Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Akıncı ile Anastasiadis yine kol kola

19 Ağustos 2019 - 9:12 'de eklendi ve A+A-

Akıncı ile Anastasiadis yine kol kola

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in “müzakere alanında, el ele, birbiri ardına engelleri aştıkları eski güzel işbirliği temposuna girdikleri” bildirdi.
y Referans şartları 3 eksen temelinde şekillendirilirken , referans şartlarının temellerini 2014 yılının Şubat ayındaki ortak açıklama, Akıncı’nın sunduğu harita, Crans – Montana öncesine kadar olan görüş birlikleri ve başlıklarla Guterres Çerçevesi oluşturuyor
BM Güvenlik Konseyi’nin son raporu tarafından liderlere dayatılan şeyin, şu an üzerinde hem fikir olunacak referans şartları haricinde, önümüzdeki Kasım ayında her birinin BM Genel Sekreteri’ne yönelik bir rapor kaleme almaları gerektiği olduğunu anımsatan gazete, referans şartlarının halihazırda taraflarca şekillendirildiğini ileri sürdü.
Gazete, referans şartlarının; üç eksen temelinde halihazırda taraflarca şekillendirildiğini ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için atadığı geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un bu ayın sona ermesiyle birlikte adaya gelişiyle, BM tarafından kâğıda geçirileceklerini yazdı.
Gazete iç sayfadan “Referans Şartlarında Anlaşma Hazır” başlığıyla detaylandırdığı haberinde ise, “liderlerin bu ayın sona ermesiyle birlikte, iki kesimli iki toplumlu federasyon çözümüne varılması hedefiyle, bir zamanlar müzakere alanında el ele birbiri ardına engelleri aştıkları, eski güzel işbirliği temposuna gireceklerini” iddia etti.
Gazete, “diplomatik bir kaynağa” dayanarak, en azından bu sonuncusunun, yani hedefin iki kesimli iki toplumlu federasyon çözümü olduğunun, iki lider arasında 9 Ağustos’ta gerçekleştirilen görüşmede açıklığa kavuşturulduğunu savundu.
Haberde, “şu an iki tarafın, BM Güvenlik Konseyi’nin, Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresinin uzatılmasına ilişkin 27 Temmuz tarihli kararında yer alan direktiflerini iyi bir şekilde okumuş olarak, olguları hesaplayıp kitapladıklarını ve muhtemelen Ağustos ayı sonunda açıklanacak olan referans şartlarını hazırladıklarını” da ileri sürdü.
İlk etapta, referans şartları metninin sade olacağını ve üç eksene dayanacağını savunan gazete, bu üç ekseni, 2014 yılındaki ortak açıklama, Crans – Montana’ya kadar varılan görüş birlikleri ve Guterres Çerçevesi olarak sıraladı.
BM Güvenlik Konseyi’nin liderlere yanlış anlama veya yorumlama imkanı tanınmamasının vurgulanması gerektiğini de kaydeden gazete, devamla, BM Güvenlik Konseyi’nin 27 Temmuz tarihli kararında yer alan ifadelere atıfta bulundu.
Gazete bu kararda; “liderlerin, yaşayabilir ve kapsamlı bir çözüme varılması hedefiyle, mevcut kararın ilgili bölümlerinin desteklenmesi için üstlendikleri faaliyetlerle ilgili olarak iyi niyet misyonuna yazılı bir şekilde bilgilendirmelerde bulunmaları konusunda teşvik edildiklerini ve BM Genel Sekreteri’nden bu bilgilendirmelerin içeriğini iyi niyet misyonu raporuna (10.01.2020) dahil etmesinin istendiğini” anımsattı.
Haberde, BM Güvenlik Konseyi’nin BM Genel Sekreteri’nden iyi niyet misyonuyla ilgili raporunu 15 Kasım tarihine kadar sunmasını ve raporun liderlerin yazılı bilgilendirmelerini içermesini istediği de anımsatıldı.
Gazete; “Taraflar Ne Diyor” ara başlıklı haberinde ise, “bildiği üzere”, liderlerin 9 Ağustos’taki görüşmesinde, arzu edilen hedefin iki kesimli iki toplumlu federasyon olduğunun açıklığa kavuştuğunu yineledi.
Haberde; “ismi belirtilmeyen Lefkoşa’daki bir kaynağın, liderlerin referans şartlarında, bir zamanlar Jane Holl Lute’un hedeflediği kapsamlı bir metinde değil, sade bir metin üzerinde hem fikir olduklarını ima ettiği de” öne sürüldü.
“Referans şartlarının temelleri veya eksenlerinin, 2014 yılının Şubat ayındaki ortak açıklama, (Akıncı’nın haritası dâhil) Crans – Montana öncesine kadar olan görüş birlikleri ve başlıklarla Guterres Çerçevesi olduğunu” öne süren gazete, bu sonuncusunun bir ayrıntı (engel) teşkil ettiğini, çünkü Rum kesiminin, tarafların çerçeveyi farklı okuması ve bunun müzakere edilmesi gerekeceğini düşünmesinden ötürü, Guterres Çerçevesi’ne başlıklarla değinilmesinden söz ettiğini ileri sürdü.
Haberde “Kıbrıs Türk tarafının ise, 30 Haziran 2017 tarihli Guterres Çerçevesi’ne atıfta bulunduğu” belirtildi.
Öte yandan Rum Yönetimi Başkanlığı’nın, Ankara’nın vereceği tepkinin şeklinden endişeli olduğunun görüldüğünü öne süren gazete, yapılan ilgili değerlendirmeye göre; “Ankara’nın olumlu bir sonuç istemediğini, çünkü 9 Ağustos görüşmesinden önce, uluslararası düzeyde olumsuz görünenin Anastasiadis olduğunu” yazdı.
Gazete, “aynı kaynakların, referans şartlarında Ağustos sonunda anlaşma olacağı değerlendirmesinde bulunduklarını” da iddia etti.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, 9 Ağustos görüşmesinden sonra, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak iki kesimli iki toplumlu bir federasyon çözümüne giden bir yol haritası ortaya çıktığını düşünmesine rağmen, Ankara’nın bununla hem fikir olduğunun görülmediği iddiasında da bulunan gazete, liderlerin 9 Ağustos’taki görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Akıncı’nın çevresi tarafından da beklenen şeyin, referans şartları meselesinde önümüzdeki iki hafta içerisinde hızlı bir ilerleme olması olduğunu öne sürdü.
Kendi kaynağına dayanarak, “referans şartları meselesi iskeletinin Akıncı açısından bir süreden bu yana hazır olduğunu” ileri süren gazete, geriye kalan şeyin ise, muhtemelen kamuoyuna açıklanacak olan sade metin olduğuna işaret etti.
Edindiği bilgilere göre, Kıbrıs Türk siyasi liderliği açısından referans şartlarının 3 temele dayandığını da savunan gazete, bunların 2014 ortak açıklaması, bir önceki dönemde müzakerelerde varılan görüş birlikleri ve 30 Haziran tarihli Guterres Çerçevesi olduğunu iddialarına ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Baf’taki ABD askeri varlığının perde gerisi… Askeri amaçlı Baf’taki ABD askeri varlığının perde ger...

NACAK GAZETESİ- Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nde 2 adet Apachie, 5 adet Black Hawk ve 5 adet Sinuk tipi helikopter, 2 adet C-1...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu dünya kabul etmeli Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta iki devlet ol...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs Türkü’nün haklarının korunması ve güvenliği a...

CTP Milletvekili Nami; “İnsanlar artık federasyona inanmıyor” CTP Milletvekili Nami; “İnsanlar artık ...

NACAK GAZETESİ- “Crans – Montana’daki başarısızlık federal çözüm isteyenler açısından bir yara oldu. İnsanlar artık federasyonun ...

Rum, Güzelyurt için imar ve iskan planı hazırladı…    Akıncı Güzelyurt’u verdi mi? Rum, Güzelyurt için imar ve iskan planı...

NACAK GAZETESİ – Güney Kıbrıs’taki “Yeniden İmar ve İskân Konseyi”nin çözüm sonrası döneme dair Güzelyurt’un kapsamlı bir “yenide...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Baf’taki ABD askeri varlığının perde gerisi… Askeri amaçlı Baf’taki ABD askeri varlı...

NACAK GAZETESİ- Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nde 2 ...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu dünya kabul etmeli Başbakan Tatar; Kıbrıs’t...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve...

İngiliz Yüksek Komiseri Lillie;  Türkler ile Rumlar arasında yeterli işbirliği yok İngiliz Yüksek Komiseri L...

NACAK GAZETESİ- “Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasında yeterl...

Dr. Yurdagül ATUN;  “Kıbrıslıtürk”ün Bir Üst Sürümü: Kıbrıslılık Dr. Yurdagül ATUN; “Kıb...

Ateş çemberinin tam ortasında bir coğrafyadayız. Ülkeler bir...

Dönmez;  KKTC’nin haklarını sonuna kadar koruyacağız Dönmez; KKTC’nin hakla...

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu ...

Rus Büyükelçi Osadchiy; Müzakere süreci yeniden başlamalı Rus Büyükelçi Osadchiy; ...

NACAK GAZETESİ- Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  AKINCI KİMİN ESERİ? (II) Av. Fuat VEZİROĞLU; AKI...

Talât muhalefet yıllarında “Denktaş olmasa biz Kıbrıs işini ...

CTP Milletvekili Nami; “İnsanlar artık federasyona inanmıyor” CTP Milletvekili Nami; “...

NACAK GAZETESİ- “Crans – Montana’daki başarısızlık fed...

Aydın AKKURT; “Yabancı Askerler Çeklisin mi” dediniz? Aydın AKKURT; “Yabancı A...

Rum silahlanması yoğunlaşarak sürerken, ABD ve Fransız asker...

Rum ekonomisi zorda… 200 bin Rum fakirlik riski altında Rum ekonomisi zorda… 200 ...

NACAK GAZETESİ- Her dört Kıbrıslı Rum’dan birinin gıda ve ba...

Eğitim HABERLERİ