Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Anastasiadis’i indirecekler

21 Ağustos 2019 - 14:56 'de eklendi ve A+A-

Anastasiadis’i indirecekler

NACAK GAZETESİ- AKEL liderliğinin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve DİSİ’nin karşısındaki cepheyi genişletecek, Anastasiadis’i Rum Yönetimi Başkanlığı’ndan indirmeye ve devamında DİSİ’yi muhalefete düşürmeye muktedir müttefikler aramakta olduğu, bu maksatla AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’la iki görüşme yaptığı haber verildi.
Fileleftheros’un “Ortak Rota Arıyorlar… Andros Kiprianu ve Nikolas Papadopulos İki Kez Baş Başa Görüştü… AKEL’in Ana Hedefi Anastasiadis’i Başkanlıktan Uzaklaştırmak” başlık ve spotlarıyla aktardığı habere göre, son dönemde bu çerçevede Kiprianu ile Papadopulos iki kez baş başa görüştü.
İki parti ilk aşamada, aralarında istikrarlı bir iletişim kanalı oluşturmanın ve ikinci aşamada da Kıbrıs sorunu, Anastasiadis’in “milli dava”yı nasıl yönettiği, inisiyatifleri ile çeşitli çevrelere verdiği mesajlar, yabancı ve diğer unsurlardan ‘ciro’ edilenler ile ekonomi ve gündelik hayatla ilgili geniş konu yelpazesinde güçlerini birleştirmenin yollarını arıyor.
Partiler aralarında istikrarlı iletişim kanalı kurma niyeti var ancak bu temasların sorunsuz olmadığını da teslim ediyorlar ve Kıbrıs sorunundaki görüşleri arasındaki uçurumdan, bir zamanlar aralarında var olan siyasi-ideolojik anlaşmazlıklarından kaynaklı bir dizi başka konudaki en küçük yakınlaşmaya kadar not ediyorlar.
Parti kaynakları bu aşamada bu hareketin AKEL’in de DİKO’nun da işine gelmekte olduğunu belirtiyor. Kiprianu ile Papadopulos arasında gerçekleşen iki görüşmede, Anastasiadis’in siyasi parti başkanlarını bilgilendirmesinden başlayarak Kıbrıs sorununa dair yorum ve değerlendirmeler yapıldı.
Simerini gazetesinin, 2023 başkanlık seçimleri ile alakalandırarak perde önüne getirdiği bu görüşmeleri AKEL, milletvekili ve politbüro üyesi Eleni Mavru’nun dünkü açıklaması ile doğruladı. AKEL’in, Kıbrıs sorunu, ekonomi v.b. konularını diğer partilerle rutin olarak görüşmek istediğini ancak henüz çok uzak olan başkanlık seçimlerini görüşmediğini söyleyen Mavru, “Elbette, bu temaslarda hedefimiz Sayın Anastasiadis’in ve DİSİ’nin iktidardan uzaklaştırılmasıdır. Bu hedefin nasıl başarılacağına zamanı geldiğinde ve gerçek siyasi konjonktürler temelinde bakacağız” dedi.
Gazete DİKO’nun beklentisini düşük tutmakla birlikte Kiprianu-Papadopulos görüşmelerinin basına yansımasından hiç rahatsız olmadığına dikkat çekti ancak Kıbrıs sorununda iki partiyi ayıran anlaşmazlıkları küçümsemediğini, özellikle de Anastasiadis şu veya bu şekilde çözüm sürecini başlattığında AKEL’in nasıl hareket edeceğinden emin olmadığına işaret etti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
22 kilo uyuşturucu ele geçirildi 22 kilo uyuşturucu ele geçirildi

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Polisinin, Larnaka’da büyük miktarda uyuşturucu madde tespit ettiği ve Yunanistan’dan Güney Kıbrıs’a uyuşt...

Şer ittifakından  askeri hava-deniz tatbikatı Şer ittifakından askeri hava-deniz tatb...

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın katılımıyla geçtiğimiz gün Limasol’un güneyindeki deniz bölgesinde bir hava-deniz tatbik...

Türkiye’ye adeta  “savaş” açtılar Türkiye’ye adeta “savaş” açtılar...

NACAK GAZETESİ- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell: Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki faaliyetler...

Rum Sözcü Kusios;  ABD ile ilişki düzeyimiz yükseliyor Rum Sözcü Kusios; ABD ile ilişki düzeyi...

NACAK GAZETESİ- Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, ABD’nin 2021 yılından itibaren Güney Kıbrıs’ı Uluslararası Askeri Talim ve Eğitim ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
22 kilo uyuşturucu ele geçirildi 22 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Polisinin, Larnaka’da büyük mik...

Şer ittifakından  askeri hava-deniz tatbikatı Şer ittifakından askeri ...

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın katılımıyla g...

“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılma...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü g...

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının ses...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tama...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Ameri...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasy...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgele...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

Eğitim HABERLERİ