Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Akıncı’nın Erdoğan’a yaptığı öneri; “Denktaş görüşmecilikten alınsın”

31 Ekim 2019 - 10:22 'de eklendi ve A+A-

Akıncı’nın Erdoğan’a yaptığı öneri; “Denktaş görüşmecilikten alınsın”

NACAK GAZETESİ- TDP Genel Başkanı Özyiğit, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya yönelik “müzakerelere katılmasın, Meclis’ten yetki alsın veya müzakerecilik görevinden alınsın” çağrılarını “demokrasiden nasibini almamış zihniyetin ürünü” olarak değerlendirirken, Akıncı’nın 2004 yılında dönemin Başbakanı Erdoğan’a yaptığı öneri ortaya çıktı.
2004 yılında gerçekleşen Bürgenstock Zirvesi öncesinde dönemin CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ile BDH lideri Mustafa Akıncı “Cumhurbaşkanı Denktaş’ın Kıbrıs Türk halkını temsil etmediğini” ileri sürüp “Denktaş istifa” çağrıları yapıyordu.
Talat ile birlikte Ankara’ya giden Akıncı, 8 Ocak 2004 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede “Denktaş’ın müzakerecilik görevinden alınmasını” istemişti
Geçmişte yaşananları bilmeyen veya bilmezden gelen TDP genel Başkanı Cemal Özyiğit, dün yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Akıncı’ya yönelik “müzakereler katılmasın, Meclis’ten yetki alsın veya müzakerecilik görevinden alınsın” çağrılarını “demokrasiden nasibini almamış zihniyetin ürünü” olarak değerlendirdi.
ÖZYİĞİT’İN AÇIKLAMASI
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 25 Kasım’da yapılacak üçlü zirvenin çözümsüzlük yanlılarında tedirginliğe neden olduğunu savundu.
Özyiğit, “Çözüm kelimesinden dahi korkan kesimlerin 25 Kasım’da yapılacak zirveye yönelik açıklama yarışına girmeleri bunun en somut göstergesidir” dedi.
Yazılı açıklamasında, Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın zirveye yönelik açıklamalarının aynı düşüncenin ürünü olduğunu ileri süren Özyiğit, “Belli ki hükümet ortakları çözümsüzlüğe hizmet noktasında %100 uyum içinde” iddiasında bulundu.
“UBP’NİN ÇAĞRISI”
UBP’nin ve Başbakan Tatar’ın ‘Cumhurbaşkanı Akıncı müzakerelere katılmasın’ ya da bazı kesimlerin ‘Meclis’ten yetki alsın’ çağrısının, “demokrasiden nasibini almamış zihniyetin ürünü” olduğunu savunan Özyiğit, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yetkisini halktan aldığını, bu yetkinin de yalnızca halk tarafından geri alınabileceğini belirtti.
Özyiğit, , “Kıbrıs Türkü’nün uluslararası hukukla buluşmasına, dünyayla bütünleşmesine engel olmak isteyen zihniyetlere en doğru cevabı günü geldiğinde yine Kıbrıs Türk halkı verecektir” ifadelerini kullandı.
“BEKLENTİMİZ”
Özyiğit, zirvenin olumlu bir zeminde ilerleyerek, federal çözüme giden süreci hızlandırması arzusunda olduklarını belirtti.
Özyiğit, “3’lü görüşmede referans şartlarında bir anlaşma olması ve hemen ardından da 5’li konferansın yapılarak müzakere sürecinin başlaması en büyük temennimizdir” dedi.
Müzakere sürecinin mutlaka sonuç odaklı ve ucu açık olmayan şekilde olması gerektiğini, çözümün temelinin de daha önceki yakınlaşmalar ile 11 Şubat 2014 belgesi ve 30 Haziran 2017 Guterres çerçevesinde belirtildiği gibi, 2 bölgeli, 2 toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözüm olduğunu vurgulayan Özyiğit, “Dönüşümlü başkanlık, siyasi eşitlik ve kararlara etkin katılım unsurları da olmazsa olmazdır” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Erhürman’ı uyardı Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Erhürman’ı...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora,  Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı ve CTP’nin Cumhurbaşk...

Rumlar çılgına döndü Rumlar çılgına döndü

NACAK GAZETESİ-  Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisinin Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) bulunan 8’inci pars...

Serdar Denktaş’tan Tatar’a destek gibi mesaj Serdar Denktaş’tan Tatar’a destek gibi ...

NACAK GAZETESİ- Serdar Denktaş: KKTC’yi vatan Türkiye’yi Anavatan gören kişi Cumhurbaşkanı olmalı Bu ülkeyi seven, devletini yaşatmak i...

Bazı Kıbrıslı Türkler ve Rumlar papazlarla birlikte denize zeytin dalı attılar… Bir bu eksikti! Bazı Kıbrıslı Türkler ve Rumlar papazlar...

NACAK GAZETESİ- Bazı Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların, papazlarla birlikte önceki sabah  sabah, barış mesajı yollamak amacıyla, Ba...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Aydın AKKURT;  Akıncı, Erhürman ve provokatörler Aydın AKKURT; Akıncı, E...

Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yar...

Rauf R. DENKTAŞ; Nereye doğru? Rauf R. DENKTAŞ; Nereye ...

Komünist Akel Partisi’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki Milletve...

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Erhürman’ı uyardı Kıbrıs TMT Mücahitler Der...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz...

Rumlar çılgına döndü Rumlar çılgına döndü

NACAK GAZETESİ-  Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisinin Güney Kı...

Serdar Denktaş’tan Tatar’a destek gibi mesaj Serdar Denktaş’tan Tatar’...

NACAK GAZETESİ- Serdar Denktaş: KKTC’yi vatan Türkiye’yi Ana...

Bazı Kıbrıslı Türkler ve Rumlar papazlarla birlikte denize zeytin dalı attılar… Bir bu eksikti! Bazı Kıbrıslı Türkler ve ...

NACAK GAZETESİ- Bazı Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların, ...

Anket sonuçları açıklandı… Seçimi Tatar kazanacak Anket sonuçları açıklandı...

NACAK GAZETESİ- Gezici Araştırma Şirketi, Nisan ayında yapıl...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  DENKTAŞ (II) Av. Fuat VEZİROĞLU; DEN...

“O, küçücük bir ülkeden bütün dünyaya kafa tuttu, direndi, K...

Aydın AKKURT;  Cumhurbaşkanlığı Seçimde Sağ Param Parça mı? Aydın AKKURT; Cumhurbaş...

Önümüzdeki Nisan ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçi...

Rum tarafının “çözüm” hedefi… Türkiye’yi Kıbrıs’tan uzaklaştırmak Rum tarafının “çözüm” hed...

NACAK GAZETESİ- Libya ile ilgili gelişmeler beklenirken Türk...

Eğitim HABERLERİ