Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Akıncı Maraş’ı Rum’a verdi

02 Eylül 2019 - 9:20 'de eklendi ve A+A-

Akıncı Maraş’ı  Rum’a verdi

NACAK GAZETESİ- Rum Sözcü Prodromu: Akıncı, geçtiğimiz dönemde Cenevre ve Crans Montana’da gerçekleştirilen müzakere sırasında, Maraş’ı, Kıbrıs Rum idaresi altında olacak olan bölgeye dâhil eden bir öneri sundu
Fileleftheros gazetesi, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın bir grup gazeteciyle birlikte kapalı bölge Maraş’ı ziyaret etmesini yorumlayan Rum Hükümeti Sözcüsü Prodromos Prodromu ise açıklamasında, “Türk tarafının müzakerelerin başlamasını zorlaştırma girişiminden söz ederek, Türk tarafının müzakerelerin son turunda Maraş’ı Kıbrıs Rum idaresi altına koyan bir öneri sunduğunu” iddia etti.
Prodromu sözlerini kısaca şöyle sürdürdü:
“Ne yazık ki Türkiye yasadışı müdahalelerini sürdürüyor. Bunlar Kıbrıs sorununun çözümü açısından yardımcı olmamakla kalmayıp, caydırıcı (önleyici) olan da hareketlerdir. Türkiye’nin, tüm Kıbrıslılar için gerçek bir çözümü müzakere etmemize niyetli görüneceğini ümit edelim. Bunun ise, gerginlik politikasına bir son vereceği anlamına gelmesi gerekmektedir.”

Rum sözcü, BM Güvenlik Konseyi kararları ve Kıbrıs sorunuyla ilgili bugüne kadarki görüşmelere gönderme yaparak, Maraş’la ilgili öne sürülenlerin tam anlamıyla geçersiz olduğunu iddia etti.
Prodromu “Türk tarafının geçtiğimiz dönemde Cenevre ve Crans Montana’da gerçekleştirilen müzakere sırasında, Maraş’ı, Kıbrıs Rum idaresi altında olacak olan bölgeye dâhil eden bir öneri sunduğu” iddiasını da yineledi.
SİYASİ PARTİLERİN AÇIKLAMALARI
Rum siyasi partilerin ise konuyla ilgili açıklamalarında, Maraş’la ilgili BM kararlarına işaret ettiklerini yazan gazete, AKEL’in açıklamasında, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın Maraş’la ilgili faaliyetlerinin, kabul edilemez ve kınanması gereken eylemler olduğunu belirttiğini iddia etti.
“Bu faaliyetlerin, BM Güvenlik Konseyinin 550 ve 789 sayılı kararlarının ihlalini teşkil ettiğini” de öne süren AKEL, bu kararların Maraş’ın herhangi bir bölümüne yerleşme girişimlerini kabul edilemez olarak tanımladığını ve kapalı kentin BM idaresine verilmesini istediklerini” iddialarına ekledi.
DİKO partisi “Maraş’la ilgili tek istikrarlı tezin, BM Güvenlik Konseyinin 550 sayılı kararının uygulanması olduğunu” iddia ederken, EDEK ise açıklamasında, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in hiçbir durumda Türk tarafının şantaj ve baskılarına boyun eğmemesi gerektiğini savundu.
Ekologlar Hareketi ise açıklamasında, Rum hükümetini, kendilerini Guterres çerçevesi ve bunun yol açtığı olumsuzluklara hapsetmeyecek şekilde inisiyatifler üstlenmeye çağırdı.
Vatandaşlar İttifakı ise açıklamasında, Türkiye’nin, müzakerelerin yeniden başlamasına yol açacak olan sağlıklı bir ortam meydana getirmeyi istemediğinin artık açık olduğunu iddia ederken, ELAM ise açıklamasında, bunun Türkiye ve KKTC’yi sorumluluklarıyla karşı karşıya getirmek için bir fırsat olduğu iddiasında bulundu.
Dayanışma Hareketi ise, müzakerelerle ilgili perspektiflerin, “bir yaz gecesi rüyası” olarak kalacağını öne sürdü.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Koronavirüs salgınının yanısıra döviz de vurdu…   Dövizvirüs aldı başını gidiyor Koronavirüs salgınının yanısıra döviz de...

NACAK GAZETESİ- Önceki gün başlayan dövizin sert yükselişi dün de devam etti. Türk Lirası son iki günde yüzde 5 civarında değer kaybett...

“Seçimden zaferle çıkacağız” “Seçimden zaferle çıkacağız”

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, Gazimağusa’da partinin ilçe teşkilatlarının da katıldığı kokteylde, partilil...

Sağlık Bakanı Pilli;  Yıkıcı konuşmalar yapıyorlar Sağlık Bakanı Pilli; Yıkıcı konuşmalar ...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ali Pilli, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ni 3.basamak hastane seviyesine yükseltmeyi hedeflediklerini ifade...

Kadına şiddet önlenemiyor Kadına şiddet önlenemiyor

NACAK GAZETESİ- Balıkesir’de 41 yaşındaki bir adam, tartıştığı 54 yaşındaki eşini darp edip, göğüs kemiğini kırdı. Polisin açıklamasına...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Koronavirüs salgınının yanısıra döviz de vurdu…   Dövizvirüs aldı başını gidiyor Koronavirüs salgınının ya...

NACAK GAZETESİ- Önceki gün başlayan dövizin sert yükselişi d...

“Seçimden zaferle çıkacağız” “Seçimden zaferle çıkacağ...

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, G...

Sağlık Bakanı Pilli;  Yıkıcı konuşmalar yapıyorlar Sağlık Bakanı Pilli; Yık...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ali Pilli, Gazimağusa Devlet H...

Kadına şiddet önlenemiyor Kadına şiddet önlenemiyor...

NACAK GAZETESİ- Balıkesir’de 41 yaşındaki bir adam, tartıştı...

Güney’deki Türk malları yağmalanıyor… Güney’deki Türk malları y...

NACAK GAZETESİ- Alithia gazetesi “Agios Georgios Manastırını...

Güney’de koronavirüs salgını… Korku ve endişe  büyüdü Güney’de koronavirüs salg...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta Korona virüs vakalarının say...

“Alım gücü yüzde 50 düştü” “Alım gücü yüzde 50 düştü...

NACAK GAZETESİ- Dövizin patlama yaptığı bu günlerde çalışanl...

Anavatan yardım elini yine uzattı Anavatan yardım elini yin...

NACAK GAZETESİ- Türkiye KKTC’ye 5 ambulans, 10 vantila...

Rum  yine Erenköy’ü hedef aldı… Cengiz Topeller yine gelebilir Rum yine Erenköy’ü hedef...

NACAK GAZETESİ- Erenköy direnişinin 56. yıldönümünü kutlama ...

MASAK’tan büyük operasyon… Yaşam Ayevefe’nin  33 yıl hapsi isteniyor MASAK’tan büyük operasyon...

HABER TÜRK- Aylar süren araştırma sonunda 101 kişilik suç ör...

Eğitim HABERLERİ