Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Amcaoğlu; AKSA kira ücretini Adaport’a ödedi

12 Kasım 2019 - 10:12 'de eklendi ve A+A-

Amcaoğlu;  AKSA kira ücretini Adaport’a ödedi

NACAK GAZETESİ -Meclis Genel Kurulu’nda İç tüzüğün 62. maddesine göre söz alan CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, AKSA’nın 2 buçuk 3 yıl önce herhangi bir talep olmadan ülkeye jeneratör getirdiğini ve bu jeneratörün izinsiz getirildiği için Mağusa Limanı’nda bekletildiğini belirterek, devletin de bu doğrultuda ardiye ücreti belirlediğini ve bunun borç olarak AKSA’ya yazıldığını kaydetti.
Özdenefe,10 milyon TL civarındaki bu borcun silindiği yönündeki haberlerin doğruluğunu sordu, eğer varsa bunun gerekçelerinin kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyledi.
AMCAOĞLU
Konu hakkında söz alan Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu da, ilgili jeneratörün dönemin hükümetinin sözlü talebi üzerine getirildiğini, Mağusa Limanı’nda Adaport’ta bekletildiğini ve burada konuşlandırılan jeneratör için AKSA’nın zaten kira ücretini Adaport’a ödediğini söyledi.
Tekerrürü önlemek, iki kez ayni konu için kira ücreti ödememesi için Bakanlar Kurulu’nda karar aldıklarını söyleyen Amcaoğlu, aslında ardiye ücretinin ödendiğini, ücretin Adaport’a ödendiğini kaydetti.
“Jeneratör, bizim gümrük hattımızda konuşlandırılmış olsaydı, ardiye ücreti alınacaktı ancak gümrük sınırları dışında bulunan Adaport’ta konuşlandırıldığı için böyle bir uygulamaya gidildi” diyen Amcaoğlu, bunun daha doğru olacağını düşündüklerini kaydetti.
Amcaoğlu, Adaport’a kiralanan bir alan içinde konuşlandırılan jeneratör için kira ücreti alamayacaklarını vurguladı.
“Kimsenin kimseye kıyak geçtiği yoktur” diyen Amcaoğlu, geri ihracı için bu Bakanlar Kurulu kararının üretilmesi gerektiğini, işlemin kapatılabilmesi gerektiğini söyledi.
ARIKLI
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, iç tüzüğün 62. maddesine göre sağlıkta ihmal ve can kayıpları ile ilgili bir konuşma isteminde bulundu, ancak ilgili bakanın Melis’te olmaması nedeniyle konuşmasından vazgeçti.
ilgili bakanın gelmesinin ardından yeniden söz alan Arıklı, sağlık ihmallerine dikkat çektiği konuşmasında geçtiğimiz gün vefat eden 13 yaşındaki kızın, Sağlık Bakanlığı, hastane ve doktor ihmalinden dolayı öldüğüne yönelik iddialar olduğunu belirtti.
Arıklı, Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce harekete geçip konuyu araştırması gerektiğini kaydetti.
Geçmişte de bu tür olaylar yaşandığını belirten Arıklı, hastanedeki yükün çok ağır, acil servisin durumunun içler acısı olduğunu, hastaların da bu nedenle ciddi şekilde mağdur edildiğini, hayatlarını kaybettiklerini savundu.
Arıklı, çocuğun ölümü, teşhis ve izlenen tedavi hakkında bilgiler isteyerek, sağlık sistemi hakkında çeşitli eleştirilerde bulundu.
PİLLİ
Sağlık Bakanı Ali Pilli de, üzgün olduklarını ifade ederek, çocuğun yaslı ailesine başsağlığı diledi.
Pilli, konu hakkında geniş çaplı bir araştırma ve sonuçları konusunda açıklama yapılacağını vurgulayarak, doktorlardan aldığı bilgileri Meclis Genel Kurulu ile paylaştı.
Sağlıkta büyük sıkıntılar olduğunu her zaman dile getirdiğini, altyapı eksikliklerinin bulunduğunu, artık yeni bir Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini ifade eden Pilli, doktor eksikliklerinin giderilmeye çalışıldığını kaydetti.
Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin acil servisinin güçlendirilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Pilli, doktorların asla hasta ayrımı yapmadığını, tüm sağlık servislerinde, özveri ile çalışan bir sağlık personeli bulunduğunu vurguladı.
Bakan Pilli, Sağlık Bakanlığı’na gelen her yazılı şikayetin araştırıldığını, gerekli soruşturmanın yapıldığını söyledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Erhürman’ı uyardı Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Erhürman’ı...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora,  Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı ve CTP’nin Cumhurbaşk...

Rumlar çılgına döndü Rumlar çılgına döndü

NACAK GAZETESİ-  Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisinin Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) bulunan 8’inci pars...

Serdar Denktaş’tan Tatar’a destek gibi mesaj Serdar Denktaş’tan Tatar’a destek gibi ...

NACAK GAZETESİ- Serdar Denktaş: KKTC’yi vatan Türkiye’yi Anavatan gören kişi Cumhurbaşkanı olmalı Bu ülkeyi seven, devletini yaşatmak i...

Bazı Kıbrıslı Türkler ve Rumlar papazlarla birlikte denize zeytin dalı attılar… Bir bu eksikti! Bazı Kıbrıslı Türkler ve Rumlar papazlar...

NACAK GAZETESİ- Bazı Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların, papazlarla birlikte önceki sabah  sabah, barış mesajı yollamak amacıyla, Ba...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Aydın AKKURT;  Akıncı, Erhürman ve provokatörler Aydın AKKURT; Akıncı, E...

Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yar...

Rauf R. DENKTAŞ; Nereye doğru? Rauf R. DENKTAŞ; Nereye ...

Komünist Akel Partisi’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki Milletve...

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Erhürman’ı uyardı Kıbrıs TMT Mücahitler Der...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz...

Rumlar çılgına döndü Rumlar çılgına döndü

NACAK GAZETESİ-  Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisinin Güney Kı...

Serdar Denktaş’tan Tatar’a destek gibi mesaj Serdar Denktaş’tan Tatar’...

NACAK GAZETESİ- Serdar Denktaş: KKTC’yi vatan Türkiye’yi Ana...

Bazı Kıbrıslı Türkler ve Rumlar papazlarla birlikte denize zeytin dalı attılar… Bir bu eksikti! Bazı Kıbrıslı Türkler ve ...

NACAK GAZETESİ- Bazı Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların, ...

Anket sonuçları açıklandı… Seçimi Tatar kazanacak Anket sonuçları açıklandı...

NACAK GAZETESİ- Gezici Araştırma Şirketi, Nisan ayında yapıl...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  DENKTAŞ (II) Av. Fuat VEZİROĞLU; DEN...

“O, küçücük bir ülkeden bütün dünyaya kafa tuttu, direndi, K...

Aydın AKKURT;  Cumhurbaşkanlığı Seçimde Sağ Param Parça mı? Aydın AKKURT; Cumhurbaş...

Önümüzdeki Nisan ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçi...

Rum tarafının “çözüm” hedefi… Türkiye’yi Kıbrıs’tan uzaklaştırmak Rum tarafının “çözüm” hed...

NACAK GAZETESİ- Libya ile ilgili gelişmeler beklenirken Türk...

Eğitim HABERLERİ