Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Anastasiadis; Türkiye elini Kıbrıs’tan çekmeli

15 Ocak 2018 - 22:30 'de eklendi ve A+A-

Anastasiadis;  Türkiye elini Kıbrıs’tan çekmeli

“Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözümün yalnız Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin değil, bir şartla; kendi çıkarına da olacağını anlaması için Türkiye üzerinde nüfuz kullanılmasını sağlamaya çalıştığını” açıklayan Rum Yönetimi Başkanı “Artık bıraksın da kaderimize biz karar verelim. Geleceğe nasıl yürümek istediklerine Kıbrıslılar karar versin” dedi.
Alithia “Geleceklerine Kıbrıslılar Karar Versin… Başkan Anastasiadis Kıbrıslı Türkleri Geleceklerine Karar Vermelerine İzin Vermiyor Diye Ankara’ya Cepheden Saldırdı” başlıklı haberinde Anastasiadis’in bir anma etkinliğinde yaptığı konuşmada Kıbrıs sorunuyla ilgili sözlerini aktardı.
Habere göre Anastsaiadis “müzakerelerde, milli itibar sınırları içerisinde hareket edeceği” vaadini hatırlatarak “devlet yapısında Kıbrıslı Türklerin endişelerine Rumların ‘haklı’ taleplerini göz ardı etmeden cevap veren bir çözüm için çalışacağını” söyledi.
“Gerçek Avrupa devleti olarak işlememiz için tam bağımsız, tam egemen olmamız gerekir ki Kıbrıs için Kıbrıslılar karar versin, Kıbrıslı Türkler üzerinde Türkiye değil” iddiasında bulunan Anastasiadis sözünü tuttuğunu ancak bu kararlı çabasında arzu ettikleri yeniden birleşmeye ulaşamamalarından üzüntü belirtti.
Anastasiadis Kıbrıslı Türklerin “aşırı” diye nitelediği taleplerinin sorunlar yarattığını, bunların aşılıp aşılamayacağını görmek için de sorunun iç yönleriyle ilgili yeni bir diyaloğa hazır olduğunu ancak Kıbrıs ile ilgili konferans için Türkiye’nin “güvenlik konusundaki tezlerinin net olması”  maksadıyla “yeterli ön hazırlık gerektiğini” savundu.
Bunu BM Genel Kurulu kürsüsünden Genel Sekreter’e, Güvenlik Konseyi daimi üyelerine, Avrupalı ortaklarına ve uluslararası topluma ilettiğini söyleyen Anastasiadis “güvenlik sorunu çözülmeden Kıbrıs sorunu çözülemez. Çabalarımız sonucu Genel Sekreter bunu gerek 4, gerek 30 Haziran 2017’de tamamen benimsedi. İçerisinde hareket ettiğimiz ve bundan sonra da etmek istediğimiz parametreler bunlardır” ifadesini kullandı.
Nikos Anastaiadis “Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin de varlığı ile Ankara’ya; Kıbrıs sorununda bir çözümün  sadece Kıbrıs halkının, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin değil –bir şartla-  kendi çıkarına da olduğunu anlayacağı nüfuzun kullanılmasını sağlamaya çalışıyorum: Artık bıraksın da kaderimize biz karar verelim. Geleceğe nasıl yürümek istediklerine Kıbrıslılar karar versin ve kendi tezlerini Kıbrıslı Türklere dayatarak Kıbrıs’ı himaye edebileceğini düşünmekten vazgeçsin.”
Fileleftheros haberi “Kıbrıslılar Karar Versin… Başkan: Vaadim, Müzakerelerde Milli İtibar Sınırları İçerisinde Hareket Edeceğimdir” başlığıyla aktardı.
 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KKTC’de 45’inci gün…   Pozitif vaka yok KKTC’de 45’inci gün… Pozitif vaka y...

KKTC’de dün 541 koronavirüs testi yapıldı, pozitif vakaya rastlanmadı. 45 gündür pozitif vaka olmayan ülkede test sayısı 31 bin 915’e u...

Üstel; İnsanımızı korumak benim görevim Üstel; İnsanımızı korumak benim görevim...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel Meclis’te yaptığı konuşmada açıklamalarda bulundu. Üstel, “Turizmin beslediği bütün s...

“Kapıların açılması için belirli koşullar oluşmalı” “Kapıların açılması için belirli koşull...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar “Protokolde belirtilen kaynağın akışının gerçekleştirileceğinden kimsenin şüphes...

“Koltuk değil hizmet hırsım var” “Koltuk değil hizmet hırsım var”

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Koronavirüs salgını dönemini ülkemizin başarılı bir şekilde atlattığını ancak bu dönemde kararlar...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
2 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 2 Haziran 2020 NACAK Gaze...

2 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

KKTC’de 45’inci gün…   Pozitif vaka yok KKTC’de 45’inci gün… ...

KKTC’de dün 541 koronavirüs testi yapıldı, pozitif vakaya ra...

Güney’de 5 vaka daha Güney’de 5 vaka daha

Güney Kıbrıs’ta dün 5 yeni koronavirüs vakası saptandı. Güne...

Mehmet Bedri GÜLTEKİN; Beş Ayın Özeti Mehmet Bedri GÜLTEKİN; B...

Dünya’da ilk Koronavirüs vakasının görülmesinin üzerinden be...

Cemal ASLAN yazdı;  Türkiye-Libya “Deniz Sınırları Anlaşmasının” Hukuki Boyutu Cemal ASLAN yazdı; Türk...

Rum-Yunan ikilisinin, Türkiye ile Libya arasında hakça payla...

Aydın AKKURT; Girit Oyunu ve Kıbrıs Aydın AKKURT; Girit Oyun...

Girit meselesini ve Girit’in elden nasıl gittiğini uzun uzun...

Üstel; İnsanımızı korumak benim görevim Üstel; İnsanımızı koruma...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel Meclis’te ...

Rumlar camiyi yakacaktı Rumlar camiyi yakacaktı

NACAK GAZETESİ- Limasol’da bulunan Köprülü Camisi’ne Rum sal...

Hloraka köyü IŞİD yuvası haline geldi Hloraka köyü IŞİD yuvası...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’a ulaşan son mülteci akını ile ...

“Kapıların açılması için belirli koşullar oluşmalı” “Kapıların açılması için ...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar “Prot...

Eğitim HABERLERİ