Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Anastasiadis; Garantilerin devamı kabul edilemez

03 Ekim 2019 - 12:33 'de eklendi ve A+A-

Anastasiadis;   Garantilerin devamı kabul edilemez

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik koşulların oluşturulması için referans şartlarında anlaşma sağlanması konusunda gösterdiği çabaya “tam destek” belirtti.
Rum haber kaynaklarına göre, 1 Ekim “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin 59’uncu “bağımsızlık yıl dönümü” nedeniyle düzenlenen törende konuşan Anastasiadis, Rum tarafının siyasi iradesiyle kararlılığını, BM Genel Kurulu çerçevesinde görüştüğü Guterres’e ilettiğini kaydetti.
Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, konuşmasında 1960 yılından bu yana sağladıkları en büyük başarının, AB’ye üye olmak olduğunu vurgulayarak, birleşik Avrupa’nın güvenilir ve yapıcı ortağı olduklarını savundu.
Anastasiadis, 45 yıldır sürmekte olan “yasadışı Türk işgalinin ve istilasının” yarattığı koşullar nedeniyle “vatanın” hala daha bölünmüş olduğu ve “vatandaşların en temel insan haklarından mahrum bırakıldığı” şu dönemde, ülkenin karşı karşıya olduğu yeni tehditlerle mücadele edebilmek için birlik ve beraberlik içerisinde olunması gerektiğini söyledi.
Rum tarafı olarak, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü ve memlekette kalıcı barış ile istikrarın sağlanması için hazır olduklarına ve bu konuda net siyasi irade gösterdiklerine dair birçok örnekleri olduğunu belirten Anastasiadis, en büyük arzusunun Kıbrıs sorununa adil, kalıcı ve işlevsel bir çözüm bulunması olduğunu ifade etti.
Anastasiadis, Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün; “Doruk Anlaşmaları, BM kararları, uluslararası meşruiyet ilkeleri, AB Müktesebatı ve bugüne kadar varılan uzlaşılar temelinde, öncelikle ve her şeyin üzerinde, vatanı yeniden birleştirecek tam bağımsız ve egemen bir devlet yaratması gerektiğini” ifade etti.
Habere göre Anastasiadis, çözümün “ülkeyi Türk askerinden, müdahale haklarından ve üçüncü ülkelere bağımlılıktan kurtarması ve adadaki tüm yasal ikamecilerin; Rumların, Kıbrıslı Türklerin, Maronitlerin, Ermenilerin ve Latinlerin uyum içerisinde bir arada yaşamasına olanak sağlaması” gerektiğini söyledi.
Anastasiadis, “Kıbrıslı Türklerin garantiler ile garantörlere ve vatanın yabancı çıkarlara boyun eğmesine yol açacak bağımlılıklara ihtiyaç olmadığının farkına varmaları halinde, Kıbrıs sorunun çözümünün mümkün olacağına inandığını” savundu.
Konuşmasında kayıplar konusuna da değinen Anastasiadis, dikkatlerinin bu aralar kayıp yakınlarına çevrildiğini ve kayıpların akıbetinin belirlenmesi için yoğun çaba göstermeye devam edeceklerini kaydetti.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Din Görevlileri Sendikası; Nefret ve şiddet olayı Din Görevlileri Sendikası; Nefret ve şid...

NACAK GAZETESİ- Din Görevlileri Sendikası, Limasol’daki Köprülü Hacı İbrahim Ağa Cami’nin kundaklanmasını kınayarak, sergilenen göçmen ...

Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını sürüyor…  Üç yeni vaka daha Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını sürü...

Güney Kıbrıs’ta dün 3 yeni koronavirüs vakası saptandı, böylece toplam vaka sayısı 952’ye ulaştı. Rum Sağlık Bakanlığı dün 1473 test ya...

Güney’de 5 vaka daha Güney’de 5 vaka daha

Güney Kıbrıs’ta dün 5 yeni koronavirüs vakası saptandı. Güney Kıbrıs Sağlık Bakanlığı’nın haber kaynaklarında yer alan açıklamasına gör...

Rumlar camiyi yakacaktı Rumlar camiyi yakacaktı

NACAK GAZETESİ- Limasol’da bulunan Köprülü Camisi’ne Rum saldırganlar tarafından 3 adet molotof kokteyli atıldı. Caminin girişine atıla...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 3 Haziran 2020 NACAK Gaze...

3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

Aydın AKKURT;   Camilere Neden Saldırılıyor? Aydın AKKURT; Camilere ...

Kıbrıs’ta İngiliz Sömürge Yönetimi’nin başladığı günden bu y...

Kamil ÖZKALOĞLU;  ANLAYAMIYORUM Kamil ÖZKALOĞLU; ANLAYAM...

Ben en çok şu bizim sözüm ona işadamlarının Birleşik Kıbrıs ...

Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusu...

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıkt...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emri...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce ...

Aksoy; KKTC’nin hakları kararlılıkla korunacak Aksoy; KKTC’nin hakları k...

NACAK GAZETESİ – TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami A...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı ...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit dü...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affet...

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Sp...

Din Görevlileri Sendikası; Nefret ve şiddet olayı Din Görevlileri Sendikası...

NACAK GAZETESİ- Din Görevlileri Sendikası, Limasol’daki Köpr...

Yeniden Doğuş Partisi;   Mabetlere  saldırı alçaklıktır Yeniden Doğuş Partisi; ...

NACAK GAZETESİ- Limasol’daki tarihi camiye yapılan tah...

Eğitim HABERLERİ