Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Anastasiadis açıkladı; Fransa ile ABD şer ittifakına katılacak

06 Aralık 2018 - 12:06 'de eklendi ve A+A-

Anastasiadis açıkladı;   Fransa ile ABD şer ittifakına katılacak

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasında bölgede mevcut üçlü işbirliğine ABD’nin de katılmasını beklediğini açıkladı.
Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in geçtiğimiz akşam altıncısı gerçekleştirilen Enerji Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs’ın enerji planlarına ilişkin yaptığı konuşmada, ABD ve bazı AB ülkelerinin bölge ülkeleriyle mevcut işbirliğine katılma arzusunda olduklarını söylediğini yazdı.
Gazete, “ABD’den Mesaj Bekliyor – Anastasiadis, Kıbrıs-Yunanistan-İsrail İşbirliğine Katılması Konusunda İyimser” başlıkları altında verdiği haberinde, Anastasiadis’in önceki akşam Enerji Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan arasında bölgedeki enerji kaynakları konusundaki üçlü işbirliğine ABD’nin de katılma arzusunda olduğu mesajını verdiğini kaydetti.
Habere göre, Anastasiadis, ABD’nin bu arzusunun yakın zamanda fiilen doğrulanmasını beklediğini belirterek, Fransa’nın da Güney Kıbrıs-Yunanistan-Mısır işbirliğine katılma arzusunda olduğunu iddia etti.
Anastasiadis, 7 Akdeniz ülkesinin toplantısının Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirileceğini, bunun da Güney Kıbrıs’ın bölgede barışın ve istikrarın merkezi olarak üstlenebileceği rolün bir göstergesi olduğunu ifade ederek, Türkiye’ye de mesaj gönderdi.
Türkiye’nin, bölgedeki işbirliğinin bir parçası olabilmesi için uluslar arası hukuka tamamen uyumlu bir tutum sergilemesi gerektiğini iddia eden Anastasiadis, bölgedeki işbirliklerinin Türkiye veya herhangi başka bir ülkenin aleyhine yönelik olmadığını, Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki doğal kaynakların bölgedeki tüm yasal vatandaşlara ait olduklarını savundu.
Konuşmasında, Exxon Mobil-Qatar Petroleum şirketi tarafından yapılan ve sonuçları merakla beklenen sondaj ile Total-ENI şirketlerinin 7’nci parsele gösterdikleri ilgi sonucunda araştırma izni verilmesi sürecinin başlatılmasına değinen Anastasiadis, bu girişimlerin Güney Kıbrıs’ın enerji alanındaki izolasyonunu kaldıracağını ifade etti.
Anastasiadis, Mısır’la imzalanan anlaşma ve EastMed projesinin önemine dikkat çektiği konuşmasında, AB’nin Güney Kıbrıs’ın enerji planlarına verdiği önemin en büyük göstergelerinden birinin ise “Cyprus Gas 2 EU” projesi olduğunu vurguladı.
Anastasiadis, AB’nin 101 milyon Euro’luk katkısının bulunduğu söz konusu projenin, “Vasiliko”daki elektrik santraline doğal gaz sağlanması için karadaki altyapı çalışmalarının yapılması ve yüzer doğal gaz depolama ve gazlaştırma tesisinin (FSRU) bölgeye demirlemesini kapsadığını açıkladı.
Alithia gazetesi ise konuya ilişkin haberini, “ABD ve Fransa Üçlü İşbirliklerini Güçlendiriyor – Bölgede Bir Süper Güç – Anastasiadis ABD’nin İlgisini Bekliyor – LNG Mümkün – Macaristan’la Enerji Anlaşması” başlıkları altında verirken, Anastasiadis’in söz konusu sempozyumda yapığı konuşmaya ayrıntılı şekilde yer verdi.
Gazeteye göre, Rum Devlet Doğal Gaz Şirketi (DEFA) Başkanı Simion Kassanidis de aynı etkinlikte konuştu ve Güney Kıbrıs’ın sıvılaştırılmış doğal gaz tedarik etmesinin AB Komisyonu ve Yatırım Bankası’nın desteği sonrasında mümkün olduğunu söyledi.
Habere göre, Kassanidis konuşmasında, altyapı işlerinin sıvılaştırılmış doğal gaz tedarikinden ayrı tutulması sonrasında projenin mümkün hale geldiğini, henüz gidilmesi gereken uzun bir yol olmasına karşın AB Komisyonu ve Yatırım Bankası’nın destekleriyle projenin uygulanabilir olduğunu ifade etti.
Kassanidis, pek çok şirketin de söz konusu projeye maddi katkıyla yer alma talebinde bulunduğunu belirtirken, Güney Kıbrıs ve çevresinde enerji yatırımlarının toplamının 1.5 milyar doları geçmesinin, bu durumun da Kıbrıs’ın enerji alanındaki durumunu ve ekonomisini tamamen değiştirmesini öngördüklerini sözlerine ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
72 kilo uyuşturucu ele geçirildi 72 kilo uyuşturucu ele geçirildi

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Şube Polislerinin, Limasol’da 72 kilo Hint keneviri türünde uyuşturucu ele geçirdiği ve 3 kişiyi tutukladı...

Kornavirüs Rum ekonomisini vurdu Kornavirüs Rum ekonomisini vurdu

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs ekonomisinin Mayıs 2020’de, ekonomik kriz yaşanan 2013’ün ikinci çeyreği seviyesine gerilediği bildirildi....

Rum-Yunan-İsrail işbirliği güçlendirilecek Rum-Yunan-İsrail işbirliği güçlendirilec...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, İsrail’in yeni Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi’yle telefonda görüştüğü bil...

Güney’de koronavirüs salgını yeniden başlayabilir Güney’de koronavirüs salgını yeniden baş...

Güney Kıbrıs’ta önceki gün , iki yeni koronavirüs vakası daha tespit edildi; toplam vaka sayısı 937’ye yükseldi. Alithia gazetesi, Güne...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
29 Mayıs NACAK Gazetesi 29 Mayıs NACAK Gazetesi

29 Mayıs NACAK Gazetesi Okumak için tıklayın...

Gözler 11 Haziran’a çevrildi Gözler 11 Haziran’a çevri...

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, pandeminin yargıya...

72 kilo uyuşturucu ele geçirildi 72 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Şube Polislerinin, Limasol’da 7...

Rus Büyükelçi  Osatchy;   Rum tarafını destekliyoruz Rus Büyükelçi Osatchy; ...

NACAK GAZETESİ- Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav...

Mavroyannis;   Müzakereler KKTC’deki seçimden sonra Mavroyannis; Müzakerele...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü’nün (UNF...

Başbakan Tatar;  Var olan siyasi irade devam edecek Başbakan Tatar; Var olan...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, yeni tip koronavirüs (...

“Adını AİHM tarihine yazdırdı” “Adını AİHM tarihine yazd...

NACAK GAZETESİ- Başhakim Zeka bey, Kıbrıs Türk Halkının mode...

Patates üreticisi iflasın eşiğinde Patates üreticisi iflasın...

Patates Üreticileri Birliği, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanl...

Kocaismail  yardım çağrısında bulundu Kocaismail yardım çağrıs...

Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) 26 Mayıs’ta 26 yaşı...

Pilli;  Hastalar gerekli hizmeti almalı Pilli; Hastalar gerekli ...

Sağlık Bakanlığı, Kamu Sağlık Çalışanları Nakil Tüzüğü’nün g...

Eğitim HABERLERİ