Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Akıncı önce verdiği tavizlerin hesabını vermeli”

21 Eylül 2020 - 9:15 'de eklendi ve A+A-

“Akıncı önce verdiği tavizlerin hesabını vermeli”

NACAK GAZETESİ- “5’li konferans daha önce de yapıldı ve Akıncı, kimseden onay almadan hazırladığı taviz paketini de orada sundu, ama çözüm yine de olmadı. Akıncı önce Crans Montana’da verdiği onca tavize karşılık neden çözüm olmadığının izahını yapmalı ve halka hesabını vermelidir.”
Katıldığı bir televizyon programında ülke gündemini değerlendiren UBP MYK Üyesi Dr. Ahmet Savaşan, hükümetin sağlık alanında başarılı çalışmalar yürüttüğünün, dünyaya bakıldığında görülebileceğini dile getirdi. Özellikle sosyal medya üzerinden yayınlanan bir takım yalan haberlerle hükümetin karalanmaya çalıştığını, bu yayınların halkın akıl ve ruh sağlığına iyi gelmediğine dikkat çeken Savaşan, “Covid-19 ile mücadelede eksiklikler, aksaklıklar olmadığını söylemek doğru olmaz. Ama Dünya’ya bakıldığında hükümetin bilimsel gerçekler temelinde zamanında aldığı siyasi kararlar ile halkın sağlığını korumayı başardığı da ortadadır. Yapılan yalan haberler, sadece hükümete karşı değil, halka yönelik büyük bir haksızlıktır” ifadelerini kullandı.
UBP IŞIK GÖSTERMEYİ BAŞARDI
Kısa zaman önce 4’lü hükümetin başbakanı olarak tünelin sonunda ışık göremediğini söyleyen ve bu gün de Cumhurbaşkanı adayı olanların tersine, Ulusal Birlik Partisi’nin ve Cumhurbaşkanı adayı Tatar’ın devletine ve insanına güvendiğini dile getiren Savaşan, “bizler bu güvenle tünelin sonunda her zaman ışık gördük görmeye de devam edeceğiz. Bu güne kadar olduğu gibi, bundan sonra da ülkemize büyük projeler kazandırmaya ve halkımıza her geçen gün daha fazla hizmet vermeye kararlıyız” dedi.
AKINI DA FEDERASYON OLMAYACAĞINI SÖYLEDİ
Savaşan, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle gündeme gelen Kıbrıs Sorunu’na da değindi. Federasyon seçeneğinin elli yıldan bu yana devam eden görüşmeler ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türk Halkı’nı eşit görmemesinden ötürü tükendiğini dile getiren Savaşan, Crans Montana görüşmelerinin sonuçsuz kalması halinde, bundan sonra başlaması muhtemel yeni görüşmelerin federasyon temelinde olamayacağının gerek Türkiye gerekse de Akıncı tarafından Crans Montana’da ifade edildiğini anımsattı. Savaşan, bu yaşanan gerçeklerin TC Dışişleri Bakanı Metlüt Çavuşoğlu ve TC Dışişleri Bakanı Sözcüsü Hami Aksoy tarafından da açıklandığına dikkat çekti.
YENİ SÜREÇ EGEMEN EŞİTLİK TEMELİNDE OLMALI
Bundan böyle başlatılacak muhtemel bir görüşme sürecinin temelinin egemen eşitlik olabileceğine işaret eden Savaşan, bunun Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar ve Türkiye tarafından da dünyaya duyurulduğunun altını çizdi.
BM SORUNLARA ÇÖZÜM BULAMADI
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’in seçimlerin sonrasında müzakere görüşmelerine başlamayı hedeflediği yönündeki açıklamalarını da değerlendiren Savaşan şöyle konuştu: “Guterres, bu açıklamasını çeşitli dünya meselelerini değerlendirirken yaptı. BM’nin görevi budur. Ama BM görevini standart bir şekilde yaparken dünyanın hiçbir yerindeki hiçbir soruna çözüm bulamadı ortadadır” dedi.
AKINCI’NIN DAVRANIŞI
“BM Genel Sekreteri daha önce aynı parametrelerle defaten kurulup bozulan müzakere masasını kursa ne olur, kurmasa ne olur. Sayın Akıncı, tekrardan beşli konferans toplandığı zaman Kıbrıs sorunu çözümlenecekmiş gibi bir hava yaratmaya çalışıyor” diyen Savaşan, “5’li konferans daha önce de yapıldı ve Akıncı, kimseden onay almadan hazırladığı taviz paketini de orada sundu, ama çözüm yine de olmadı. Sayın Akıncı önce Crans Montana’da verdiği onca tavize karşılık neden çözüm olmadığının izahını yapmalı ve halka hesabını vermelidir” dedi.
TATAR EZBERLERİ BOZMAYA KARARLI
“Sayın Akıncı’nın söylemeye dili varmıyor olabilir, ama halkımızın büyük bir çoğunluğu gerçekleri görmektedir” diyen Ahmet Savaşan, “Kıbrıs sorununa çözüm bulunamamasının sebebi, Rum tarafının elindeki yetki ve olanakları bizimle paylaşmak istememesidir. Bizler yeni stratejilerimizi oluştururken bu gerçeği dikkate alıyoruz. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar elde edemezsiniz. UBP ve Cumhurbaşkanı adayı Tatar da farklı şeyler yaparak ezberleri bozmaya ve Kıbrıs Türk Halkı’nın lehine farklı sonuçlar elde etmeye kararlıdır. Türkiye’nin de yaptığı ve ortaya koyduğu fark işte tam da budur” şeklinde konuştu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney’de koronavirüs salgını… 384 yeni vaka daha Güney’de koronavirüs salgını… 384...

NACAK GAZATESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vakalarındaki artış eğilimi sürerken 384 yeni vaka açıklandı. Güney Kıbrıs Sağlık Bak...

“Kıbrıs eski Kıbrıs değil” “Kıbrıs eski Kıbrıs değil”

NACAK GAZETESİ – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta iki taraf arasında iş birliği yapılabileceğini ve bunun hem Akdeniz hem de ...

Cumhurbaşkanı Tatar; İki devletli çözümden geri adım yok Cumhurbaşkanı Tatar; İki devletli çözüm...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “BM parametreleri” denilerek dayatılmaya çalışılan çözüm şekli ile hâlâ maruz kaldıkları izo...

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç;     “Her zaman KKTC’nin yanındayız” TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç; ...

Başbakan Ersan Saner, Akif Çağatay Kılıç başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti. KILIÇ Kabulde ilk sözü alan Komi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Güney’de koronavirüs salgını… 384 yeni vaka daha Güney’de koronavirüs salg...

NACAK GAZATESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vakalarınd...

“Kıbrıs eski Kıbrıs değil” “Kıbrıs eski Kıbrıs değil...

NACAK GAZETESİ – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta ...

Cumhurbaşkanı Tatar; İki devletli çözümden geri adım yok Cumhurbaşkanı Tatar; İki...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “BM parametreleri...

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç;     “Her zaman KKTC’nin yanındayız” TBMM Dışişleri Komisyonu ...

Başbakan Ersan Saner, Akif Çağatay Kılıç başkanlığındaki TBM...

Meclis Başkanı Sennaroğlu; Anavatan ile KKTC el ele Meclis Başkanı Sennaroğlu...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, TBMM Dışişleri ...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu; Kıbrıs davası Türk milletinin davasıdır Dışişleri Bakanı Ertuğrul...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, AK Parti İstanbul Mill...

“KKTC ile ilişkilerinizi geliştirin” “KKTC ile ilişkilerinizi ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ...

Sağlık Bakanı Üstel;    Yeni aşı programı açıklanacak Sağlık Bakanı Üstel; ...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Cumhuriyet Meclisi...

Cumhurbaşkanı Tatar; Terazi lehimize döndü Cumhurbaşkanı Tatar; Ter...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, St. Hilarion Kale...

İçişleri Bakanı Evren; Türk askeri varlığımızın teminatıdır İçişleri Bakanı Evren; T...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgen...

Eğitim HABERLERİ