Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Almanya Dışişleri Bakanı Maas; “Rum-Yunan ikilisinin yanındayız”

15 Ekim 2020 - 12:32 'de eklendi ve A+A-

Almanya Dışişleri Bakanı Maas;  “Rum-Yunan ikilisinin yanındayız”

NACAK GAZETESİ- Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği çalışma ziyaretinde Rum dengi Nikos Hristodulidis ile görüştü. Maas görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Doğu Akdeniz’deki ihtilaflı meseleler ancak müdahil tarafların doğrudan diyaloğu ile çözülebilir” ifadesini kullandı.
Alithia “Ankara ile Diyalogda Israr… Alman Dışişleri Bakanı’nın Kıbrıslı Dengi ile Görüşmesi Sonrasındaki Açıklaması” başlıklı haberinde Maas’ın “daha fazla meydan okuma olmadan istikşafi görüşmelerin yapılabilmesine olanak sağlayacak şartların ve atmosferin yaratılması artık Türkiye’nin meselesi” sözünü öne çıkardı.
Haberde müzakerelerin ancak yapıcı bir ortamda yapılması halinde başarılı sonuç verebileceğini belirten ve “Türk tarafı artık buna katkı koymalı” diyen Maas’ın, Rum yönetiminin, “diyalog çabalarını sürdürme niyetini” kutladığı da belirtildi.
“ALMANYA VE AB”
Habere göre tercüman vasıtasıyla konuşan Maas, “Almanya ve AB Kıbrıs’ın ve Yunanistan’ın yanındadır. Almanya her türlü çözüm çabasını, özellikle de bu dönem yürütmekte olduğumuz AB dönem başkanlığı çerçevesinde bütün gücüyle desteklemek niyetindedir” dedi.
Oruç Reis sismik araştırma gemisinin son hareketlerine değinirken “Kastellorizo’nun (Meis) tartışmalı deniz bölgelerindeki hareketleri bizim anladığımız anlamdaki bir güven yaratıcı önleme aykırıdır” ifadesini kullanan Heiko Maas, şöyle devam etti:
“MARAŞ’IN SAHİL CEPHESİNİN AÇILMASI”
“Gemi bu deniz bölgesinde bir araştırma yaparsa bu, Almanya tarafından da harcanan Doğu Akdeniz’deki gerilimi azaltma çabasına ve Türkiye-Avrupa ilişkilerinde daha ileri gelişmeye gerçekten ciddi darbe olur. Maraş’ın sahil cephesinin açılması da tamamen gereksizdi ve gerilimi düşürme çabalarına ters düşen bir adımdı, biz bu adımı tam da böyle yorumluyoruz.”
“ROTASYON OYUNU BİTMELİ”
Rum yönetiminin “Türkiye’nin tek yanlı adımlarına bağlı olarak hissettiği derin hayal kırıklığını” anladıklarını söyleyen Maas, şöyle konuştu:
“Gerilimi tırmandırma söylemleri ile düşürme söylemleri arasındaki rotasyon oyunu artık bitmeli. Tavırlar farklı olsa da, AB soğukkanlılığını korumalı ve tepkiler her zaman AB üyesi devletlerin ve halklarının çıkarlarının bilinciyle olmalı.
Doğu Akdeniz’deki ihtilaflı meseleler ancak bütün müdahil tarafların doğrudan diyaloğu ile çözülebilir. Bu yalnız doğal gaz rezervleri için değil, en başta Kıbrıs sorunu olmak üzere bütünü için de geçerlidir. Bir diyalog, her iki taraf da o diyaloğu yürütmeye samimi niyete sahip olduğunda işe yarar ve müzakereler ancak yapıcı bir ortamda yapılabilir.”
Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ise “büyük Avrupa ailesinin üyeleri” diye nitelediği Rum halkı olarak, AB’den Türkiye’ye etkin bir cevap vermesini beklediklerini söyledi. Türkiye’ye yaptırım uygulanmasının “amaç olmadığını” savunan Hristodulidis, kendilerinin daha çok, “yasa dışı faaliyetlerin, AB içinde hiçbir olayda kuşku götürmeyecek şekilde göğüslenmesiyle” ilgilendiklerini söyledi.
Gazete Heiko Maas’ın, Hristodulidis’in eşliğinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i ziyaret ederek sözde “Kıbrıs MEB’i” ve Maraş’ın bir bölümünün açılması konularını görüştüğünü kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını… İkinci dalga korkusu Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını… İki...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta son bir haftadır Korona virüs vakalarında rekor artış gerçekleşmesi ikinci dalga yaşanması korkusunu gü...

Rum-ABD ilişkisi derinleşiyor Rum-ABD ilişkisi derinleşiyor

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleşen Cooper-Hristodulidis görüşmesinde Güney Kıbrıs ile ABD arasındaki, Kasım 2018’d...

Rum siyasi partileri;  “Tatar’ın seçilmesi bizim için olumsuz” Rum siyasi partileri; “Tatar’ın seçilme...

NACAK GAZATESİ- KKTC’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini Ersin Tatar’ın kazanması, Güney Kıbrıs’ta şok etkisi yaratırken, AKEL, EDEK, ...

“Kıbrıslı Türkler bizim heyetimizde konferansa katılabilir” “Kıbrıslı Türkler bizim heyetimizde konf...

NACAK GAZETESİ- “Bölgesel içerikli konferansa katılmaya hazırız. Ancak konferansın oluşumu ve özellikle de Kıbrıslı Türklerinin statüsü...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Tatar çözüm masasına başı dik oturacak” “Tatar çözüm masasına baş...

NACAK GAZETESİ- UBP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşa...

Koronavirüs tedbirleri açıklandı Koronavirüs tedbirleri aç...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Yasas...

“KKTC’yi daha iyi noktalara taşıyacağım” “KKTC’yi daha iyi noktala...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar dün “...

“KKTC örnek bir demokrasiye sahip” “KKTC örnek bir demokrasi...

NACAK GAZETESİ- TC Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kuzey K...

UBP Genel Sekreteri Saner;  Tatar yemin edene kadar görevinin başında UBP Genel Sekreteri Saner...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Hamza ...

“Anavatan Türkiye ile birlikte yürüyeceğiz” “Anavatan Türkiye ile bir...

NACAK GAZETESİ- Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Ersin ...

“KKTC ile Anavatan Türkiye’nin kaderi ortaktır” “KKTC ile Anavatan Türkiy...

NACAK GAZETESİ- Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, ...

AK Parti Sözcüsü Çelik;   Seçimin kazananı tüm Kıbrıs Türkleri oldu AK Parti Sözcüsü Çelik; ...

NACAK GAZETESİ- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye ...

Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını… İkinci dalga korkusu Güney Kıbrıs’ta koronavir...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta son bir haftadır Korona virü...

Rum-ABD ilişkisi derinleşiyor Rum-ABD ilişkisi derinleş...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleşen Coop...

Eğitim HABERLERİ