Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Anastasiadis; “Kıbrıslı Türklere siyasi eşitlik verilemez”

01 Kasım 2017 - 22:48 'de eklendi ve A+A-

Anastasiadis; “Kıbrıslı Türklere siyasi eşitlik verilemez”

Bazılarının, daha az nüfusa sahip toplumlara daha fazla haklar veren koşulların, eşitlik argümanı aracılığıyla yaratılmasının mümkün olduğunu sanmaları mantıksızdır. Sayısal eşitlik ile siyasi eşitlik farklı şeylerdir ve müzakere ettiklerimize anlatmaya çalıştığımız da budur

 

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yeni bir girişimin Güney Kıbrıs’ta Ocak ve Şubat aylarında gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinden sonra başlatılmasını beklediğini yineledi.
Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in  katıldığı bir etkinlik sonrasında yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’ta ilk turu 28 Ocak ikinci turu ise 4 Şubat’ta yapılması planlanan seçimler sonrasında uluslararası toplumun Kıbrıs sorununun çözümü için yeni bir girişim başlatmasını beklediğini yineledi.
Anastasiadis, aralarında BM Genel Sekreteri’nin de bulunduğu pek çok uluslararası unsurun yeni bir girişim başlatmasını beklediğini belirterek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı da dikkate alarak, seçimlerden sonra yeni bir girişim olacağını öngördüğünü ifade etti.
Toplumlararası diyaloğun yanı sıra, Kıbrıs için yapılacak uluslararası konferansın çok iyi hazırlanması gerektiğini de yineleyen Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın BM Genel Sekreteri’nin raporuna ilişkin “eleştirel sözlerini” de yorumladı.
Anastasiadis, Akıncı’nın Crans Montana zirvesinin başarısızlığının sorumluluğunun “sadece Türkiye’ye ve Kıbrıs Türk tarafına yüklenmemesi sebebiyle, protesto etmekte haklı olduğunu” ifade etti.
BM Genel Sekreteri’nin ortaya koyduğu altı konu üzerinde bir stratejik anlaşmaya varılacak düzeyde ilerleme sağlanmasını istediğini, yazılı önerilerle ancak koşullara bağlı şekilde kanıtlayan tarafın Kıbrıs Rum tarafı olduğunu iddia eden Anastasiadis, Güney Kıbrıs’taki Başkanlık seçimleri sonrasında Türkiye’nin girişim başlatması olasılığının sorulması üzerine ise, “bunu bilmediğini” söyledi.
“SİYASİ EŞİTLİK İLE SAYISAL EŞİTLİK FARKLI ŞEYLERDİR”
Gazete ayrıca, Anastasiadis’in, Dipkarpaz Ortaokulu’nun yüzüncü yılı sebebiyle düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, “herkesin istediği, beklediği ve umut ettiği bir devletin işlemesinin, taraflı bir anlaşmayla mümkün olacağını zannetmenin mantıksız olduğunu” söylediğini yazdı.
Habere göre Anastasiadis: “Bazılarının, daha az nüfusa sahip toplumlara daha fazla haklar veren koşulların, eşitlik argümanı aracılığıyla yaratılmasının mümkün olduğunu sanmaları mantıksızdır. Sayısal eşitlik ile siyasi eşitlik farklı şeylerdir ve müzakere ettiklerimize anlatmaya çalıştığımız da budur” şeklinde konuştu.
Anastasiadis, Karpaz’da yaşayan Kıbrıslı Rumların yerlerinde kalmak adına verdikleri mücadelenin ve sahip oldukları endişelerin farklında olduğunu belirterek, Kıbrıs sorununun çözümünün ilk sıradaki öncelikleri olduğunu vurguladı.
“VERGİLER İÇİN GİRİŞİM”
Anastasiadis ayrıca, KKTC makamlarının Kuzey’de yaşayan Maronit ve Kıbrıslı Rumlara gönderilen malzemelerden vergi alınması kararını BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi daimi üyeleri, AB ülkeleri ile ABD ve Rusya hükümetlerinin gündemine getirdiğini belirtti.
“İşgal rejiminin uygulamalarını hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini” söyleyen Anastasiadis, “insan haklarının yeniden sağlandığını görene kadar mahsurların destekçisi olmayı sürdüreceklerini” sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin ...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UBP Milletvekili Komite Başkanı Özdemir Berova başkanlığında toplanarak, günd...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Erca...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:15 sıralarında, Boğazköy’de Atatürk Caddesi üzerinde kuzey istikametine doğr...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi arasında işbirl...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalışanları iş araç...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Cumhuriyet Meclisi önündeki yolu trafiğe kapattı. Bele...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştiril...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UB...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:1...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar ...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tar...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalı...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışa...

Bakan Taçoy, İskele’de meydana gelen ölümlü iş kazası ile ilgili açıklama yaptı Bakan Taçoy, İskele’de me...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy İskele’de meyd...

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi çalışmalarını sürdürüyor İdari, Kamu ve Sağlık İşl...

  İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi yerel yönetimler ref...

Öğretmen sınavları cumartesi başlıyor Öğretmen sınavları cumart...

Kamu Hizmeti Komisyonu 2022-2023 öğretim yılı başlamadan önc...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği’nden belediyelere çağrı Güzelyurt Hayvanları Koru...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği, ülkedeki tüm belediyele...

7. AKSA Fotofest Fotoğraf Yarışması için başvurular başladı 7. AKSA Fotofest Fotoğraf...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen AKSA Fotofest F...

Karzaoğlu görevden alındı Karzaoğlu görevden alındı...

Resmi Gazete’de yayımlanan görevden alma ve göreve atama kar...

Eğitim HABERLERİ