Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Anastasiadis; Enerji kaynakları Türklerle birlikte yönetilemez

07 Ağustos 2019 - 10:24 'de eklendi ve A+A-

Anastasiadis;  Enerji kaynakları Türklerle birlikte yönetilemez

NACAK GAZETESİ- Anastasiadis: Enerji kaynaklarının birlikte yönetilmesi ve Akıncı’nın talep ettiği gibi ortak bir komite kurulması söz konusu olamaz. Gelirlerin paylaşımı ile enerji kaynaklarının ortak idaresi birbirleriyle ilişkilendirilmemeli. Kıbrıslı Türklerin gelişmelerden haberdar olmaları için bir komite kurulabilir.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in önceki gün Trodos’taki başkanlık yazlığında yaptığı Rum siyasi parti başkanları toplantısından, enerji konularının birlikte idaresinin söz konusu olamayacağı sonucunun çıktığı; Anastasiadis’in bu sonucu Cuma günkü görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ileteceği bildirildi.
Fileleftheros gazetesi, “Bilgilendirme, Birlikte İdare Yok – Anastasiadis’ten Doğal Gaz Konusunda Akıncı’ya Açılım – Enerji Konuları Da Görüşülecek” başlıkları altında verdiği haberinde, Anastasiadis-Akıncı görüşmesinde enerji konularının görüşülmesinin kaçınılmaz olduğu, konunun Rum Siyasi Parti Başkanları toplantısında geniş şekilde ele alındığını yazdı.
Gazete, Anastasiadis’in parti başkanlarına, “enerji kaynaklarının birlikte yönetilmesinin ve Akıncı’nın talep ettiği gibi ortak bir komite kurulmasının söz konusu olmadığı garantisini” verdiğini belirtirken, Anastasiadis’in 9 Ağustos görüşmesine şu öneri ve tezlerle gideceğini savundu:
“1. Türkiye’nin MEB’teki talepleri sadece Kıbrıslı Rumların değil aynı zamanda Kıbrıslı Türklerin de aleyhinedir. Türkiye’nin istediği şey Kıbrıslı Türklerin haklarını korumak değil kendi taleplerini genişletmektir.
2. Gelirlerin paylaşımı ile enerji kaynaklarının ortak idaresi birbirleriyle ilişkilendirilmemelidir.
3. Kıbrıslı Türklerin gelişmelerden haberdar olmaları için bir komite kurulabilir.”
Gazete, toplantı sırasında gerek Anastasiadis gerekse parti başkanlarının çoğunluğunun, Güney Kıbrıs’ın enerji alanında faaliyetlerinin durdurulmasının söz konusu olmadığı görüşünü ortaya koyduklarını belirtirken; enerji kaynaklarının birlikte yönetilmesi şeklindeki önerilerin kabulünün söz konusu olamayacağı yönünde görüş birliğinin bulunmasına karşın, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, toplantı sonrasında bu konuda açıklama yapılmamasını talep ettiğini öne sürdü.
Toplantıda, kapalı bölge Maraş’a ilişkin olanların dışında herhangi bir Güven Yaratıcı Önlemin söz konusu olamayacağı yönünde görüş birliğine varıldığını aktaran gazete, çözüm müzakereleri konusunda ise Anastasiadis’in BM çizgisinde hareket etmekte ısrarcı olacağının toplantıda vurgulandığını yazdı.
Öte yandan Rum hükümet sözcüsü Prodromos Prodromu, toplantının yapıcı geçtiğini ve Anastasiadis’in Akıncı’yla yapacağı görüşme sonrasında Rum Ulusal Konseyi’ni toplayarak, Akıncı’yla görüşmesi hakkında bilgi aktaracağını açıkladı.
Prodromu, Anastasiadis’in 9 Ağustos’ta Akıncı’yla “yaratıcı bir görüşme gerçekleştirmeyi ve müzakerelerin yeniden başlaması için uygun koşulların yaratılmasını hedeflediğini” savunarak, “2017’den beridir sadece Kıbrıs sorununun çözümü değil, çözüm müzakerelerinin yeniden başlamasıyla samimi olarak ilgilenen ve isteyen tarafın Kıbrıs Rum tarafı olduğunu” iddia etti.
Cuma günkü görüşmede MEB’de moratoryum konusunun ele alınıp anılmayacağı şeklindeki bir soruyu ise Prodromu, “görüşme öncesinde bu tip açıklamaların faydalı olmayacağını” söyleyerek yanıtladı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rum askeri tatbikatlara doymuyor Rum askeri tatbikatlara doymuyor

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi, sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde İtalya ve Fransa’yla askeri tatbikat gerçekleştirecek. Fransa’nın “Su...

Çatışma bölgelerine silah tedarik ediyorlar Çatışma bölgelerine silah tedarik ediyor...

NACAK GAZETESİ- Rum basınında yer alan bir haberde, ABD Hazine Bakanlığının raporundan ortaya çıkan bazı sonuçlara yer verildi. Amerika...

Rum BM’den umduğunu bulamadı Rum BM’den umduğunu bulamadı

NACAK GAZETESİ- BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi Elisabeth Spehar, Türkiye ve Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’deki enerj...

Rum Yönetimi terörü finanse ediliyor Rum Yönetimi terörü finanse ediliyor

NACAK GAZETESİ- Uluslararası Para Fonu, yasadışı faaliyetlerden edinilen gelirin meşrulaştırılması ve terörün finanse edilmesinin Güney...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Buzullar Erise Bile Kıbrıs Konusu Çözülmez Buzullar Erise Bile Kıbrı...

Bundan birkaç ay önce National Geographic’in uzmanları dünya...

Hatalar zinciri Hatalar zinciri

Rumların 1960 Antlaşmaları’ndan kurtularak Kıbrıs’a sahip çı...

Rumların Gazı  Ticari Amaca Uygun Değil Rumların Gazı Ticari Ama...

GKRY Afrodit rezervuarın kaynaklar raporunda tahmin edilen r...

FEDERASYON SALATASI  Fuat VEZİROĞLU FEDERASYON SALATASI Fuat...

Zorlu Töre demiş ki: – Rum bize el uzattı da biz mi gö...

Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor? Rum-Yunan ikilisi nereye ...

Berlin’de 25 Kasım’da emperyalist güçlerin denetiminde gerçe...

Üstel;  Doğal güzellikleri korumak önceliğimiz Üstel; Doğal güzellikler...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, “Kuzey Kı...

Akar;  Kimse Kıbrıs’ta bizden taviz beklemesin Akar; Kimse Kıbrıs’ta bi...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NA...

“Akıncı’nın fikirleri Türkiye’de rahatsızlık yaratıyor” “Akıncı’nın fikirleri Tür...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan YDP Genel Başkanı Erhan Ar...

Özersay;  Kıbrıs’ta federasyon için gerekli şartlar yok Özersay; Kıbrıs’ta feder...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

SAHTE PIRLANTA NASIL ANLAŞILIR SAHTE PIRLANTA NASIL ANLA...

NACAK GAZETESİ -Sahte pırlanta aslında pırlanta olmayan bir ...

Eğitim HABERLERİ