Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Akkurt dava açıyor; Turkcell ile Telsim mahkemede hesap verecek

01 Mayıs 2018 - 18:54 'de eklendi ve A+A-

Akkurt dava açıyor; Turkcell ile Telsim mahkemede hesap verecek

VOLKAN Gazetesi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Aydın Akkurt, hakkında çirkin iddialar ile küfür ve hakarette bulunan bir gazetenin attığı SMS’lere aracılık eden Turkcell ile Telsim’i dava edeceğini söyledi.
AKKURT
Akkurt yaptığı açıklamada şöyle dedi;
“Yerel bir gazete belirli bir dönemden beri Turkcell ve Telsim aracılığı ile gönderdiği SMS’lerde şahsımı hedef alan çok çirkin iftiralarda, küfür ve hakaretlerde bulunmaktadır. Sistematik bir şekle dönüşen bu saldırılarda yer alan yalan haberler ve iddialarla şahsıma yönelik linç kampanyası sürdürülürken, Turkcell ile Telsim de buna aracılık yapmaktadır. Avukatıma, Turkcell ve Telsim hakkında dava açılması için talimat vermiş bulunuyorum. Mahkemeye gelip bunun hesabını verecektir.”
YASA NE DİYOR?
Elektronik Haberleşme Yasası’nın “Talep Edilmeyen Haberleşme” başlıklı 95’inci maddesi, toplu mesajların, sadece “abonelerin önceden izin vermesi şartıyla” kullanılabileceğini düzenliyor.
Yasa ayrıca gönderilen mesajların sonuna “iptal” seçeneğinin eklenmesini zorunlu kalıyor.
Yani bir abone, eğer istemiyorsa, toplu sms’lerle tanıtım, propaganda ya da benzeri mesajlar almak zorunda değil. Ayrıca toplusms’lerle birlikte abonelere m “ücretsiz iptal” seçeneğinin sunulması da yasal zorunluluk olarak dikkat çekiyor.

İŞTE İLGİLİ MADDE
a) Abonelerin önceden rıza göstermiş olmaları şartıyla, insan müdahalesi olmaksızın çalışan otomatik arama makineleri, faks makineleri, elektronik posta gibi otomasyonlu arama sistemleri ve bunlar dışındaki diğer elektronik haberleşme yöntemleri doğrudan pazarlama amacıyla kullanılabilir.

b) Abone bu madde uyarınca vermiş olduğu izni kolayca ve ücretsiz olarak iptal edebilir. Bu amaçla izin verilen gerçek veya tüzel kişi verilen iznin her zaman iptal edilebileceğini ve iptal yöntemini göndereceği her mesajında belirtmekle yükümlüdür

c) Bir hizmet veya ürün satışı kapsamında, bir gerçek veya tüzel kişi, müşterilerinden, bir ürün veya hizmetin satılması bağlamında, elektronik haberleşme için gereken posta irtibat bilgilerini, kendi benzer ürün veya hizmetlerinin doğrudan pazarlanması amacıyla kullanabilmesi için, müşterilere, kolayca ve ücretsiz olarak, elektronik irtibat detayları toplandığında ve daha sonra her mesaj gönderildiğinde bunların bu amaçla kullanılmasını iptal etme fırsatını açıkça ve belirgin olarak vermesi gerekir.

BİR MİLYON DOLAR PARA CEZASI
Elektronik Haberleşme Yasası’nın “Talep Edilmeyen Haberleşme” başlıklı 95’inci maddesinin ihlali, 1 milyon dolara kadar cezayı gerektiriyor. Yasa, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’na, ihlali yapanların cezalandırılması için yetki veriyor.
Elektronik Haberleşme Yasası’nın ONSEKİZİNCİ KISIMI, Suç ve Cezalar ile İlgili Kurallar’ı anlatıyor ve İdari Suç ve Cezalar maddesinin 2’nci fıkrasının, D maddesinin, h bendi şunu ön görüyor:

“95’inci maddenin (Talep Edilmeyen Haberleşme) (1)’inci ve (3)’üncü fıkra kurallarını ihlali sonucunda haberleşme sağlayıcısına ihlalin yapıldığı yılda gerçekleştirilen cironun %1’ine kadar ancak her hâlükârda 1,000,000.-USD (Bir Milyon Amerikan Doları)’nı aşmayan idari para cezası verebilir. Ancak söz konusu yıl için toplam ciro hesaplanamazsa, hesaplanabilen en son yılın cirosu esas alınır. Haberleşme sağlayıcısının faaliyete yeni başlamış olması nedeniyle bir yılı doldurmamış olması halinde uygulanacak idari para cezası Kurum tarafından belirlenir.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kavanoz içinde yaşayamayız” “Kavanoz içinde yaşayamayız”

NACAK GAZETESİ- Memur ve öğretmen sendikalarının 1Temmuz açılımına karşı eylemleri devam ederken turizm ve inşaat sektörünün önde gelen...

Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir vatanseverdi” Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir v...

NACAK GAZETESİ- “Babam İlk Sahne’yi kurduktan sonra TMT lideri Kemal Coygun’un direktifiyle, yanına Kemal Tunç’u da alarak Kıbrıs Türk ...

“Pandemi hastanesi devreye konulmalı” “Pandemi hastanesi devreye konulmalı”...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), ivedilikle pandemi hastanesinin devreye konulması ve personelle ekipman eksikl...

İthal süt ve et ürünlerine ek fon konuldu İthal süt ve et ürünlerine ek fon konu...

NACAK GAZETESİ- Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, hayvancının yaşayabilmesi için üretilen sütün tüketilmesi gerektiğini beli...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 3 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

3 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

“Kavanoz içinde yaşayamayız” “Kavanoz içinde yaşayamay...

NACAK GAZETESİ- Memur ve öğretmen sendikalarının 1Temmuz açı...

“Rum-Yunan ilişkileri sarsılamaz” “Rum-Yunan ilişkileri sar...

NACAK GAZETESİ- İki günlük ziyaret için Atina’da bulunan DİS...

Anastasiadis; AB Türkiye’ye yaptırımlarını artırmalı Anastasiadis; AB Türkiye’...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, AB...

Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir vatanseverdi” Aysun Ulutuğ babasını anl...

NACAK GAZETESİ- “Babam İlk Sahne’yi kurduktan sonra TMT lide...

“Pandemi hastanesi devreye konulmalı” “Pandemi hastanesi devre...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), ive...

İthal süt ve et ürünlerine ek fon konuldu İthal süt ve et ürünleri...

NACAK GAZETESİ- Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz,...

PCR sonuçları çıkana kadar karantina PCR sonuçları çıkana kad...

NACAK GAZATESİ- deniz ve havayoluyla gelen tüm yolcular, Gün...

2 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 2 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

2 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Alman Büyükelçisi Kremp; Her zaman Rum’un yanındayız Alman Büyükelçisi Kremp;...

NACAK GAZETESİ- Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Franz Josef ...

Eğitim HABERLERİ