Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Anastasiadis’in müzakere şartları… Türkiye sondaj faaliyetlerine son vermeli

13 Eylül 2019 - 9:55 'de eklendi ve A+A-

Anastasiadis’in müzakere şartları… Türkiye sondaj faaliyetlerine son vermeli

NACAK GAZETESİ- Anastasiadis: Garantiler kaldırılmalı veya uluslararası bir birimle değiştirilmeli, Türk askeri varlığı aşamalı ve nihai olarak çekilmeli ve fonksiyonel bir federal sistem oluşturulmalı.
Alithia ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleştirdiği temaslar çerçevesinde Yunanistan’da yayın yapan “Ta Nea” gazetesi ve “Euronews” haber kanalına açıklamalarda bulunduğunu yazdılar.
Habere göre Anastasiadis, “Ta Nea” gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) sondaj gemileri ve firkateynleri bulunduğu sürece Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin başlamasının imkansız olduğunu iddia ederek, kapalı bölge Maraş konusunda ise BM Güvenlik Konseyi’ne gidilmesi ihtimalinden söz etti.
Anastasiadis, çözüm süreci konusunda “temkinli iyimserlik” dile getirerek “Türkiye’nin en sonunda, BM tüzüklerinde yazan uluslararası hukuk kurallarına göre davranması gerektiği anın geldiğini anlayacağı umudunu taşıdığını” ifade etti.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, doğal gaz gelirlerinin komite aracılığıyla ortak idaresi şeklindeki önerisinin “Türkiye’de, Kudret Özersay’la işbirliği içerisinde hazırlanmış, Hristofyas ve Talat arasında varılmış ve kendisi ile Akıncı tarafında da doğrulanan uzlaşılara aykırı olduğu” iddiasında bulunan Anastasiadis, “Varılan uzlaşıların, Kıbrıs’ın 1982 Deniz Hukuku uluslararası anlaşması üyesi olduğunu ve öyle kalacağını öngördüğünü” belirtti.
Anastasidis, “bu uzlaşıların bir kanıtının ise, konunun Guterres Çerçevesi’nde yer almaması olduğunu” öne sürerek “Görüşülmesi gerektiği düşünülmemişti. MEB’in belirlenmesi ve olası var olan doğal kaynaklar, çözümden sonra ortaya çıkacak federal devletin merkezi hükümetine ait olacaktı. Komite önerisinin kabulü, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve egemenlik haklarının ortadan kaldırılması anlamına gelir” şeklinde konuştu.
Kıbrıslı Türklerin çözümden önce doğal gaz gelirlerinden pay sahibi olması şeklinde yaptığı öneriye ayrıntılı şekilde değinen Anastasiadis, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu öneriyi de reddettiğini söyledi.
Anastasiadis, Türkiye’nin sondaj gemileri Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde olduğu sürece Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin olamayacağını, bunun tüm Rum siyasilerin ortak görüşü olduğunu belirttiği açıklamasında, AB’nin Türkiye’ye ek yaptırımlar uygulamasını ise beklemediğini dile getirdi.
AB ve diğer güçlerin karşılaştıkları zorlukları görmezden gelemeyeceğini ifade eden Anastasiadis, Türkiye’nin “yasadışı davrandığını bilmelerine karşın çıkarları sebebiyle de Türkiye’nin ikinci kez düşünmesini sağlayacak derecede bedel ödemesine yol açacak önlemler almaya niyetleri olmadığını düşündüğünü” ifade etti.
Anastasiadis, ABD’nin ve Güney Kıbrıs tarafından doğal gaz konusunda yetkilendirilen diğer şirketlerin de çıkarlarına kuşkuyla bakılmasını kabul etmeyeceklerini öne sürerek, bu yüzden Güney Kıbrıs’ın enerji programının engellenebileceğine inanmadığını kaydetti.
Açıklamasında kapalı bölge Maraş ve Gazimağusa’da Türk başkonsolosluğu açılması konusuna da değinen Anastasiadis, konuyu mektuplarla şikayet etmenin yanı sıra uluslararası hukuk çerçevesinde yasal önlemler alma ihtimalini de değerlendirdiklerini belirtti.
Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Anastasiadis’in söyleşisini: “Guterres’in Ellerinde – Başkan Çerçeveyi Belirledi: Firkateynler ve Diyalog Birlikte Olmaz” başlıkları altında verirken, Anastasiadis’in “Euronews” haber kanalına yaptığı açıklamaları da yansıttı.
Habere göre Anastasiadis, referans şartlarının belirlenmesi konusundaki karmaşanın, Türkiye’nin diyalogdan önce konuların belirlenmesini istemesinden kaynaklandığını iddia ederek ,“İlk olumlu mesajın Akıncı’yla 9 Ağustos tarihinde yaptığı gayrı resmi görüşmede, referans şartlarının hangileri olacağı konusunda vardıkları uzlaşıyla geldiğini” savundu.
Anastasiadis, “Lute’un kendisi ve Akıncı tarafından bu yönde bilgilendirildiğini, adaya geldiğini ve herhangi bir karışıklığın önlenmesi amacıyla yalın bir metin hazırladığını” iddia ederek, “Belgenin Türkiye’nin de onayından geçmesi gerektiğini, bu esnada, müzakere öncesinde bazı konuları önceden belirlemeyi istemeleri sebebiyle tıkanma gerçekleştiğini” öne sürdü.
“Referans şartlarının temel ilkelerinin; 11 Şubat tarihli ortak açıklama, Crans Montana’ya gidilmesine imkan veren uzlaşılar ve Guterres’in altı parametresi şeklinde üç tane olduğunu” savunan Anastasiadis, “Bu üç maddenin, sonucu önceden belirlemeyecek ancak askıda kalan önemli sorunlara yanıt teşkil edecek bir çerçeve anlaşmasının sağlanması amaçlı bir diyaloğun özünü teşkil edeceğini” iddia etti.
Anastasiadis, askıda kalan önemli sorunlar olarak ise; “Garantilerin kaldırılması veya uluslararası bir birimle değiştirilmesi, yabancı askeri varlıkların aşamalı ve nihai çekilmesi ve fonksiyonel bir federal sistemin oluşturulması” şeklinde sıraladı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Baf’taki ABD askeri varlığının perde gerisi… Askeri amaçlı Baf’taki ABD askeri varlığının perde ger...

NACAK GAZETESİ- Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nde 2 adet Apachie, 5 adet Black Hawk ve 5 adet Sinuk tipi helikopter, 2 adet C-1...

Rum ekonomisi zorda… 200 bin Rum fakirlik riski altında Rum ekonomisi zorda… 200 bin Rum fakirli...

NACAK GAZETESİ- Her dört Kıbrıslı Rum’dan birinin gıda ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını zorlukla karşıladığı ve toplumsal dışlanmaya...

Rum tarafında koronavirüs alarmı Rum tarafında koronavirüs alarmı

NACAK GAZETESİ- Japonya’nın Yokohama kentinde karantinada tutulan Diamond Princess gemisinden, korona virüs bulaştığı kesinleşen bir ki...

Limasol’da 2 bin Fransız askeri Limasol’da 2 bin Fransız askeri

NACAK GAZETESİ- “Charles De Gaulle” Fransız uçak gemisinin, en az 2 bin asker, savaş uçakları ve helikopterleriyle birlikte Limasol Lim...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Baf’taki ABD askeri varlığının perde gerisi… Askeri amaçlı Baf’taki ABD askeri varlı...

NACAK GAZETESİ- Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nde 2 ...

Başbakan Tatar;  Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu dünya kabul etmeli Başbakan Tatar; Kıbrıs’t...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve...

İngiliz Yüksek Komiseri Lillie;   Türkler ile Rumlar arasında yeterli işbirliği yok İngiliz Yüksek Komiseri L...

NACAK GAZETESİ- “Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasında yeterl...

Dr. Yurdagül ATUN;   “Kıbrıslıtürk”ün Bir Üst Sürümü: Kıbrıslılık Dr. Yurdagül ATUN; “Kıb...

Ateş çemberinin tam ortasında bir coğrafyadayız. Ülkeler bir...

Dönmez;    KKTC’nin haklarını sonuna kadar koruyacağız Dönmez; KKTC’nin hakla...

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu ...

Rus Büyükelçi Osadchiy;  Müzakere süreci yeniden başlamalı Rus Büyükelçi Osadchiy; ...

NACAK GAZETESİ- Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav...

Av. Fuat VEZİROĞLU;   AKINCI KİMİN ESERİ? (II) Av. Fuat VEZİROĞLU; AKI...

Talât muhalefet yıllarında “Denktaş olmasa biz Kıbrıs işini ...

CTP Milletvekili Nami;  “İnsanlar artık federasyona inanmıyor” CTP Milletvekili Nami; “...

NACAK GAZETESİ- “Crans – Montana’daki başarısızlık fed...

Aydın AKKURT;  “Yabancı Askerler Çeklisin mi”  dediniz? Aydın AKKURT; “Yabancı A...

Rum silahlanması yoğunlaşarak sürerken, ABD ve Fransız asker...

Rum ekonomisi zorda… 200 bin Rum fakirlik riski altında Rum ekonomisi zorda… 200 ...

NACAK GAZETESİ- Her dört Kıbrıslı Rum’dan birinin gıda ve ba...

Eğitim HABERLERİ