Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Anastasiadis; Müzakereler kaldığı yerden başlamalı

01 Ağustos 2018 - 16:35 'de eklendi ve A+A-

Anastasiadis; Müzakereler kaldığı yerden başlamalı

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri tarafından Kıbrıs sorununa müdahil taraflarla görüşmeler gerçekleştirmesi için görevlendirilen özel danışman Jane Holl Lute’la yaptığı görüşme ve Kıbrıs sorununa ilişkin gelişmeler konusunda  Rum siyasi parti liderlerini bilgilendirdi.
Fileleftheros gazetesi, “Lute’un Sonuçlarını Beklerken” başlığı altında verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in  uzun süren bir toplantıda Rum siyasi parti liderlerini, BM Genel Sekreteri’nin atadığı geçici danışman Jane Holl Lute’la gerçekleştirdiği görüşme konusunda bilgilendirdiğini yazdı.
Gazete, toplantıya Kıbrıs Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis ve eski Rum Yönetimi liderleri Dimitris Hristofyas ve Yorgos Vasiliu’nun da katıldıklarını belirtirken; toplantıda özellikle vurgulanan şeyin, Anastasiadis’in Lute’a, Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden devam etmesini istediğinin iletildiği olduğunu yazdı.
Anastasiadis, Lute’la görüşmesinde, müzakerelere yeniden başlamaya her an hazır olduğunu ilettiğini ve BM Genel Sekreteri’ne tezlerini yazılı olarak gönderdiğini de söylediğini, dünkü toplantıda dile getirdi.
Habere göre Anastasiadis Luta’a ayrıca, müzakerelerin BM Genel Sekreteri’nin çerçevesinde devam etmesi hedefini taşıdıklarını da vurguladı.
Gazete, dünkü toplantıda yapılan ortak tespitin, Lute’un tüm temaslarını tamamlamadan süreçte herhangi bir gelişme beklenmediği şeklinde olduğunu belirtirken, Lute’un temaslarını Eylül ayından önce tamamlamasının beklenmediğini yazdı.
PRODROMU
Gazete, toplantı sonrasında gazetecilere açıklamada bulunan Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun, “tartışılan şeyin süreç değil, müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için koşulların uygunluğu, müdahil tarafların açıklamaları ve Genel Sekreterin girişim üstlenip üstlenemeyeceği olduğunu” söylediğini aktardı.
Habere göre Prodromu, Kıbrıs Rum tarafının, müzakerelerin BM’nin prosedürleri çerçevesinde vardığı yerden yeniden başlaması için BM Genel Sekreteri’nin girişim başlatmasını istediğini ve beklediğini ifade etti.
Anastasiadis’in siyasi liderler toplantısında, Lute’la gerçekleştirdiği görüşme ve genel olarak Kıbrıs sorunundaki durum hakkında geniş bilgi aktarımında bulunduğunu vurgulayan Prodromu, müzakerelerin, BM prosedürleri çerçevesinde ulaştığı ve kaldığı noktadan yeniden başlaması için Genel Sekreterin girişim üstlenmesini beklediklerini ve istediklerini söyledi.
Prodromu, BM’nin süreçlerinin herkesçe bilindiğini ve Kıbrıs sorununa ilişkin süreç üzerinde de yıllar öncesinden uzlaşıya varıldığını iddia etti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kavanoz içinde yaşayamayız” “Kavanoz içinde yaşayamayız”

NACAK GAZETESİ- Memur ve öğretmen sendikalarının 1Temmuz açılımına karşı eylemleri devam ederken turizm ve inşaat sektörünün önde gelen...

Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir vatanseverdi” Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir v...

NACAK GAZETESİ- “Babam İlk Sahne’yi kurduktan sonra TMT lideri Kemal Coygun’un direktifiyle, yanına Kemal Tunç’u da alarak Kıbrıs Türk ...

“Pandemi hastanesi devreye konulmalı” “Pandemi hastanesi devreye konulmalı”...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), ivedilikle pandemi hastanesinin devreye konulması ve personelle ekipman eksikl...

İthal süt ve et ürünlerine ek fon konuldu İthal süt ve et ürünlerine ek fon konu...

NACAK GAZETESİ- Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, hayvancının yaşayabilmesi için üretilen sütün tüketilmesi gerektiğini beli...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 3 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

3 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

“Kavanoz içinde yaşayamayız” “Kavanoz içinde yaşayamay...

NACAK GAZETESİ- Memur ve öğretmen sendikalarının 1Temmuz açı...

“Rum-Yunan ilişkileri sarsılamaz” “Rum-Yunan ilişkileri sar...

NACAK GAZETESİ- İki günlük ziyaret için Atina’da bulunan DİS...

Anastasiadis; AB Türkiye’ye yaptırımlarını artırmalı Anastasiadis; AB Türkiye’...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, AB...

Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir vatanseverdi” Aysun Ulutuğ babasını anl...

NACAK GAZETESİ- “Babam İlk Sahne’yi kurduktan sonra TMT lide...

“Pandemi hastanesi devreye konulmalı” “Pandemi hastanesi devre...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), ive...

İthal süt ve et ürünlerine ek fon konuldu İthal süt ve et ürünleri...

NACAK GAZETESİ- Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz,...

PCR sonuçları çıkana kadar karantina PCR sonuçları çıkana kad...

NACAK GAZATESİ- deniz ve havayoluyla gelen tüm yolcular, Gün...

2 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 2 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

2 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Alman Büyükelçisi Kremp; Her zaman Rum’un yanındayız Alman Büyükelçisi Kremp;...

NACAK GAZETESİ- Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Franz Josef ...

Eğitim HABERLERİ