Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Anastasiadis; Türkiye’nin garantörlüğü kalkmalı

02 Nisan 2018 - 13:19 'de eklendi ve A+A-

Anastasiadis; Türkiye’nin garantörlüğü kalkmalı

Kıbrıs Türk talepleri ortadayken Kıbrıs sorununun çözümü için gerçekçi öneri yoktur. İki toplum arasındaki siyasi eşitlik sayısal eşitliğe dönüştürülemez. Türkiye’nin Kıbrıs’ta garantörlük hakları ve askeri olduğu sürece devlet sürdürülebilir olmayacak

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anatasiadis, Türkiye’nin, sondaj gemisini Doğu Akdeniz’e getirmesi halinde almayı düşündükleri muhtemel tepki önlemleri arasında Güvenlik Konseyi’ne başvuru da bulunduğunu açıkladı.
Anastasiadis Yunan ERT kanalına verdiği özel söyleşide, Kıbrıs sorununun çözümünden önce Ada’nın doğal kaynaklarını Kıbrıslı Türklerle birlikte değerlendirme ve yönetmelerinin söz konusu olmadığını söyledi.
Alithia’nın “Başkan Anastasiadis ERT’ye: Sondaj Gemisine Cevap Güvenlik Konseyi’ne Başvuru” başlığıyla aktardığı habere göre, Anastasiadis, Türkiye’nin, satın aldığı sondaj gemisini Rumların tek yanlı ilan ettiği MEB’ine getirmesi halinde almaları muhtemel tepki önlemleri arasında BM Güvenlik Konseyi’ne başvurunun da bulunduğunu, böyle bir durumda ellerindeki bütün siyasi ve diplomatik imkanları seferber edeceklerini söyledi.
Anastasiadis “Kıbrıs sorununun çözümü sorunların da cevabı olacak, ama herhangi bir çözüm değil” dedi. Anastasiadis, enerji programlarının planlandığı gibi devam ettiğini ekledi.
“ENERJİ KAVŞAĞI”
Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki davranışının “Batı’nın münhasır ikmal kaynağı olacak enerji kavşağı haline gelmek istediğini gösterdiği” kanaatini ortaya koyan Anastasiadis, “enerji planlamaları ve doğal gaz nakil yöntemi bir ülkenin tercihi değil bilimsel incelemelerin, ekonomik sürdürülebilirliğin ve toplu kararların sonucu olabilir” dedi.
Anastasiadis Kıbrıs müzakerelerinin, Rum Yönetimi Başkanlığı’na yeniden seçilmesiyle birlikte başlamasını arzu ettiğini savundu, bunun “Türk tarafının ortaya koyduğu talepler nedeniyle” mümkün olamadığını iddia etti.
“Kıbrıs Türk talepleri ortadayken Kıbrıs sorununun çözümü için gerçekçi öneri yoktur. İki toplum arasındaki siyasi eşitlik sayısal eşitliğe dönüştürülemez” ifadesini kullanan Anastasiadis “Türkiye’nin Kıbrıs’ta garantörlük hakları ve askeri olduğu sürece devlet sürdürülebilir olmayacak. Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin mandası haline gelme tehlikesi var” iddiasında bulundu.
“CRANS MONTANA”
Anastasiadis müzakerelere başlamaya hazır olduğunu gerek BM Genel Sekreteri’ne gerek ABD’ye ilettiğini” savundu. Crans Montana başarısızlığının sorumlusunun “kabul edilemez tezleri nedeniyle Türkiye olduğunu” iddia eden Anastasiadis, “BM temsilcilerinin de talihsiz ve aceleci faaliyetleri vardı” dedi ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile arasında “artık güvensizlik bulunduğunu” söyledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hatalar zinciri Hatalar zinciri

Rumların 1960 Antlaşmaları’ndan kurtularak Kıbrıs’a sahip çıkma eylemleri doludizgin devam etmektedir. Toplu mezarlar ve soykırım teşeb...

Rumların Gazı  Ticari Amaca Uygun Değil Rumların Gazı Ticari Amaca Uygun Değil...

GKRY Afrodit rezervuarın kaynaklar raporunda tahmin edilen rezerv miktarı veya ticari olup olmadıkları üzerinde önemli bir etkiye neden...

FEDERASYON SALATASI  Fuat VEZİROĞLU FEDERASYON SALATASI Fuat VEZİROĞLU

Zorlu Töre demiş ki: – Rum bize el uzattı da biz mi göremiyoruz? *** İlâhi Zorlu… Zorlu adamsın… Ama bir eksiğin-aksağın olsa ger...

Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor? Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor?

Berlin’de 25 Kasım’da emperyalist güçlerin denetiminde gerçekleşen üçlü görüşmenin sonuçları ortada. Çözüm için “ille de federasyon” de...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Buzullar Erise Bile Kıbrıs Konusu Çözülmez Buzullar Erise Bile Kıbrı...

Bundan birkaç ay önce National Geographic’in uzmanları dünya...

Hatalar zinciri Hatalar zinciri

Rumların 1960 Antlaşmaları’ndan kurtularak Kıbrıs’a sahip çı...

Rumların Gazı  Ticari Amaca Uygun Değil Rumların Gazı Ticari Ama...

GKRY Afrodit rezervuarın kaynaklar raporunda tahmin edilen r...

FEDERASYON SALATASI  Fuat VEZİROĞLU FEDERASYON SALATASI Fuat...

Zorlu Töre demiş ki: – Rum bize el uzattı da biz mi gö...

Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor? Rum-Yunan ikilisi nereye ...

Berlin’de 25 Kasım’da emperyalist güçlerin denetiminde gerçe...

Üstel;  Doğal güzellikleri korumak önceliğimiz Üstel; Doğal güzellikler...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, “Kuzey Kı...

Akar;  Kimse Kıbrıs’ta bizden taviz beklemesin Akar; Kimse Kıbrıs’ta bi...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NA...

“Akıncı’nın fikirleri Türkiye’de rahatsızlık yaratıyor” “Akıncı’nın fikirleri Tür...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan YDP Genel Başkanı Erhan Ar...

Özersay;  Kıbrıs’ta federasyon için gerekli şartlar yok Özersay; Kıbrıs’ta feder...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

SAHTE PIRLANTA NASIL ANLAŞILIR SAHTE PIRLANTA NASIL ANLA...

NACAK GAZETESİ -Sahte pırlanta aslında pırlanta olmayan bir ...

Eğitim HABERLERİ