Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Almanya Dışişleri Bakanı Maas; “Rum-Yunan ikilisinin yanındayız”

15 Ekim 2020 - 12:32 'de eklendi ve A+A-

Almanya Dışişleri Bakanı Maas;  “Rum-Yunan ikilisinin yanındayız”

NACAK GAZETESİ- Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği çalışma ziyaretinde Rum dengi Nikos Hristodulidis ile görüştü. Maas görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Doğu Akdeniz’deki ihtilaflı meseleler ancak müdahil tarafların doğrudan diyaloğu ile çözülebilir” ifadesini kullandı.
Alithia “Ankara ile Diyalogda Israr… Alman Dışişleri Bakanı’nın Kıbrıslı Dengi ile Görüşmesi Sonrasındaki Açıklaması” başlıklı haberinde Maas’ın “daha fazla meydan okuma olmadan istikşafi görüşmelerin yapılabilmesine olanak sağlayacak şartların ve atmosferin yaratılması artık Türkiye’nin meselesi” sözünü öne çıkardı.
Haberde müzakerelerin ancak yapıcı bir ortamda yapılması halinde başarılı sonuç verebileceğini belirten ve “Türk tarafı artık buna katkı koymalı” diyen Maas’ın, Rum yönetiminin, “diyalog çabalarını sürdürme niyetini” kutladığı da belirtildi.
“ALMANYA VE AB”
Habere göre tercüman vasıtasıyla konuşan Maas, “Almanya ve AB Kıbrıs’ın ve Yunanistan’ın yanındadır. Almanya her türlü çözüm çabasını, özellikle de bu dönem yürütmekte olduğumuz AB dönem başkanlığı çerçevesinde bütün gücüyle desteklemek niyetindedir” dedi.
Oruç Reis sismik araştırma gemisinin son hareketlerine değinirken “Kastellorizo’nun (Meis) tartışmalı deniz bölgelerindeki hareketleri bizim anladığımız anlamdaki bir güven yaratıcı önleme aykırıdır” ifadesini kullanan Heiko Maas, şöyle devam etti:
“MARAŞ’IN SAHİL CEPHESİNİN AÇILMASI”
“Gemi bu deniz bölgesinde bir araştırma yaparsa bu, Almanya tarafından da harcanan Doğu Akdeniz’deki gerilimi azaltma çabasına ve Türkiye-Avrupa ilişkilerinde daha ileri gelişmeye gerçekten ciddi darbe olur. Maraş’ın sahil cephesinin açılması da tamamen gereksizdi ve gerilimi düşürme çabalarına ters düşen bir adımdı, biz bu adımı tam da böyle yorumluyoruz.”
“ROTASYON OYUNU BİTMELİ”
Rum yönetiminin “Türkiye’nin tek yanlı adımlarına bağlı olarak hissettiği derin hayal kırıklığını” anladıklarını söyleyen Maas, şöyle konuştu:
“Gerilimi tırmandırma söylemleri ile düşürme söylemleri arasındaki rotasyon oyunu artık bitmeli. Tavırlar farklı olsa da, AB soğukkanlılığını korumalı ve tepkiler her zaman AB üyesi devletlerin ve halklarının çıkarlarının bilinciyle olmalı.
Doğu Akdeniz’deki ihtilaflı meseleler ancak bütün müdahil tarafların doğrudan diyaloğu ile çözülebilir. Bu yalnız doğal gaz rezervleri için değil, en başta Kıbrıs sorunu olmak üzere bütünü için de geçerlidir. Bir diyalog, her iki taraf da o diyaloğu yürütmeye samimi niyete sahip olduğunda işe yarar ve müzakereler ancak yapıcı bir ortamda yapılabilir.”
Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ise “büyük Avrupa ailesinin üyeleri” diye nitelediği Rum halkı olarak, AB’den Türkiye’ye etkin bir cevap vermesini beklediklerini söyledi. Türkiye’ye yaptırım uygulanmasının “amaç olmadığını” savunan Hristodulidis, kendilerinin daha çok, “yasa dışı faaliyetlerin, AB içinde hiçbir olayda kuşku götürmeyecek şekilde göğüslenmesiyle” ilgilendiklerini söyledi.
Gazete Heiko Maas’ın, Hristodulidis’in eşliğinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i ziyaret ederek sözde “Kıbrıs MEB’i” ve Maraş’ın bir bölümünün açılması konularını görüştüğünü kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney Kıbrıs’tan Yunanistan’a yardım eli Güney Kıbrıs’tan Yunanistan’...

Güney Kıbrıs Yunanistan’da dün başlayan orman yangınıyla mücadeleye katkıda bulunmak üzere teçhizatıyla birlikte 40 kişilik ekip gönder...

Güney’de insanlar şahsi kredilere yöneldi Güney’de insanlar şahsi kredilere yöneld...

Güney Kıbrıs Merkez Bankası (KMB) tarafından açıklanan veriler temelinde Mart 2021 sonunda Güney Kıbrıs’ta özel/şahsi krediler 56,5 mil...

Putin: Maraş’ta tek taraflı eylemler kabul edilemez Putin: Maraş’ta tek taraflı eyleml...

Rum Başkanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rum lider Nikos Anastasiadis’e gönde...

Güney’de 493 vaka, 4 can kaybı! Güney’de 493 vaka, 4 can kaybı!

Kıbrıs’ın güneyinde son 24 saatte 33 bin 583 test yapıldı, 493 yeni pozitif vakaya rastlandı, 4 kişi hayatını kaybetti. Koronavirüs ned...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Glapsides sahilinde nöbet geçiren genci cankurtaran kurtardı Glapsides sahilinde nöbet...

Dün akşam saatlerinde Mağusa Glapsides sahilinde yüzmekte ol...

Tatar, bugün İstanbul’dan Antalya’ya gidiyor Tatar, bugün İstanbulR...

stanbul’da bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yangın bölgele...

8 ay sonra gelen yılbaşı kutlama mektubu şaşırttı 8 ay sonra gelen yılbaşı ...

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından NovaBank Genel Müdürü...

Güney Kıbrıs’tan Yunanistan’a yardım eli Güney Kıbrıs’tan Yu...

Güney Kıbrıs Yunanistan’da dün başlayan orman yangınıyla müc...

Kei Ofisi, İskele’nin alt yapısını güçlendirerek, kalkınmasını destekliyor Kei Ofisi, İskele’nin alt...

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbir...

Evinde rahatsızlandı hastanede hayatını kaybetti Evinde rahatsızlandı hast...

Güzelyurt’ta sakin 84 yaşındaki Hannan Tayyar isimli adam ha...

KKTC Yurttaşlığına 10 Kişi Daha Alındı KKTC Yurttaşlığına 10 Kiş...

Bakanlar Kurulu, 10 kişinin KKTC vatandaşlığına alınması yön...

İncirli: “Sağlık Bakanlığı uluslararası geçerliliği olan aşı sertifikası veremiyor” İncirli: “Sağlık Ba...

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Dr. Sıla Usar İ...

Güney’de insanlar şahsi kredilere yöneldi Güney’de insanlar şahsi k...

Güney Kıbrıs Merkez Bankası (KMB) tarafından açıklanan veril...

Koronavirüs hastası hamile kadın yoğun bakıma kaldırıldı Koronavirüs hastası hamil...

Acil Durum Hastanesi’nde tedavi gören, Koronavirüs hastası 6...

Eğitim HABERLERİ