Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Anastasiadis; Enerjide moratoryuma hayır

11 Şubat 2020 - 9:30 'de eklendi ve A+A-

Anastasiadis;  Enerjide moratoryuma hayır

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, enerji programına moratoryumu kabul etmesinin söz konusu olmadığını, “egemenlik haklarına” saygı gösterilerek ve herhangi başka ön şart koşulmayarak iyi niyet gösterilmeden Kıbrıs sorununda diyaloğun yeniden başlayamayacağını” söyledi.
Fileleftheros, “Ön Şartsız Diyalog” başlıklı haberinde, Maronit Kilisesi’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla dün düzenlenen törene katılan Anastasiadis’in, tören sonrasında gazetecilerin, Türkiye yetkililerin Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için Rum yönetiminin enerji programında moratoryum söylemlerini yorumlamasını istemesi üzerine yaptığı açıklamayı aktardı.
Habere göre, Rum tarafının enerji programının normal şekilde devam ettiğini söyleyen Anastasiadis “iyi niyetin, Kıbrıs sorununda diyaloğa Rum yönetiminin egemenlik haklarını inkâr etmeden veya ön şart koşmadan gelinmesini gerektirdiği” iddiasında bulundu.
Şu anda resmî hiçbir şey olmadığını ancak resmen sunulursa Rum yönetiminin tavrının çok net olduğunu söyleyen Anastasiadis “Çözüme ulaşırken, enerji konuları için işbirliği yapan herkese veya enerjiden elde edilecek menfaate de daha iyi hizmeti başarabilmemiz için iyi niyet, kararlılık ve siyasi irade gerekir” dedi.
Anastasiadis, Rum yönetiminin enerji programının devam edip etmediği sorulduğunda “elbette, evet. Aksi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını terk etmek olur. Türkiye, devlet olarak bizi inkâr ediyor diye, diyalog için devletlik varlığımızdan feragat edemeyiz” ifadesini kullandı.
Kıbrıs sorununda gelişmelerin, KKTC’deki cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra mı beklendiği sorusuna karşılık da Anastasiadis “sadece seçim prosedürünün tamamlanması değil, Türkiye’nin tavrı da var. Dolayısıyla BM Genel Sekreteri’nin önerdiği, yılsonundan önce gayrı resmî beşli konferansı, çeşitli bahanelerle Türkiye reddetti” dedi.
SİYASİ EŞİTLİK
Rum Yönetimi Başkanı, siyasi eşitlik konusuna da değindi ve siyasi eşitliği kabul ettiklerini, kabul etmedikleri şeyin siyasi eşitsizlik olduğunu öne sürdü, şunları söyledi:
“Siyasi eşitliği kabul ediyoruz. Kabul etmediğimiz, siyasi eşitsizliktir. Karşılıklı saygı ile kimse, ama kimsenin ötekine dayatmaması gerektiği anlaşılmalıdır. Nasıl ki biz Kıbrıslı Türklerin endişelerini paylaşıyor ve Kıbrıs Türk toplumunun çıkarlarının tehlikeye girebileceği yerlerde olumlu oya ‘evet’ diyorsak aynı şekilde onların da bizim için karar veremeyeceklerini anlamasını istiyoruz. Uzatmak ve polemiğe girmek istemiyorum.
Söylemek istediğim, koyduğumuz hedefleri başaracaksak bu, hedef birliği, ortak eylem, kararlılık gerektirir. Buna da sahibiz ve bu yılın, Maronitlerin ve diğer göçmenlerin kutlamaları evlerinden ve köylerinden uzak yaptıkları son yıl olması için çalışmaya devam etmek niyetindeyiz.”
Alithia haberi “Başkan Anastasiadis Enerji Konularında… Moatoryuma Hayır, Programımız İlerliyor” başlığıyla aktarırken, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de görev yapmak üzere yeni bir sondaj gemisi edindiği haberini “Türkiye Üçüncü Sondaj Gemisini Aldı” başlığıyla aktardı.
Politis de “Nikos Anastasiadis: Tehditsiz Diyalog” ve “Türkiye Üçüncü Sondaj Gemisini de Aldı” başlıklarını kullandı.
Haravgi “Türkiye Üçüncü Sondaj Gemisini Aldı… Sertao Fatih ve Yavuz’dan da Büyük” başlığını attı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rum yanlısı AB harekete geçiyor… Gerginlik daha da tırmanacak Rum yanlısı AB harekete geçiyor… Gerginl...

NACAK GAZETESİ- Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) yasadışı olduğu iddia edilen faa...

Rusya, Türk tarafının “Kapalı Maraş Açılımı”na karşı çıktı… Rusya’dan Rum’a destek Rusya, Türk tarafının “Kapalı Maraş Açıl...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in 43’üncü BM İnsan Hakları Konsey Toplantısı çerçevesinde görüştüğü Rusya Dış...

Rum subaylar eğitilecek Rum subaylar eğitilecek

NACAK GAZETESİ- Rum Savunma Bakanlığı, Birleşik Krallık’taki Buckingham Üniversitesi Güvenlik Araştırma ve Bilgi Merkezi iş birliğiyle ...

Şer ittifakı hazırlanıyor… Doğu Akdeniz’de en büyük tatbikat Şer ittifakı hazırlanıyor… Doğu Akdeniz...

NACAK GAZETESİ- Fransa ile gerçekleştirilen hava ve deniz tatbikatından sonra on beş gün içerisinde, Güney Kıbrıs’ın da ilk kez dahil o...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Av. Fuat VEZİROĞLU;  İNCİ DÖKTÜRMEK Av. Fuat VEZİROĞLU; İNC...

Güzellik uzmanlarına göre dünyanın en iyi, en kaliteli, en p...

FETÖ’nün yayın organları harekete geçti;  “Tatar seçimi kazanmamalı” FETÖ’nün yayın organları ...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan’ın Leros Adası’nda yaşayan AB lob...

Aydın AKKURT; AB Nereye Koşuyor? Aydın AKKURT; AB Nereye ...

Türkiye’nin AB süreci, bundan tam 57 yıl önce başladı. Türki...

LTB 10 milyon TL borçlanacak… Borçlanmanın amacı ne? LTB 10 milyon TL borçlana...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) “Cumhurbaşka...

Başbakan Tatar;  Yargının sıkıntıları aşılmalı Başbakan Tatar; Yargın...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen istişar...

Futbolcular aracılığıyla kara para aklama Futbolcular aracılığıyla ...

NACAK GAZETESİ- İspanyol makamlarının, Europol işbirliğiyle,...

Başbakan Tatar açıkladı; KKTC uçuşları vergiler hariç 1 TL Başbakan Tatar açıkladı; ...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, THY Kıbrıs Müdürlüğü n...

Rum yanlısı AB harekete geçiyor… Gerginlik daha da tırmanacak Rum yanlısı AB harekete g...

NACAK GAZETESİ- Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan...

Başbakan Tatar; KKTC ve halkımız için çalışıyoruz Başbakan Tatar; KKTC ve ...

Ötüken’de, İskele Belediyesinin öz kaynakları ve Milli Eğiti...

HP Milletvekili Manavoğlu sordu;  Akıncı örtülü ödeneği nerelerde kullandı HP Milletvekili Manavoğlu...

NACAK GAZETESİ- HP Milletvekili Gülşah Manavoğlu, katıldığı ...

Eğitim HABERLERİ