Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Anastasiadis; “Güvenliği Avrupa sağlayacak”

14 Kasım 2017 - 22:57 'de eklendi ve A+A-

Anastasiadis; “Güvenliği Avrupa sağlayacak”

* Avrupa Birliği’nde “Üniter Savunma Birliği” kurulması hedefine yönelik ilk adım, Daimi Yapısal İşbirliği’ne (PESCO) katılıma dair “Ortak Beyan”ın imzalanmasıyla Brüksel’de atıldı. “Ortak Beyan”a Güney Kıbrıs ve Yunanistan da dahil AB 23 ülke imza attı.

* Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis “PESCO’ya katılımın, Güvenlik ve Garantiler konusunda Ankara’ya karşı ellerine koz verdiğini ve Güney Kıbrıs’ı güçlendirdiğini” belirtirken, şu açıklamayı yaptı;

* “PESCO’ya katılım Güney Kıbrıs’ın eline Kıbrıs’ın güvenliğinin Türk askeri tarafından garanti edilmesi talebini etkisizleştiren güçlü bir koz verdi. Kıbrıs’ta güvenliği sağlamak için Avrupa kuvvetleri olacak, Türk kuvvetlerine gerek kalmayacak “

Avrupa Birliği’nde (AB) “üniter savunma birliği” kurulması hedefine yönelik ilk adım, Daimi Yapısal İşbirliği’ne (PESCO) katılıma dair “Ortak Beyan”ın imzalanmasıyla dün Brüksel’de atıldı. “Ortak Beyan”a Güney Kıbrıs ve Yunanistan da dahil AB 23 ülke imza attı.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis “PESCO’ya katılımın, Güvenlik ve Garantiler konusunda Ankara’ya karşı eline koz vererek Güney Kıbrıs’ı güçlendirdiği” şeklinde yorum yaparken, AB’den güvenilir kaynakların; AB’nin savunma planlamasında birincil rolün, Türkiye’nin de içinde bulunduğu NATO’da olduğu uyarısında bulunduğu haber verildi.
Fileleftheros haberi “Kıbrıs’ın PESCO’ya Katılımı Egemenliği Güçlendiriyor, Türk Taleplerini Etkisizleştiriyor – NATO’dan Diken.. Fransa, Almanya ve İtalya Bölgedeki Faaliyetlerinde Lefkoşa İle İşbirliğine Hazır” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.
Habere göre PESCO’ya katılımın Güney Kıbrıs’ın eline “Kıbrıs’ın güvenliğinin Türk askeri tarafından garanti edilmesi talebini etkisizleştiren güçlü bir koz verdiğini “ belirten Anastasiadis bu katılımın “güvenliği sağlamak için Avrupa kuvvetlerinin olacağı, Türk kuvvetlerine gerek olmayacağı anlamına geldiğine” inanıyor.
“Ortak Beyan”a Güney Kıbrıs adına Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ve Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis’in imza attığını kaydeden gazete, Brüksel çıkışlı haberini iç sayfasında üç ayrı başlık altında detaylandırdı.
Haberin “İtirazları Etkisiz Hale Getiriyor… Başkan: PESCO’ya Katılımı Türkiye’ye En İyi Cevap Görüyor” başlıklı bölümünde, Anastasiadis’in PESCO’ya katılım “Ortak Beyanı”nın imzalanmasının hemen ardından RİK’e yaptığı açıklamaya dikkat çekildi.
“TÜRK İDDİALARI ”
Habere göre “PESCO gibi Avrupa kurumlarına katılım aracılığıyla Türkiye’nin, Kıbrıs sorununun çözümünden sonra Kıbrıs’ın güvenliği açısından garantör rolü edinme gerekçelerinin etkisizleştiğini” değerlendiren Anastasiadis “PESCO’ya katılım, korunmamız için Türk askerinin garantörlüğüne ihtiyacımız olduğuna dair Türk iddialarına verilebilecek en iyi cevaptır. Yeni gelişme, esasen Türk iddialarını etkisizleştiriyor çünkü Kıbrıs’ın güvenliğinin garantörlü rolünü alacak Avrupa kuvvetleri vardır” dedi.
Gazete Anastasiadis’in bu açıklamasının, Zigi’deki (Terazi) “Evangelos Florakis Deniz Üssü” ve Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nün, “dost ülkelerin savaş uçak ve gemileri tarafından kullanılabilmeleri için planlanan geliştirmelerle de bağlantılı olduğuna da dikkat çekti ve Rum yönetiminin önünde Fransa, Almanya ve İtalya’nın bu tesisleri kullanma istekleri bulunduğunu hatırlattı.
Habere göre Anastasiadis “Stratejik konumumuz ve Kıbrıs’ın bölgede oynadığı rolün önemi dikkate alındığında, tamamen savunma nitelikli stratejiye aktif katılımımız Kıbrıs Cumhuriyeti’ne savunma kalkanı yaratır. En önemlisi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devletlik varlığını ve toprak bütünlüğünü daha da güvence altına almasıdır. Bu işlemle, her türlü yabancı dayatmasıyla mücadele ve koruma rolünü artık Avrupa üstleniyor” ifadelerini kullandı.
“İŞTE HENDEK….”
Habere göre, Anastasiadis isim günü dolayısıyla dün Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’u ziyareti çerçevesinde gazetecilere yaptığı açıklamada ise TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina’ya yapacağı ziyarete atıfta bulunarak özetle şunları söyledi:
“Yunan Başbakanı’nın da benim de ortak tezimiz normal, bağımlılıklardan uzak BM ilkelerine ve AB normlarına tam saygılı bir devlet kurma perspektifi yaratacak bir zemin bulunması için Türkiye’de siyasi irade varsa Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına en büyük katkı olacağıdır. Türkiye’nin iradesi iddia ettiği gibi gibiyse ve savunduğu gibi çözüm yönünde bizden bir adım öndeyse, işte hendek işte deve.”
“İKİ DİKEN”
Haberin, “Engelli İlk Adım… Kıbrıs ve Diğer ‘22’ PESCO’da… Savunma Birliği ve Bunun Kıbrıs Sorununa Uzantılarına İlişkin Beklentiler” başlıklı bölümünde ise, AB’den güvenilir bir kaynağın “açılan perspektifler olumlu olsa da yolun güllerle bezeli olmadığı kuşkusuzdur” diyerek AB’nin savunma planlamasının birincil rolünü NATO’nun oynamaya devam etmesi merkezli iki “dikene” dikkat çektiği, bunun da Türkiye’ye söz hakkı tanıdığı kaydedildi.
Habere göre, aynı kaynak AB açısından on yıldır NATO ile ilgili geçerli olan “tamamlayıcılığın” PESCO için de geçerli olacağını, yani AB’nin her hareketinin, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Kuzey Atlantik Paktı’nı (NATO) tamamlayıcısı olacağı kuralının geçerli olacağını belirtti. Kaynak, eylemlerin NATO çerçevesinde kararlaştırılacağını ve AB’nin ancak tamamlayıcı olarak ve her halükarda NATO ile istişare içerisinde eylemde bulunabileceğine dikkat çekti.
Diken addedilen ikinci meselenin ise PESCO’nun kuruluşunun ilk adımı için gerekli olan ödeneklerle ilgili olduğunu kaydeden gazete, AB’den kaynakların “bu girişimin hayata geçirilebilmesi için üye devletlerin ellerini ceplerine atmaları ve birlik bütçesine ulusal katkılarını artırmalarını şart koşuyor ki bu çok da kolay bir şey değildir” uyarısında bulunduğunu yazdı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
DAÜ Lise öğrencilerine yönelik yaz atölyesi programı düzenleniyor DAÜ Lise öğrencilerine yönelik yaz atöly...

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 9,10 ve 11.ci sınıflarını tamamlamış olan lise öğrencilerine yönelik, iki hafta boyunca sürecek olan y...

Mehmetçik’de üzüm sucuğu yapımı Mehmetçik’de üzüm sucuğu yapımı

Üzüm ve üzüm ürünleriyle ön plana çıkan ve ülkenin üzüm ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Mehmetçik’te hasatla birlikte üzüm su...

Lefkoşa-Girne anayolunda kaza Lefkoşa-Girne anayolunda kaza

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre bugün, saat 18:00 sıralarında, Lefkoşa-Girne anayolunun 4-5’inci kilometreleri arasında...

Şef Melis Berg, Bakan Oğuz’a kitabını takdim etti Şef Melis Berg, Bakan Oğuz’a kitabını ta...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, İngiltere’de yaşamını sürdüren Kıbrıslı Türk Şef Meliz Berg’i (Meliz Cooks) kabul etti. Be...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
DAÜ Lise öğrencilerine yönelik yaz atölyesi programı düzenleniyor DAÜ Lise öğrencilerine yö...

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 9,10 ve 11.ci sınıflarını t...

Mehmetçik’de üzüm sucuğu yapımı Mehmetçik’de üzüm sucuğu ...

Üzüm ve üzüm ürünleriyle ön plana çıkan ve ülkenin üzüm ihti...

Lefkoşa-Girne anayolunda kaza Lefkoşa-Girne anayolunda ...

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre bugün, saat ...

Şef Melis Berg, Bakan Oğuz’a kitabını takdim etti Şef Melis Berg, Bakan Oğu...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, İngiltere’de ya...

Surlariçi’nde çarşamba günü “Cümbez Kültür Sanat Buluşması” yapılacak Surlariçi’nde çarşamba gü...

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Baka...

 Görevden alma ve atamalar  Görevden alma ve atamala...

Görevden alma ve atamalar sürüyor… Devlet Laboratuvarı ve Ba...

Başbakan Üstel, Erenköy Direnişi’nin 58’inci yıl dönümü dolayısıyla mesajı yayımladı Başbakan Üstel, Erenköy D...

Başbakan Ünal Üstel, Erenköy Direnişi’nin 58’inci yıl dönümü...

Tahıl Koridoru Anlaşması’na göre 4 gemi daha Ukrayna limanlarından ayrıldı Tahıl Koridoru Anlaşması’...

Türkiye’de 22 Temmuz’da imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Maddeler...

Ertuğruloğlu: Hakimiyetçi ve ırkçı Rum zihniyetinin tavsiyelerine ihtiyacımız yoktur Ertuğruloğlu: Hakimiyetçi...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönet...

Savaşan: Covid-19’da elde ettiğimiz tecrübe Maymun Çiçeği’yle mücadelede avantaj Savaşan: Covid-19’da elde...

UBP Milletvekili Ahmet Savaşan, Dünya Sağlık Örgütü’nün, May...

Eğitim HABERLERİ