Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Akıncı’nın Erdoğan’a yaptığı öneri; “Denktaş görüşmecilikten alınsın”

31 Ekim 2019 - 10:22 'de eklendi ve A+A-

Akıncı’nın Erdoğan’a yaptığı öneri;  “Denktaş görüşmecilikten alınsın”

NACAK GAZETESİ- TDP Genel Başkanı Özyiğit, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya yönelik “müzakerelere katılmasın, Meclis’ten yetki alsın veya müzakerecilik görevinden alınsın” çağrılarını “demokrasiden nasibini almamış zihniyetin ürünü” olarak değerlendirirken, Akıncı’nın 2004 yılında dönemin Başbakanı Erdoğan’a yaptığı öneri ortaya çıktı.
2004 yılında gerçekleşen Bürgenstock Zirvesi öncesinde dönemin CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ile BDH lideri Mustafa Akıncı “Cumhurbaşkanı Denktaş’ın Kıbrıs Türk halkını temsil etmediğini” ileri sürüp “Denktaş istifa” çağrıları yapıyordu.
Talat ile birlikte Ankara’ya giden Akıncı, 8 Ocak 2004 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede “Denktaş’ın müzakerecilik görevinden alınmasını” istemişti
Geçmişte yaşananları bilmeyen veya bilmezden gelen TDP genel Başkanı Cemal Özyiğit, dün yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Akıncı’ya yönelik “müzakereler katılmasın, Meclis’ten yetki alsın veya müzakerecilik görevinden alınsın” çağrılarını “demokrasiden nasibini almamış zihniyetin ürünü” olarak değerlendirdi.
ÖZYİĞİT’İN AÇIKLAMASI
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 25 Kasım’da yapılacak üçlü zirvenin çözümsüzlük yanlılarında tedirginliğe neden olduğunu savundu.
Özyiğit, “Çözüm kelimesinden dahi korkan kesimlerin 25 Kasım’da yapılacak zirveye yönelik açıklama yarışına girmeleri bunun en somut göstergesidir” dedi.
Yazılı açıklamasında, Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın zirveye yönelik açıklamalarının aynı düşüncenin ürünü olduğunu ileri süren Özyiğit, “Belli ki hükümet ortakları çözümsüzlüğe hizmet noktasında %100 uyum içinde” iddiasında bulundu.
“UBP’NİN ÇAĞRISI”
UBP’nin ve Başbakan Tatar’ın ‘Cumhurbaşkanı Akıncı müzakerelere katılmasın’ ya da bazı kesimlerin ‘Meclis’ten yetki alsın’ çağrısının, “demokrasiden nasibini almamış zihniyetin ürünü” olduğunu savunan Özyiğit, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yetkisini halktan aldığını, bu yetkinin de yalnızca halk tarafından geri alınabileceğini belirtti.
Özyiğit, , “Kıbrıs Türkü’nün uluslararası hukukla buluşmasına, dünyayla bütünleşmesine engel olmak isteyen zihniyetlere en doğru cevabı günü geldiğinde yine Kıbrıs Türk halkı verecektir” ifadelerini kullandı.
“BEKLENTİMİZ”
Özyiğit, zirvenin olumlu bir zeminde ilerleyerek, federal çözüme giden süreci hızlandırması arzusunda olduklarını belirtti.
Özyiğit, “3’lü görüşmede referans şartlarında bir anlaşma olması ve hemen ardından da 5’li konferansın yapılarak müzakere sürecinin başlaması en büyük temennimizdir” dedi.
Müzakere sürecinin mutlaka sonuç odaklı ve ucu açık olmayan şekilde olması gerektiğini, çözümün temelinin de daha önceki yakınlaşmalar ile 11 Şubat 2014 belgesi ve 30 Haziran 2017 Guterres çerçevesinde belirtildiği gibi, 2 bölgeli, 2 toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözüm olduğunu vurgulayan Özyiğit, “Dönüşümlü başkanlık, siyasi eşitlik ve kararlara etkin katılım unsurları da olmazsa olmazdır” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BRT’de Demokrasi Şöleni BRT’de Demokrasi Şöleni

    23 Ocak Pazar günü yapılacak Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’ne geriye sayım sürüyor… Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, her zaman ...

KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif vakaya rastlanmış, 862 kişi taburcu edilmiştir. 194 kişi Lefkoşa, 102 kişi G...

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik kazası geçirdi DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik k...

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bir trafik kazası geçirdi. Bu akşam Güzel...

Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine büyük önem veriyoruz Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine bü...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mersin Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Tunga Barçın ve beraberindekileri kabul etti. Cumhurbaşk...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
BRT’de Demokrasi Şöleni BRT’de Demokrasi Şöleni...

    23 Ocak Pazar günü yapılacak Milletvekilliği Erken Genel...

KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı KKTC’de 445 pozitif vakay...

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif v...

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik kazası geçirdi DP Genel Başkanı Fikri At...

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Turi...

Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine büyük önem veriyoruz Tatar:Türkiye’nin her tür...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mersin Kamu Hastaneleri Hizmetler...

Sigortalılardan alınacak prim ve ödeneklerin hesabına esas tutulacak alt ve üst sınırlar yeniden belirlendi Sigortalılardan alınacak ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Sigortalar Daire...

Din İşleri Başkanı Ünsal, Maronitlerin yaşadığı Koruçam köyünü ziyaret etti Din İşleri Başkanı Ünsal,...

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal ve beraberindeki he...

Maliye Bakanı Oğuz taşımacılık ve piyasaya olan cari ödemelerin bugün yapıldığını açıkladı Maliye Bakanı Oğuz taşıma...

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, taşımacılık ve piyasaya olan cari...

Erken Genel Seçim Pazar günü yapılıyor Erken Genel Seçim Pazar g...

Erken genel seçim, pazar günü yapılıyor. Yüksek Seçim Kurulu...

 445 pozitif vakaya rastlandı  445 pozitif vakaya rastl...

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif v...

Cumhurbaşkanı Tatar:Güney Kıbrıs’ın PKK/PYD gibi bir terör örgütüne izin vermesini şiddetle kınıyoruz Cumhurbaşkanı Tatar:Güney...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, PKK/PYD terör örgütünün faaliyetl...

Eğitim HABERLERİ