Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Aleksandros Zinon; “UBP ve DP güçlenmemeli”

03 Aralık 2017 - 22:34 'de eklendi ve A+A-

Aleksandros Zinon;  “UBP ve DP güçlenmemeli”

Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Zinon yaptığı açıklamada, UBP ve DP’ye karşı yürütülen kumpas ile algı operasyonlarının perde gerisini araladı;

* Ocak ayı seçimler ayı olacak. Rum başkanlık seçimlerinden sonra Kıbrıs sorununda bazı hareketler öngörülüyor. Bu, Kuzey Kıbrıs’taki seçimden ne çıkacağına bağlı

* Kuzey’de “çözüm karşıtı” siyasi partiler ve güçler güçlenirse elbette perspektifler olumlu olmayacak. Bizim tarafta da önemli olan seçilecek başkanın nasıl hareket edeceğidir

* Ana hedefimiz, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın dış politika ve güvenlik konularında doğrudan veya dolaylı söz sahibi olmaktan vazgeçmesini sağlamaktır

Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Aleksandros N. Zinon, “Türkiye’nin, Kıbrıs’ın dış politika ve güvenlik konularında doğrudan veya dolaylı söz sahibi olmaktan vazgeçmesinde ısrar ediyoruz” dedi.
Fileleftheros, Makarios hükümetinden sonra 6 Rum yönetimi başkanının hükümet döneminde Rum Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapan ve Rum başkanlık seçimlerinin birinci ve ikinci turu arasında emekliye ayrılacak olan büyükelçi ve Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Zinon’la yaptığı özel röportajı aktardı.
Mısır’ın, Arap dünyasının ve bölgenin lideri konumunda olması dolayısıyla Rum dış politikasındaki öncelikli ülke olduğuna dikkat çeken Zinon, bütün Rum yönetimi başkanları Mısır’ı ziyaret etmiş olmasına karşın Güney Kıbrıs’ı ilk ziyaret eden Mısır devlet başkanı olarak Abdel Fatah El Sisi’nin ziyaretinin büyük önem taşıdığını anlattı. Zinon, “Mısır ile güvenlik, terör konularında işbirliklerimiz ve Kıbrıs-Yunanistan-Mısır üçlü ittifakı çerçevesinde ortak planlarımız var” dedi.
“ÜÇLÜ İTTİFAKLAR”
Zinon, üçlü ittifakların ana bileşkesinin enerji ve güvenlik olduğuna işaret ederek, şu detaylara dikkat çekti:
“Amerikan Jeoloji Dairesi’ne göre Doğu Akdeniz’de 345 trilyon ayak küp doğal gazı var; bizim, İsrail’in, Lübnan’ın ve Mısır’ın. Hiçbir ülke, bölgenin ve Avrupa’nın enerji ihtiyaçlarını tek başına kendi rezervleriyle karşılayamaz, ancak birleşip alternatif enerji güvenliği sağlayabilirler. Bu nedenle çabamız, bu işbirlikleri ile bu rolü oynamaktır.”
Zinon, “Afrodit” yatağından doğal gazın Mısır’a nakli konusunda anlaşma olup olmadığı sorusuna, “Evet ilke anlaşması var, şimdi bunun nasıl olacağına dair teknik anlaşmaya varmamız gerek” dedi.
İsrail’in kendi doğal gazını boru hattı ile Türkiye üzerinden nakletme isteği hatırlatıldığında “evet İsrail’in bu niyeti var” şeklinde konuşan Zinon; “Bizi ilgilendiren, böyle bir şey olacaksa Kıbrıs’ın Deniz Hukuku Sözleşmesi’nden kaynaklanan hak ve yetkilerine saygı duyularak yapılmasıdır” diye ekledi.
DOĞAL GAZIN BORU HATTI
Zinon, Türkiye’nin Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne taraf olmadığı hatırlatıldığında, uluslararası hukuk teamülleri bulunduğunu, Türkiye’nin bunu görmezden gelemeyeceğini söyledi, özetle şöyle devam etti:
“Başkan Anastasiadis, Kudüs’ü ziyaret ettiğinde İsrail’den, bu boru hattı olursa, Kıbrıs’ın haklarına mutlak saygı ile olacağı taahhüdü aldı. Elbette, maliyetin ötesinde, Türkiye’nin siyasi açıdan öngörülemez olması unsuru da var. Şirketler tereddütlü, Türkiye’nin, boru hattının kendi toprağından geçecek olmasını siyasi maksatlarla istismar etmesini istemiyor ve hukuki belirsizliği olan bir şeye bu boyutta bir yatırım yapmak niyetinde de değiller.”
Güney Kıbrıs – Yunanistan – Mısır ittifakına 2018’de İtalya’nın da katılıp katılmayacağı sorulan Zinon, İtalya’nın özellikle enerji alanında ittifaka katılma isteğini ortaya koyduğunu ancak bekleyip, bu isteğin süreç içerisinde nasıl şekilleneceğini göreceklerini söyledi.
Zinon, Yoannis Kasulidis’in Dışişleri Bakanı olmasından sonra Güney Kıbrıs’ın rolünün, 2013 sonrasında yürürlüğe giren üçlü ittifaklar aracılığıyla somutlaştığını, Birleşik Krallık, Fransa, ABD savunma ve güvenlik alanlarındaki işbirliklerini yükselttiklerini belirtti. Bütün bunların Kıbrıs sorununda kendilerine nasıl yardımcı olduğu sorusuna ise şu cevabı verdi:
“Kıbrıs sorunu çözülmüş olsaydı Kıbrıs’ın bölgedeki güvenlik ve istikrardaki rolü ne kadar yükselmiş ve faydalı olurdu bir düşünün. Bu nedenle Türkiye’nin, Kıbrıs’ın dış politika ve güvenlik konularında doğrudan veya dolaylı söz sahibi olmaktan vazgeçmesinde ısrar ediyoruz. Bu, Türkiye’ye dost ve 2004’te anlamayan ülkeler tarafından anlaşıldı. Türkiye artık Batı’nın istikrarlı ve öngörülebilir ortağı değil.”
ERDOĞAN’IN ATİNA ZİYARETİ…
TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyaretinden beklentilerin sorulmasına karşılık, “Ankara ile doğrudan konuşmadığımız için, görüş ve tezlerimizin Erdoğan’ın Atina’da yapacağı görüşmeler sırasında iletilmesi faydalıdır” cevabını veren Zinon, şöyle devam etti:
“İlerleme olabilmesi için Türkiye, Crans – Montana’da çöküşe götüren konulardaki tavrını değiştirmelidir. Tek yanlı askeri müdahale ve sayısal olarak azalmış olsa bile askerlerinin daimi olarak Kıbrıs’ta kalmasını istedi. Uluslar arası unsur 1960 garanti sisteminin artık sürdürülemeyeceğini teslim ediyor.”
Zinon, müzakerelere seçimler dolayısıyla değil, “Türkiye işbirliğine hazır olmadığı için ara verildiğini” da savundu.
Zinon; Ocak ayının seçimler ayı olacağı hatırlatılarak, Rum başkanlık seçimlerinden sonra Kıbrıs sorununda bazı hareketler öngörüp öngörmediği sorulduğunda, “İşgal bölgelerindeki seçimden ne çıkacağına bağlı. Çözüm karşıtı siyasi güçler güçlenirse elbette perspektifler olumlu olmayacak. Bizim tarafta da önemli olan seçilecek başkanın nasıl hareket edeceğidir. Seçimler öncesinde çok şey söylenir” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kimseye cep bağımız yok” “Kimseye cep bağımız yok”

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da söz alarak, Kıb-Et konusunda “keşke bu olay olmasaydı”...

TMT’nin 13 Temmuz 1958 tarihi bildirisi… “Ölüm cezasını çekecekler” TMT’nin 13 Temmuz 1958 tarihi bildirisi…...

EOKA terör örgütünün 12 Temmuz 1958 günü gerçekleştirdiği “İnönü Katliamı”nda 5 Türk’ün şehit edilmesinden bir gün sonra, 13 Temmuz gün...

“Özel Jet raporu bir an önce ortaya çıkmalı” “Özel Jet raporu bir an önce ortaya çıkm...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar “özel jet” konusunda polisin sürdürdüğü soruşturma çerçevesinde Çarşamba günü if...

“Rum ekonomimizi hedef alıyor” “Rum ekonomimizi hedef alıyor”

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Rum tarafının sınır kapılarında salgınla ilgili olmayan yeni sı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
14 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 14 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

14 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

“Kimseye cep bağımız yok” “Kimseye cep bağımız yok”...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar B...

TMT’nin 13 Temmuz 1958 tarihi bildirisi… “Ölüm cezasını çekecekler” TMT’nin 13 Temmuz 1958 ta...

EOKA terör örgütünün 12 Temmuz 1958 günü gerçekleştirdiği “İ...

“Rum-Yunan ikilisi egemenlik haklarımızı ihlal ediyor” “Rum-Yunan ikilisi egemen...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, G...

“Özel Jet raporu bir an önce ortaya çıkmalı” “Özel Jet raporu bir an ö...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar “özel...

“Kapı hemen şimdi” “Kapı hemen şimdi”

NACAK GAZETESİ- Akıncılar ile Güney Kıbrıs’taki Limya arasın...

“Türkiye sondaj faaliyetlerinden vazgeçmeli” “Türkiye sondaj faaliyetl...

NACAK GAZETESİ- BM Genel Sekreterinin Güvenlik Konseyi üyele...

“Rum ekonomimizi hedef alıyor” “Rum ekonomimizi hedef al...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

Koop-Süt’den büyük indirim Koop-Süt’den büyük indiri...

NACAK GAZETESİ- Koop-Süt, süt ve bazı süt ürünlerinde yüzde ...

Meclis’teki partiler  Rum’a karşı bir oldu Meclis’teki partiler Rum...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen 6 siyas...

Eğitim HABERLERİ