Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Anastasiadis; Şener’imi koruyun

24 Ocak 2018 - 10:39 'de eklendi ve A+A-

Anastasiadis; Şener’imi  koruyun

Rum Yönetimi, Türk askerine “işgalci” diyen ve Türkiye’ye karşı direniş çağrıları yapan provokatör Şener Levent’e sahip çıktı. 

Rum Yönetimi, provokatör Şener Levent’i korumak için  harekete geçerken, BM ve Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ile  AB nezdinde girişimlerde bulundu. Girişimler, Rum Dışişleri Bakanlığı ve bizzat  Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis tarafından yapıldı

Provokatör Şener Levent’e “destek verdiğini”  belirten AKEL Avrupa milletvekili Haciyerorgiu da  Avrupa Parlamentosu Başkanı  Tajani’ye  şikayet  mektubu gönderdi ve “Türkiye’nin Kıbrıs’tan uzaklaştırılmasını” istedi
Türkiye’nin Arfin harekâtı hakkında attığı manşet nedeniyle tepki çeken Afrika gazetesi önünde  cereyan eden eylemler, Rum tarafından gelen yorum ve açıklamalar dünkü gazetelerde fotoğraf desteğiyle geniş yer buldu.
Rum Yönetimi’nin, Afrika gazetesine yönelik eylemler üzerine derhal harekete geçtiği, AB ve BM nezdinde girişimlerde bulunduğu haber verildi.
Fileleftheros “Zorbalar, Erdoğan’ın Fermanı İle Afrika’da… Akıncı İstila Değil Diyor” başlıklı haberinde protestocuların, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “çağrısı üzerine harekete geçerek zorbalık yaptığını” savundu.
Gazete Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Afrika’nın, Türkiye’nin Arfin harekâtına yaptığı “işgal” nitelemesine katılmadığını açıklamaya “koştuğunu” da öne sürdü.
Haberde Rum Yönetimi’nin Afrika gazetesine yönelik gerilimli protesto üzerine “Erdoğan’ın kışkırtması ile basına şiddet uygulandığı” iddiasıyla BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve AB nezdinde girişimde bulunduğu, girişimlerin hem Dışişleri Bakanlığı hem de bizzat Nikos Anastasiadis tarafından yapıldığı belirtildi.
Habere göre, Rum Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Afrika gazetesine yönelik tavrın BM ve Güvenlik Konseyi daimi üyelerine şikayet edildiği ve gazetecilerin, basın özgürlüğünün ve ifade özgürlüğünün korunması için harekete geçmeleri istendi. Açıklamada, TC Cumhurbaşkanı’nın ilgili açıklamasının “tehdit unsuru taşıdığı ve Türkiye hükümetinin KKTC’ye, basın özgürlüğünün kısıtlanması da dahil dayatma politikasının göstergesi olduğu” iddia edildi.
Rum Gazeteciler Birliği de “aşırı milliyetçi unsurların Afrika’ya gazetesi ve baş yazarı Şener Levent’e karşı şiddet ve vandallık uyguladığı, bunun basın ve ifade özgürlüğüne hakaret demek olduğu” görüşünü dile getirdi. Birlik, Rum gazetecilerin Kıbrıslı Türk meslektaşlarının görüşlerini kamuoyuna serbestçe iletme çabalarına destek verdiğine işaret etti.
Alithia “Erdoğan’ın Teşvikiyle Zorbalar… Türk Cumhurbaşkanı’nın Emri Yerine Getirildi.. Türk Yerleşikler ve Milliyetçiler Arfin Harekâtını 1974 İstilasına Benzetti Diye Afrika’ya Saldırdı… Akıncı 74 ‘Barış Harekâtı’ Konusunda Dün Başkaydı, 2015’te Başka” başlık ve spotlarını attı.
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Barış Harekâtı’nın ENOSİS’i engellediğine, “işgalci” tanımlamasının BM’nin bile yapmadığı ağır bir suçlama olduğuna dikkat çektiği açıklamasının satırbaşlarını “Akıncı Dün Başka 2015’te Başka… Nihayetinde ‘Barış’ Harekâtıydı” başlığıyla aktaran gazete Akıncı’nın 2015’teki Barış Harekâtı yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada ise harekâtı “savaş” diye nitelediğini savundu.
Habere göre AKEL, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Afrika’ya saldırıların azmettiricisi” diye niteledi. Yaşananları “Türkiye’nin kendi iç meselelerini Kıbrıs’a taşıma çabası” olarak yorumlayan parti Afrika gazetesine ve başyazarı Şener Levent’e destek beyan etti.
“Kıbrıs sorunu ancak Kıbrıs halkının Türkiye’nin Kıbrıs’a her türlü  müdahalesinden ayrılması ile çözülebilir” görüşünü de ortaya koyan AKEL Arfin Harekâtı’nı da “şiddetle” kınadı ve “bölünmüşlük fiili durumu devam ettikçe Türkiye’nin Kıbrıs’a yeni bir maceraya girmesinin çok kolay olacağı” iddiasında bulundu.
Gazete AKEL’li Avrupa Milletvekili Takis Haciyeorgiu’nun Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani’ye şikayet mektubu göndererek meselenin Sol Grubun bir sonraki toplantısında ele alınması talebinde bulunduğunu yazdı.
 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
DAÜ Lise öğrencilerine yönelik yaz atölyesi programı düzenleniyor DAÜ Lise öğrencilerine yönelik yaz atöly...

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 9,10 ve 11.ci sınıflarını tamamlamış olan lise öğrencilerine yönelik, iki hafta boyunca sürecek olan y...

Mehmetçik’de üzüm sucuğu yapımı Mehmetçik’de üzüm sucuğu yapımı

Üzüm ve üzüm ürünleriyle ön plana çıkan ve ülkenin üzüm ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Mehmetçik’te hasatla birlikte üzüm su...

Lefkoşa-Girne anayolunda kaza Lefkoşa-Girne anayolunda kaza

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre bugün, saat 18:00 sıralarında, Lefkoşa-Girne anayolunun 4-5’inci kilometreleri arasında...

Şef Melis Berg, Bakan Oğuz’a kitabını takdim etti Şef Melis Berg, Bakan Oğuz’a kitabını ta...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, İngiltere’de yaşamını sürdüren Kıbrıslı Türk Şef Meliz Berg’i (Meliz Cooks) kabul etti. Be...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
DAÜ Lise öğrencilerine yönelik yaz atölyesi programı düzenleniyor DAÜ Lise öğrencilerine yö...

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 9,10 ve 11.ci sınıflarını t...

Mehmetçik’de üzüm sucuğu yapımı Mehmetçik’de üzüm sucuğu ...

Üzüm ve üzüm ürünleriyle ön plana çıkan ve ülkenin üzüm ihti...

Lefkoşa-Girne anayolunda kaza Lefkoşa-Girne anayolunda ...

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre bugün, saat ...

Şef Melis Berg, Bakan Oğuz’a kitabını takdim etti Şef Melis Berg, Bakan Oğu...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, İngiltere’de ya...

Surlariçi’nde çarşamba günü “Cümbez Kültür Sanat Buluşması” yapılacak Surlariçi’nde çarşamba gü...

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Baka...

 Görevden alma ve atamalar  Görevden alma ve atamala...

Görevden alma ve atamalar sürüyor… Devlet Laboratuvarı ve Ba...

Başbakan Üstel, Erenköy Direnişi’nin 58’inci yıl dönümü dolayısıyla mesajı yayımladı Başbakan Üstel, Erenköy D...

Başbakan Ünal Üstel, Erenköy Direnişi’nin 58’inci yıl dönümü...

Tahıl Koridoru Anlaşması’na göre 4 gemi daha Ukrayna limanlarından ayrıldı Tahıl Koridoru Anlaşması’...

Türkiye’de 22 Temmuz’da imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Maddeler...

Ertuğruloğlu: Hakimiyetçi ve ırkçı Rum zihniyetinin tavsiyelerine ihtiyacımız yoktur Ertuğruloğlu: Hakimiyetçi...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönet...

Savaşan: Covid-19’da elde ettiğimiz tecrübe Maymun Çiçeği’yle mücadelede avantaj Savaşan: Covid-19’da elde...

UBP Milletvekili Ahmet Savaşan, Dünya Sağlık Örgütü’nün, May...

Eğitim HABERLERİ