Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Akıncı; Rum tarafı siyasi eşitliği kabul etmiyor

12 Haziran 2019 - 11:07 'de eklendi ve A+A-

Akıncı;  Rum tarafı siyasi eşitliği  kabul etmiyor

NACAK GAZETESİ- 101 Evler bölgesinde (St Hilarion) kara safhası icra edilen Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2019 Arama Kurtarma Tatbikatı’nı izleyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tatbikatın ardından, gazetecilere açıklama yaptı, soruları yanıtladı.
“ÇOK BAŞARILI BİR TATBİKAT”
Cumhurbaşkanlığı basın bürosunun haberine göre, Cumhurbaşkanı Akıncı, çok başarılı bir tatbikat izlediklerini ifade ederek, tatbikata katılan tüm askeri ve sivil unsurları kutladı.
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu tür arama kurtarma faaliyetleri, gerçeği yaşandığı takdirde can kurtarmak için son derece önemli tatbikatlar. Onun için bu her yıl başarıyla yapılıyor, bu konuda hazırlıklı olmanın ne kadar önemli olduğunun bir kere daha altını çizmek istiyorum. Bütün katılanları, komutanlığı canı gönülden kutluyorum” dedi.
“ARZU ETMEDİĞİMİZ GELİŞMELER”
Doğu Akdeniz’de son zamanlara yaşanan gerginlikleri arzu etmediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu:
“Biz öteden beri bir şeyin altını sürekli çiziyoruz ve şunu söylüyoruz; bu zenginlikler hepimize ait ve bu kabul ediliyor ama iş tatbikata gelince ‘bu bizim egemenlik alanımızdır’ diyen bir Rum tarafı ile karşı karşıya geliyoruz. Müzakereler devam ettiği dönemde kendilerine sıklıkla hep bir önerinin altını çizdik; dedik ki, ‘gelin bu zenginlikler hepimize ait olduğuna göre bunu ortaklaşa planlayalım, ortaklaşa çıkarmak için iş birliği yapalım, bu konuları konuşmak için de ortak bir komite kuralım’, maalesef komite kurmaya da yanaşmadılar, bu işi birlikte planlamaya da yanaşmadılar ve tek taraflı eylemlerini sürdürdüler. ‘Eğer bu, bu şekilde yapılırsa bize de; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ve Türkiye’ye aynı şekilde davranmaktan başka seçenek bırakmıyorsunuz’ dedik ve bunun gerekleri yapılıyor şu anda. Yani, ‘siz araştırma yapıyorsanız biz de yapacağız’ dedik ve yaptık, yapıyoruz, ‘eğer kazı aşamasına gelirseniz biz de o aşamaya geleceğiz, biz de kazacağız’ dedik ve şimdi o safhadayız.”
“GERGİNLİK VE ÇATIŞMA”
Doğu Akdeniz’in bir barış havzası haline gelebileceği çağrısını yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:
“Doğu Akdeniz bir barış gölü, bir barış havzası haline gelebilir. Buradan herkes yararlanabilir. Biz gerginlik siyaseti istemiyoruz, çatışma siyaseti istemiyoruz, barış istiyoruz, uzlaşma istiyoruz. Ama haklarımızı da elbette koruma kararlılığı içerisinde bunları söylüyorum. Eğer bu konuda en ufak bir ipucu görürsek, yardımlaşma, ortaklaşma ve birlikte iş üretme konusunda, paylaşma konusunda bir anlayış görürsek bu eli tutmaya hazırız. Ama ne yazık ki bunun tam tersi gelişmeler oluyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’yi enerji politikalarının dışında, Doğu Akdeniz enerji denkleminin dışında tutma gayretleri var ama bu çabalar coğrafyaya aykırı çabalar. Bu bölgenin coğrafyasında ve tarihinde hem Kıbrıs Türkü hem Türkiye vardır ve var olmaya devam edecektir. Bunu da bu şekilde belirtmekte fayda görüyorum.”
“MÜZAKERELERİN TIKANMASI”
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu gergin ortamda müzakerelerin tekrar başlayıp başlamayacağı” yönündeki bir soru üzerine, müzakerelerin olmamasının nedeninin şimdi yaşanılanlar olmadığına işaret etti.
RUM LİDERLİĞİNİN TUTUMU
Müzakerelerde yaşanılan tıkanıklığın temel nedeninin şu anda Doğu Akdeniz’de yaşanılanlar değil, Rum tarafının Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitliğini kabul etmemesi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu:
“Müzakerelerin olmamasının nedeni maalesef Rum liderliğinin, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini ve kararlara etkin katılımını bir türlü kabule yanaşmamasıdır. Biliyorsunuz, BM Genel Sekreteri Gutteres, başlangıç noktası yaratabilir mi diye Sayın Lute’u görevlendirdi. Ama herhangi bir uzlaşma sağlanıp yeniden işe başlayabilmek için geçmişte var olan mutabakatların kabul edilmesi gerekir. Geçmişte var olan mutabakatların özü de iki tarafın siyasi eşitliğidir. Rum tarafı bunu kabule yanaşmıyor. Yani bugün eğer müzakerelerde bir tıkanma varsa, ileriye doğru bir gidiş yoksa bunun temel nedeni şuanda Doğu Akdeniz’de yaşanılanlar değil, Rum tarafının Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitliğini kabul etmemesidir.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıktaki başarının ekonomide de sağlanması için acil adımlar atılması gerektiğin...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emrivakisi kabul ed...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce kişinin Covid 19’a yakalanacağının belirtildiğini anımsatarak, kendileri iç...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı Töre; Rum ile...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit düşen 8 Çınarlılı, düzenlenen törenle anıldı. Çınarlı Şehitler Anıtı önündeki...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affetmedi

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Special Branch”ta ajan olarak çalışan Kıbrıslı Türk polis, Polis komutanı Bir...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 3 Haziran 2020 NACAK Gaze...

3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

Aydın AKKURT;   Camilere Neden Saldırılıyor? Aydın AKKURT; Camilere ...

Kıbrıs’ta İngiliz Sömürge Yönetimi’nin başladığı günden bu y...

Kamil ÖZKALOĞLU;  ANLAYAMIYORUM Kamil ÖZKALOĞLU; ANLAYAM...

Ben en çok şu bizim sözüm ona işadamlarının Birleşik Kıbrıs ...

Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusu...

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıkt...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emri...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce ...

Aksoy; KKTC’nin hakları kararlılıkla korunacak Aksoy; KKTC’nin hakları k...

NACAK GAZETESİ – TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami A...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı ...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit dü...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affet...

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Sp...

Din Görevlileri Sendikası; Nefret ve şiddet olayı Din Görevlileri Sendikası...

NACAK GAZETESİ- Din Görevlileri Sendikası, Limasol’daki Köpr...

Yeniden Doğuş Partisi;   Mabetlere  saldırı alçaklıktır Yeniden Doğuş Partisi; ...

NACAK GAZETESİ- Limasol’daki tarihi camiye yapılan tah...

Eğitim HABERLERİ