Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Akıncı; Müzakere takvimli olmalı

26 Eylül 2018 - 7:21 'de eklendi ve A+A-

Akıncı;   Müzakere takvimli olmalı

Akıncı: Kıbrıs sorununda eski müzakere süreçleri dönemi kapandı. Takvimli ve sonuç odaklı bir sürecin gündeme gelmesi ve siyasi irade ve kararlılıkla davranılması artık zorunlu hale geldi

Cumhurbaşkanı Akıncı Amerika’ya gitmek üzere dün saat 11.00’de KKTC’den ayrıldı.
Ercan’dan ayrılmadan önce basına açıklama yapan Mustafa Akıncı, “New York’a yapıcı bir ruhla, makul ve uygulanabilir olanda uzlaşma arzusuyla gidiyorum. Çok açıktır ki çözümsüzlüğün devamı Kıbrıs’ta her iki toplumu da olumsuz olarak etkileyecek” dedi.
Kıbrıs sorununda eski müzakere süreçleri döneminin kapandığını kaydeden Akıncı, “Takvimli ve sonuç odaklı bir sürecin gündeme gelmesi ve siyasi irade ve kararlılıkla davranılması artık zorunlu hale geldi. Geçmekte olan zaman ise Kıbrıs’ta statükonun pekişmesine hizmetten başka bir işe yaramaz” açıklamasında bulundu.
Akıncı, “Bir yandan Kıbrıs’ta çözüm yönünde ilerleme öte yandan bizim de hakkımız olan doğal gazda işbirliği, bunun yanında Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde gümrük birliği güncellemesi ile başlayarak yeni bir ivmenin yakalanması tüm ilgili taraflara yarar sağlayacak gelişmeler olarak görülmelidir. Kısacası ortak vizyon bu olmalı” dedi.
Kıbrıs Türk halkının yetkilendirdiği Cumhurbaşkanı olarak sadece Kıbrıs Türk toplumu adına konuşabileceğini belirten Akıncı, “Bunu yaparken, Kıbrıslı Türklerin haklarının, özlemlerinin ve kaygılarının bilincinde olarak hareket edeceğimiz kuşkusuz” dedi.
Akıncı, “Geleceğe dair zemini olmayan boş umutlar pompalamak ne kadar yanlışsa hep kara senaryoları kader olarak benimsemek de o kadar yanlış” uyarısında bulundu.
“FARKLI BİR YANI VAR”
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun her yıl eylül ayında toplandığını, bu dönemde birçok uluslararası temasın ve faaliyet gerçekleştiğini anımsatan Akıncı, “Bizler de genellikle her yıl bu dönemlerde New York’a gidiyor, çeşitli temaslar yapıyoruz. Bu temasların kuşkusuz ki en önemlisi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile olan görüşmedir” dedi.
New York’ta bazı üst düzey görüşmelere yarından itibaren başlayacaklarını da kaydeden Akıncı, hafta sonu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres ile bir araya geleceklerini anımsattı.
Bu yılki temasın diğer yıllardan farklı bir yanı olduğunu vurgulayan Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’in geçici özel danışman olarak görevlendirdiği Jane Holl Lute’un ilgili taraflarla gerçekleştirdiği ve tamamladığı görüşmelerin raporunu Guterres’e sunmasının beklendiğini anımsattı.
“GENEL SEKRETER”
Akıncı, “Sayın Guterres bu rapor ışığında değerlendirmelerini taraflarla paylaşıp bundan sonrası için bizim ne düşündüğümüzü de dinlemek isteyecektir” dedi.
Crans Montana sonrasında geçtiğimiz yılın Eylül ayında da BM Genel Sekreteri ile yine buluştuğunu, hem bu görüşmede hem de iki ay önce özel danışman Lute ile görüşmelerinde Kıbrıs sorununda artık eski müzakere süreçleri dönemi kapandığını dile getirdiğini anımsatan Akıncı, şöyle devam etti:
“Takvimsiz ve sonuç odaklı olmayan süreçlerle sadece zaman tüketilebilir. Geçmekte olan zaman ise Kıbrıs’ta statükonun pekişmesine hizmetten başka bir ise yaramaz. O nedenle yıllardır uygulanan yöntemlerle bir yere varılamadığı anlaşıldığına göre, takvimli ve sonuç odaklı bir sürecin gündeme gelmesi ve siyasi irade ve kararlılıkla davranılması artık zorunlu hale gelmiştir.”
“SONUCA ULAŞAMADIK”
Kıbrıs Türk tarafının çözüme ulaşmak, barış içinde bir gelecek kurmak için yıllarca çaba harcadığını, 2004’te Annan Planı’na onay veren tarafın da Türk tarafı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şöyle devam etti:
“Benim Cumhurbaşkanlığım döneminde yürütülen çalışmalarda da gerek Mont Pelerin, gerek Cenevre ve gerekse Crans Montana’da olsun çözüm yönünde inisiyatifler aldık, adımlar attık. Buna rağmen sonuca ulaşamadık. Bunun elbette çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerin en önemlisi, Rum tarafının yetkiyi ve refahı Kıbrıslı Türklerle federal bir ortaklıkta gerçek anlamda paylaşmayı içine sindirememesidir. Bu konuda verilebilecek çok örnekler vardır; ancak New York arifesinde hedefim yeni bir karşılıklı suçlama kampanyası başlatmak değildir. Çünkü New York’a yapıcı bir ruhla, makul ve uygulanabilir olanda uzlaşma arzusu ile gitmekteyim. Çok açıktır ki çözümsüzlüğün devamı Kıbrıs’ta her iki toplumu da olumsuz olarak etkileyecektir.
Halbuki karşılıklı kabul edilebilecek bir çözüm hem Kıbrıs’ın her iki toplumuna ve diğer farklı topluluklara, hem de en yakınımız iki ülke olarak Türkiye ve Yunanistan’a da yarar getirecektir. Zaten oldukça karmaşık durumda olan Doğu Akdeniz yeni gerginliklere değil, yeni işbirliklerine sahne olacaktır.”
“Bir yandan Kıbrıs’ta çözüm yönünde ilerleme öte yandan bizim de hakkımız olan doğal gazda işbirliği, bunun yanında Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde gümrük birliği güncellemesi ile başlayarak yeni bir ivmenin yakalanması tüm ilgili taraflara yarar sağlayacak gelişmeler olarak görülmelidir. Kısacası ortak vizyon bu olmalıdır” şeklinde konuşan Akıncı, şöyle devam etti:
“Buna aykırı gelişmeler, örneğin, Doğu Akdeniz’deki enerji denkleminde, Kıbrıs Türkleri ve Türkiye’yi yok sayıp dışlayan tek yanlı yaklaşımlar; Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine, destek yerine takoz koyma anlayışı, Kıbrıs’ta çözüme katkı sağlamaktan çok uzak davranışlardır.
Kıbrıs sorunu sadece kendi içinde bir sorun değil, bunun çok ötesinde boyutları olan bir konudur. Bu bağlamda Kıbrıs’ın kendi içinde olanlar kadar, etrafında olanların da çok büyük rolü vardır. Geldiğimiz aşamada makul noktada buluşabilmek ve çözüm ve barış yolunda toplumlarımıza önderlik edebilmek tarihi bir sorumluluktur. Bu sorumluluk sadece bana değil, aynı zamanda Sayın Anastasiadis’e de düşmektedir. Bunun da ötesinde ilgili tüm diğer tarafların da yardımcı olmasının zorunluluğu vardır.”
New York’a giderken bir hususun daha altını çizmekte yarar gördüğünü ifade eden Akıncı, şunları dile getirdi:
“Kıbrıs Türk halkının yetkilendirdiği Cumhurbaşkanınız olarak elbette sadece Kıbrıs Türk toplumu adına konuşabilirim. Bunu yaparken, Kıbrıslı Türklerin haklarının, özlemlerinin ve kaygılarının bilincinde olarak hareket edeceğimiz kuşkusuzdur. Kıbrıs Türk halkının siyasi örgütlerinin, sivil toplumunun aktif katılımı ve Türkiye ile yakın istişare her zaman olduğu gibi şimdi de gerekli olacaktır.
Belli bir noktada 2004’teki gibi bir karar anı söz konusu olursa eğer, bunun da halkımızın özgür iradesi ile gerçekleşeceği öteden beri bilinen bir husustur. Bugün o noktada değiliz. Ancak geleceğe dair zemini olmayan boş umutlar pompalamak ne kadar yanlışsa hep kara senaryoları kader olarak benimsemek de o kadar yanlıştır. Kıbrıs Türk tarafı olarak Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de barış ve işbirliği koşullarının oluşması için bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de katkı yapmaya devam edeceğiz.”
SORULAR
Akıncı, New York’a hareketinden önce Ercan Havaalanı’nda basının sorularını da yanıtladı.
Aplıç’ın güney kısmındaki yol çalışmasının Ekime kadar sarkacağının anlaşıldığını belirten Akıncı, “Bizim yolların yapılmasıyla ilgili sorunumuz kalmadı. … Bu konuda özeleştiri yapmak gerekirse, Kıbrıs Türk tarafı olarak bizim de gecikmelerimiz oldu” dedi.
“Keşke biz kabinlerle, elektrik, telefon, internetle, her şeyimizle hazır olsaydık. Temennimiz ve olması gereken buydu ama zararın neresinden dönülse kârdır” şeklinde konuşan Akıncı, “Zaten Rum tarafı daha hazır değil. Hükümetimiz ‘Rum tarafı hazır olunca, geçici tedbirlerle bile olsa biz de hazır olacağız’ diyor. Hükümetin ve Müteahhitler Birliği’nin söylenenleri yerine getirmesini bekliyorum” dedi.
“GÜVEN YARATICI ÖNLEMLER”
Kıbrıs Türk tarafının Derinya ve Aplıç konusunda sözünün arkasında olduğunu kaydeden Mustafa Akıncı, Derinya ve Aplıç’la birlikte mobil telefon ve elektrikle ilgili kararlar da olduğuna işaret etti.
Akıncı, “Ne yazık ki Rum tarafı bunları engelledi. Bunları yerine getirmedi. Eğitim projesi vardı. Çocukların, öğretmenlerin okulları karşılıklı ziyaretleriyle ilgili… Israrla bizim okullarımızı ziyaret etmek istemiyorlar. Tanınma fobisi içinde, ‘eğer gelirsek okullarınızı tanımış oluruz’ mazeretinin arkasına sığınıyorlar. Biz Güven yaratıcı önlemlerin arkasındayız. Onların gereklerini yerine getirdik. Getirmeye de devam edeceğiz. Beklentimiz aynı karşılığı diğer taraftan da görmek” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kimseye cep bağımız yok” “Kimseye cep bağımız yok”

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da söz alarak, Kıb-Et konusunda “keşke bu olay olmasaydı”...

TMT’nin 13 Temmuz 1958 tarihi bildirisi… “Ölüm cezasını çekecekler” TMT’nin 13 Temmuz 1958 tarihi bildirisi…...

EOKA terör örgütünün 12 Temmuz 1958 günü gerçekleştirdiği “İnönü Katliamı”nda 5 Türk’ün şehit edilmesinden bir gün sonra, 13 Temmuz gün...

“Özel Jet raporu bir an önce ortaya çıkmalı” “Özel Jet raporu bir an önce ortaya çıkm...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar “özel jet” konusunda polisin sürdürdüğü soruşturma çerçevesinde Çarşamba günü if...

“Rum ekonomimizi hedef alıyor” “Rum ekonomimizi hedef alıyor”

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Rum tarafının sınır kapılarında salgınla ilgili olmayan yeni sı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
14 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 14 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

14 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

“Kimseye cep bağımız yok” “Kimseye cep bağımız yok”...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar B...

TMT’nin 13 Temmuz 1958 tarihi bildirisi… “Ölüm cezasını çekecekler” TMT’nin 13 Temmuz 1958 ta...

EOKA terör örgütünün 12 Temmuz 1958 günü gerçekleştirdiği “İ...

“Rum-Yunan ikilisi egemenlik haklarımızı ihlal ediyor” “Rum-Yunan ikilisi egemen...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, G...

“Özel Jet raporu bir an önce ortaya çıkmalı” “Özel Jet raporu bir an ö...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar “özel...

“Kapı hemen şimdi” “Kapı hemen şimdi”

NACAK GAZETESİ- Akıncılar ile Güney Kıbrıs’taki Limya arasın...

“Türkiye sondaj faaliyetlerinden vazgeçmeli” “Türkiye sondaj faaliyetl...

NACAK GAZETESİ- BM Genel Sekreterinin Güvenlik Konseyi üyele...

“Rum ekonomimizi hedef alıyor” “Rum ekonomimizi hedef al...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

Koop-Süt’den büyük indirim Koop-Süt’den büyük indiri...

NACAK GAZETESİ- Koop-Süt, süt ve bazı süt ürünlerinde yüzde ...

Meclis’teki partiler  Rum’a karşı bir oldu Meclis’teki partiler Rum...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen 6 siyas...

Eğitim HABERLERİ