Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Akıncı ile Anastasiadis yakında görüşecek

29 Mart 2018 - 22:23 'de eklendi ve A+A-

Akıncı ile Anastasiadis yakında görüşecek

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’le çok uzak olmayacak bir tarihte bir şekilde bir buluşmanın olacağını belirterek “Ancak, niyetlerin anlaşılması bakımından bir araya gelinmesi, yeni bir müzakere süreci anlamı taşımaz, yeni bir müzakere süreci de bundan önceki gibi olmaz” dedi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, bir daha ucu açık, sonuçsuz, takvimsiz, Kıbrıslı Türkleri aynı şekilde sürüncemede bırakacak, yıllarca sürecek yeni müzakere sürecinin parçası olmayacaklarını vurguladı.
Bunun hiçbir şekilde diyalog kurulmayacağı veya birbirlerini anlamaya çalışmayacakları anlamı taşımadığını ifade eden Akıncı, “Bu adada bir şekilde barışçı ilişkiyi adı ne olursa olsun tesis etmek durumundayız. Bu, toplumlara karşı sorumluluğumuzdur, onun için birbirimizi dinlemeliyiz” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Tufan Erhürman ile haftalık olağan toplantısı sonrasında basına açıklamalarda bulundu.
İçinden geçilen dönemin önemli olayların yaşandığı ve Kıbrıs konusunun da bir şekilde yeniden gündeme geldiği bir dönem olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, özellikle Doğu Akdeniz’de yaşananlar nedeniyle bu sürecin, hep sıkıntılı bir süreç olarak önlerine geldiğini kaydetti.
“SÜREÇ DURAĞAN DEĞİL”
AB ile Türkiye’nin Varna’daki buluşması gibi, sürecin Kıbrıs’ı ilgilendiren başka boyutlarının da gündeme geldiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Süreç durağan görünse de hiçbir şey aslında tam anlamıyla durağan değildir. Bir şekilde olumluya veya olumsuza doğru hareketlenmeler her zaman mümkündür” dedi.
Kendilerinin Kıbrıs açısından arzularının ve hedeflerinin işlerin olumsuza değil, olumluya doğru seyretmesi olduğunu, bunun için yapılması gerekenler bulunduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, bu bağlamda özellikle Rum tarafına düşen çok ciddi konular olduğunu kaydetti.
“MENTAL VE PARADİGMA”
Kıbrıs Rum tarafının bir durum değerlendirmesi yapması ve şu ana kadar gelinen süreci serinkanlı bir değerlendirmeye tabi tutmaya ihtiyaç olduğu düşüncesini dile getiren Akıncı, şöyle devam etti:
“Bugüne kadar sürdürüle gelen tavırlar bizi olumluya taşımamıştır. Bundan sonraki süreçte atılacak olan her adımın önemli olduğunu düşünüyorum. Kıbrıs’ı da adil bir şekilde paylaşmak ve yönetmek mümkündür. Etrafındaki denizlerdeki olası zenginlikleri de paylaşmak mümkündür. Onları en akıcı yolla değerlendirip Avrupa pazarlarına taşımak mümkündür. Bunun en kestirme, en ucuz yolu bellidir. Ama bunun için mutlaka mental değişime, bir paradigma değişikliğine ihtiyaç vardır.”
“ADANIN GELECEĞİ”
Kıbrıslı Türkleri ve Türkiye’yi sürekli denklemin dışında tutarak değil, denklemin içinde değerlendirerek, bu gelişmelerin nasıl olumluya çekilebileceğinin düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ın kendi içindeki, iki tarafı ilgilendiren sorunlarda da nasıl daha paylaşımcı olunabileceğine, nasıl daha birlikte hareket edilip bu adanın geleceğinin birlikte şekillendirilebileceğine odaklanılması gerektiğini kaydetti.
Akıncı şöyle devam etti:
“Ben bu adanın tek sahibiyim, tek hakimiyim. Türkiye’yi de AB sopasıyla yeri geldikçe döverim. Kıbrıslı Türkleri de bu adanın bir azınlığı olarak görürüm, gün gele onların payını da bir şekilde bir yerde ayırırım. Bu şekilde davranışlarla Kıbrıs’ın geleceğine hizmet edilemez. Kıbrıs’ın bir çıbanbaşı olarak bu bölgede bir sorun kaynağı olmasına hizmet ediliyor bu davranışlarla. Bu anlayışı kökten değiştirmek, bu zihniyeti dönüştürmek lazım. Bunun için elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik, göstermeye devam edeceğiz.”
“BİR ARAYA GELMEME ”
Son günlerde gündeme gelen sosyal buluşmayla ilgili başından beridir söylediğinin açık olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yemekte bir araya gelmeme diye bir kararının asla bulunmadığını vurguladı.
Bir araya gelirken bunun bir işe yaramasını istediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, bu anlamda Rum tarafının geleceğe dair bir ışık yakmasını, daha umut verici tavırlar sergilemesini umut ettiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, bunun için de gayretlerini sürdüreceklerini, ama bu niyetlerin anlaşılması bakımından mutlaka bir araya gelinmesi gerekeceğini belirterek, çok uzun olmayan bir sürede bunun gerçekleşebileceğini kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KKTC’de 45’inci gün…   Pozitif vaka yok KKTC’de 45’inci gün… Pozitif vaka y...

KKTC’de dün 541 koronavirüs testi yapıldı, pozitif vakaya rastlanmadı. 45 gündür pozitif vaka olmayan ülkede test sayısı 31 bin 915’e u...

Üstel; İnsanımızı korumak benim görevim Üstel; İnsanımızı korumak benim görevim...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel Meclis’te yaptığı konuşmada açıklamalarda bulundu. Üstel, “Turizmin beslediği bütün s...

“Kapıların açılması için belirli koşullar oluşmalı” “Kapıların açılması için belirli koşull...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar “Protokolde belirtilen kaynağın akışının gerçekleştirileceğinden kimsenin şüphes...

“Koltuk değil hizmet hırsım var” “Koltuk değil hizmet hırsım var”

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Koronavirüs salgını dönemini ülkemizin başarılı bir şekilde atlattığını ancak bu dönemde kararlar...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
2 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 2 Haziran 2020 NACAK Gaze...

2 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

KKTC’de 45’inci gün…   Pozitif vaka yok KKTC’de 45’inci gün… ...

KKTC’de dün 541 koronavirüs testi yapıldı, pozitif vakaya ra...

Güney’de 5 vaka daha Güney’de 5 vaka daha

Güney Kıbrıs’ta dün 5 yeni koronavirüs vakası saptandı. Güne...

Mehmet Bedri GÜLTEKİN; Beş Ayın Özeti Mehmet Bedri GÜLTEKİN; B...

Dünya’da ilk Koronavirüs vakasının görülmesinin üzerinden be...

Cemal ASLAN yazdı;  Türkiye-Libya “Deniz Sınırları Anlaşmasının” Hukuki Boyutu Cemal ASLAN yazdı; Türk...

Rum-Yunan ikilisinin, Türkiye ile Libya arasında hakça payla...

Aydın AKKURT; Girit Oyunu ve Kıbrıs Aydın AKKURT; Girit Oyun...

Girit meselesini ve Girit’in elden nasıl gittiğini uzun uzun...

Üstel; İnsanımızı korumak benim görevim Üstel; İnsanımızı koruma...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel Meclis’te ...

Rumlar camiyi yakacaktı Rumlar camiyi yakacaktı

NACAK GAZETESİ- Limasol’da bulunan Köprülü Camisi’ne Rum sal...

Hloraka köyü IŞİD yuvası haline geldi Hloraka köyü IŞİD yuvası...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’a ulaşan son mülteci akını ile ...

“Kapıların açılması için belirli koşullar oluşmalı” “Kapıların açılması için ...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar “Prot...

Eğitim HABERLERİ