Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

AP seçimlerinde Rum stratejisi; Türklüğe karşı çıkan Kıbrıslı Türkler aday gösterilecek

10 Ağustos 2018 - 12:43 'de eklendi ve A+A-

AP seçimlerinde Rum stratejisi; Türklüğe karşı çıkan Kıbrıslı Türkler aday gösterilecek

AKEL: Oy pusulamızdaki altı kadrodan birine Kıbrıslı bir  Türk’ün girmesi için Kıbrıslı Türklerle iletişim içindeyiz. Masamızda  bazı Kıbrıslı Türklerin isimleri var. Bu isim  seçimlerden birkaç ay önce belli olacak

Güney Kıbrıs’ta Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekilliği seçimleriyle ilgili çalışmaların başlamasıyla, oy kullanma hakkı olabilecek Kıbrıslı Türklerin sayısı da gündeme geldi.
Alithia gazetesi “Kıbrıs Cumhuriyeti” kimliğine sahip olan ve Rum makamlarında KKTC’deki adresleri kayıtlı olan Kıbrıslı Türklerin 2019 AP seçimlerinde oy kullanma hakkının olduğunu yazdı.
Verilere göre bu rakamın 77 bin olduğunu kaydeden gazete, tüm bu kişilerin 2019-2024 dönemlerinde AP’a katılacak 6 Milletvekili için yapılacak seçimlerde otomatik olarak seçme ve seçilme hakkına sahip olduğunu iddia etti. Gazete, kayıtlı Kıbrıslı Türk seçmenlerin sayısının, tüm seçmenlerin yüzde 12’sine denk geldiğini belirtti.
Buna göre yaklaşık 560 bin Kıbrıslı Rum ve 77 bin Kıbrıslı Türk seçmenin bulunduğunu aktaran gazete, (Kıbrıslı Türklerin) oy verme yeri konusunda ise sınır kapıları yakınlarında kurulacak olan seçim merkezlerine gidilmesi gerektiğini yazdı.
2014 yılındaki AP seçimlerinde sınır kapıları yakınlarında kurulan 50 sandıkta, oy kullanma hakkına sahip 58 bin 639 Kıbrıslı Türk’ten 1869’unun oy kullandığını belirten gazete, sayıda 5 yıl içerisinde 20 bin kadar artış olmasının sebebinin, yeni kimlik sürümleriyle ve kimliği olan, ancak “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin KKTC’deki kayıtlı adresine sahip olmadığı bazı kişilerin doğru verilerinin kaydedilmesiyle ilgili olduğunu savundu.
Haberde Güney Kıbrıs’ta yapılan “ulusal seçimlerde” sadece Rum tarafında kalan ve seçmen kütüklerine kayıtlı olan Kıbrıslı Türklerin oy kullanabildiği anımsatan gazete, son seçimlerde bu rakamın 650 olduğunu aktardı.
SEÇİM ÇALIŞMALARI
Gazete, Rum siyasi partilerin seçim çalışmalarının başladığını belirterek, bu çalışmaların Eylül ayında yoğunluk kazanacağını yazdı.
Bazı partilerin, Rum Başkanlık seçimlerindeki kararlarından dolayı almış oldukları yaralardan ötürü zor bir pozisyonda bulunduğunu kaydeden gazete, bu partilerin, AP seçimlerinde bir Milletvekili seçtirmelerinin zor olduğu bilinciyle, uygun işbirlikleri ve var olan sorunları gizlemek için başka meşru yöntem arayışları içinde olduklarını belirtti.
Sorunların gizlenmesine en iyi yöntemin parti dışı güçlerle işbirliği yapmak olduğu değerlendirmesinde bulunan gazete, bu stratejinin gerçekleştirilmesinde Kıbrıs Türk toplumundan şahsiyetlerle işbirliği yapılmasının iyi bir fırsat olacağı yorumunu yaptı.
STRATEJİ

Gazete,  Rum Yönetimi’nin  Afrika gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent’in geçmişi nedeniyle, Güney Kıbrıs’taki siyasi güçlerin, ya doğrundan Şener Levent ile ya da “işgal bölgelerinin Türkleştirilmesi” mantığına yakın olmayan başka şahsiyetler aracılığıyla, Kıbrıs Türk toplumunu AP seçimlerine daha çok müdahil etmeye çalıştığını öne sürdü.
RUM PARTİLERİN NİYETLERİ
AKEL’in, oy pusulasında altı kadrodan birine Kıbrıs Türk toplumundan birinin girmesi için Kıbrıslı Türklerle iletişim içinde olduğunu kamu önünde söylediğini belirten gazete, masada bazı isimlerin bulunduğunu, konunun seçimlerden birkaç ay önce belli olacağını yazdı.
Kıbrıs Türk toplumundan şahsiyetleri yoklayan diğer iki partinin Ekologlar Hareketi ve Vatandaşlar İttifakı olduğunu kaydeden gazete, her ikisinin de, işbirliği yapma çabasıyla Şener Levent’le konuştuğunu aktardı.
Ekologlar Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis’in, Levent ile işbirliği yapacaklarını açıkladığını, ancak bunun nasıl olacağına netlik kazandırmadığını belirten gazete, bunun üzerine Levent’in, herhangi bir partinin seçim pusulasına katılmayacağını söyleyerek, isteyen partiyi kendini desteklemeye ve bunu, partisel kimliği olmayacak bir işbirliğiyle yapmaya çağırdığını kaydetti.
Gazete Ekologlar Hareketi’nin de, Vatandaşlar İttifakı’nın da geniş ittifaklar olmadan AP seçimlerinde bir şanslarının olmadığını bildiğini belirtti.
EDEK’in, seçime işbirliği yapmadan girmesi durumunda, son üç yıldır büyük bir dinamiğe sahip olan ELAM’ın 6’ıncı koltuğu alması endişesine sahip olduğundan söz eden gazete, ancak EDEK’in Kıbrıs Türk toplumundan şahsiyetlerle işbirliği yapma olasılığının bulunmadığını kaydetti.
DİKO’nun da böyle bir senaryosunun olmadığını yazan gazete, DİSİ’de ise, istese de istemese de böyle bir eylem için şartların olgunlaşmadığının bilindiğini belirtti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede… FETÖ Tatar’ı hedef aldı FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, Birleşik Arap Emirlikleri ve George Soros’un sahibi olduğu Open Society Foundation...

Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyoruz Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, “T...

Rum ve BM askerleri Maraş’ı yağmaladı Rum ve BM askerleri Maraş’ı yağmaladı...

NACAK GAZETESİ- Tümgeneral Osman Fazı Polat’ın oğlu Yılmaz Polat “Mağusa Maraş Bölgesinin Alınmasının Gerçek Hikayesi” başlıklı yazısın...

Dışişleri Bakanı Özersay; Büyükelçiliği kapatalım mı? Dışişleri Bakanı Özersay; Büyükelçiliği...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, katıldığı bir programda, dış politika vizyonunu, geçmiş günlerd...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede… FETÖ Tatar’ı hedef aldı FETÖ’nün yayın organı AHV...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, Birleşi...

Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyoruz Büyükelçi Erciyes ; Kıbr...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşl...

Güney Kıbrıs, ABD’nin saldırı üssüne dönüştü… 500 ABD askeri konuşlandı Güney Kıbrıs, ABD’nin sa...

NACAK GAZETESİ- Baf’ta bulunan “Andreas Papandreu” hava üssü...

Fransız Savunma Bakanı Parly;     Güney Kıbrıs’a desteğimiz sürecek Fransız Savunma Bakanı Pa...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta bulunan Fransa Savunma Bakan...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  HANİ GEREKÇE? Av. Fuat VEZİROĞLU; HAN...

Evet, KKTC’nin anavatana ilhak ihtimalini bile HORRIBLE (kor...

ABD Rum’un yanında… “Kapalı Maraş taraflı olarak açılamaz” ABD Rum’un yanında… “Kapa...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi, ABD’nin Güney Kıbrıs...

Aydın AKKURT; FETÖ- AHVAL NEWS ve Seçimlere Müdahale Aydın AKKURT; FETÖ- AHVA...

Merkezi Londra olmak üzere 2017 yılının Kasım ayı başlarında...

Aydın AKKURT; Katil Devlet ve Katil Polisle mi Yaşayacağız? Aydın AKKURT; Katil Devl...

Güney Kıbrıs’ta POLİTİS gazetesinin 2018 yılında yayınladığı...

Av. Fuat VEZİROĞLU; PİYANGODAN MI ÇIKTI? Av. Fuat VEZİROĞLU; PİYAN...

Akıncı’nın mülâkat verdiği Guardian muhabiri belli ki plânlı...

Rum ve BM askerleri Maraş’ı yağmaladı Rum ve BM askerleri Maraş...

NACAK GAZETESİ- Tümgeneral Osman Fazı Polat’ın oğlu Yılmaz P...

Eğitim HABERLERİ