracağız” dedi. Tatar, açıklam...

“Sağlığın siyasete kurban edilişi tehlikeli” “Sağlığın siyasete kurban edilişi tehlik...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan HP Milletvekili Hasan Topal, “Sağlığın siyasete kurban edilişi tehlikeli bir durumdur” dedi ve bunun ...

Kolan Hastanesi’nin fiyatı çok Kolan Hastanesi’nin fiyatı çok

NACAK GAZETESİ – Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar pandemi hastanesi projesi üzerinde çalışıldığını ancak zamana ihtiyaç old...

Halk oylaması 11 Ekim’de Halk oylaması 11 Ekim’de

NACAK GAZETESİ- Dün toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Anayasa (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni 42 kabul ve 3 ret oyuyla ve oy çoklu...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
7 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 7 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

7 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

“Yine birlikte başaracağız” “Yine birlikte başaracağı...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, yazılı açıklama yapara...

“Sağlığın siyasete kurban edilişi tehlikeli” “Sağlığın siyasete kurban...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan HP Milletvekili Hasan Topa...

Kolan Hastanesi’nin fiyatı çok Kolan Hastanesi’nin fiyat...

NACAK GAZETESİ – Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tata...

Halk oylaması 11 Ekim’de Halk oylaması 11 Ekim’de...

NACAK GAZETESİ- Dün toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu...

Güney Kıbrıs turizmi zorda…         “Bu yıl turist göremeyeceğiz” Güney Kıbrıs turizmi zord...

NACAK GAZETESİ- Rum kesiminde, turizm konusunda başlangıçta ...

“Olası bir salgına karşı hazırlıklıyız” “Olası bir salgına karşı ...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Sağlık Bakanı Ali Pilli, p...

Enosisvirüs yine hortladı Enosisvirüs yine hortladı...

NACAK GAZETESİ – Rum kilisesi ile Rum yönetimi , 1821 ...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Behçet Kemal  Çağlar Kamil ÖZKALOĞLU; Behçet ...

Behçet Kemal ÇAĞLAR 23 Temmuz 1908’de Erzincan’d...

Aydın AKKURT;  Başpiskopos  Kiprianu neden idam edildi? Aydın AKKURT; Başpiskopo...

Rum Ortodoks Kilisesi ile Rum Yönetimi, 9 Temmuz 1821 yılınd...

Eğitim HABERLERİ