DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.561,990,51
BITCOIN 19051860,63%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Akıncı vatandaşımızdır”

“Akıncı vatandaşımızdır”

ABONE OL
11 Eylül 2017 21:02
“Akıncı vatandaşımızdır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis; “Akıncı vatandaşımızdır”…

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile New York’ta görüşmek istemediği haber verildi.
Politis’in “Akıncı’ya Lefkoşa Şartları… Yol Haritası Guterres Çerçevesi” başlıklı haberine göre Anastasiadis dün katıldığı bir etkinlikte “Cumhurbaşkanı Akıncı ile Amerika’da iletişim görüşmesi yapmak istemediğini söyledi, “Tezlerimiz Kıbrıs Türk tarafında yanıt bulursa, gelecekte perspektif olabilir. Doğru ön şartlar işlenir veya yaratılırsa, doğru ön hazırlık olursa, vatandaşlarımızla görüşmeyi reddetmeyiz” dedi.
Gazete, Rum tarafının, BM Genel Kurulu nedeniyle Kıbrıs sorununun bütün aktörlerinin New York’ta bulunacak olması ışığı altında, Rum toplumunun “müzakere masasına, Guterres çerçevesine riayet edilmesi halinde geri dönmeye hazır olduğunda ısrar edeceğini yazdı.
Habere göre “Genel Sekreter’in ortaya koyduğu, normal bir devlet kurulması ana şartlarının yerine getirilmesi halinde müzakere masasına dönmeye hazır olduklarını” söyleyen Anastasiadis, bunu AB, İslam Konferansı, BM Daimi üyesi ülke devlet başkanlarına ve BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektuplarla defalarca beyan ettiğini ekledi.
Anastasiadis, Guterres’le yapacağı görüşmeden sonra bir gelişme bekleyip beklemediği sorusuna karşılık, gelişmenin sadece Rum tarafına bağlı olmadığını söyledi, “Görüşme sırasında, müzakere masasına dönmeye hazır olduğumuzu ifade edeceğiz. Yeter ki normal bir devlet kurma konusunda sunduğumuz belgelerde kaydedilenlere, BM’nin ve AB’nin ana-temel ilkelerine riayet edilsin” dedi.

Alithia, haberi “Hazır Olduğunu ve Beklediğini Beyan Ediyor… Başkan Anastasiadis Müzakerelerin Yeniden Başlaması Konusunda Topun Öteki Tarafta Olduğunu Yineliyor” başlığıyla aktardı.
Habere göre, BM Genel Kurul çalışmalarının tamamlanmasından sonra Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Genel Sekreter huzurunda bir görüşme olup olamayacağı sorusuna muhatap olan Anastasiadis “herhangi bir görüşmenin bir hedefi, maksadı olması gerektiğini, etki yaratmak veya iletişim maksatlı olmaması gerektiğini” söyledi.
Anastasiadis, Rum tarafının tezlerine Kıbrıs Türk tarafından cevap gelmesi halinde görüşme için gelecekte perspektif olabileceğini söyledi, şunları ekledi:
“Doğru ön hazırlık olması, doğru şartlar işlenmesi veya yaratılması halinde vatandaşlarımızla görüşmeyi reddetmeyiz. Her şeyden önce, yakın zamana kadar 30 ayılık bir diyaloğumuz oldu, dolayısıyla Sayın Akıncı’ya ve Sayın Akıncı’nın izlediği çizgiyi belirleyenlere, yani Türkiye’ye bağlı.”Anastasiadis’e inisiyatifler ve bu dönemde başka ne yapacağı da soruldu. Gerek ikili gerek üçlü düzeylerde yapmayı planladığı uluslararası temaslar aracılığıyla bir dizi inisiyatif alacağını söyledi.
Haravgi haberi “Başkan Müzakerelerin Yeniden Başlamasına Hazır…BM Genel Sekreteri’nin Koyduğu Ön Şartlara Riayet Edilmesi Halinde” başlığıyla aktardı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.