Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Arıklı; Çoğunluk federasyona karşı

14 Nisan 2019 - 22:35 'de eklendi ve A+A-

Arıklı;  Çoğunluk federasyona karşı

NACAK GAZETESİ- TAK’ın sorularını yanıtlayan Yeniden Doğuş Partisi (YDP ) Genel Başkanı Erhan Arıklı, YDP’nin sahada ve enerjisi had safhada olan bir parti olduğunu belirterek, “İktidar olmaya kilitlendik” dedi
Partide ciddi bir heyecan bulunduğunu, tabanın hemen hergün bir yerlerde organizasyon yapmakta olduğunu, yapının giderek büyüdüğünü kaydeden Arıklı, “Üye sayımız şu anda 6 bin 500’e ulaştı. Bu rakamı normalde 7 bin 500 yapmamız gerekiyordu ama bu rakama ulaştıktan sonraki ikinci hedef de 10 bine ulaşmak” ifadelerini kullandı.
Üye sayısına bakıldığında KKTC’de ikinci siyasi parti durumunda olduklarını belirten Arıklı, CTP’yi geçtiklerini, 10 bine ulaşarak UBP’yi de geçmeyi hedeflediklerini söyledi.
Yeni üye kaydında bazı teknik sıkıntılar yaşamakta olduklarını da anlatan Arıklı, Siyasi Partiler Yasası’na göre, bir siyasi partiden istifa eden üyenin bir başka siyasi partiye üye olabilmek için eski partisine istifasını onaylatması gerektiğini, Kıbrıs gibi küçük bir yerde geçmişte iyi ilişkiler içinde olduğu bir partiye giderek istifa ettiğini onaylatmasının doğru olmadığını belirtti.
Arıklı, “Bu madde yasaya nasıl girdi bilmiyorum ama bu madde nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Umarım bunları değiştiririz” dedi.
“GÖLGE KABİNE”…
Bir taraftan üye sayısını çoğaltırken diğer yandan da tüzük değişikliği yaparak “Gölge Kabine” oluşturmak için altyapı çalışması içinde olduklarını anlatan Arıklı şöyle konuştu:
“İktidara hazır olarak gelmek istiyoruz. Bütün yasa tasarıları elimizde hazır olacak. İktidara gelince 3 ay içerisinde en önemli yasal tedbirleri almak ve elimizdeki bakanlıklarda en iyi icraatı yapmak için hazırlanıyoruz. Partiyi hem lojistik açıdan hazırlıyoruz, hem de muhtemel aday arkadaşları yetiştiriyoruz.”
Arıklı, birkaç hafta içerisinde tüzük kurultayını yapacaklarını, MYK’nın toplanarak tarihi belirleyeceğini kaydetti.
Arıklı, “İyi gidiyoruz. Sürekli sahadayız. Seçimlerden sonra hiç ‘eve ‘ girmedik. Bu nedenle hangi tarihte yapılırsa yapılsın muhtemel bir seçim için seçime en hazır parti YDP” dedi.
3. MİLLETVEKİLİNİN KAYBI…
Seçimlerde iki milletvekili çıkardıklarını, üçüncü milletvekilinin “alengirli oyunlarla ellerinden alındığını” belirten Erhan Arıklı, “Şikayet etme hakkımız yok çünkü şikayet edebilmek için sandıklara hakim olmamız gerekiyordu. Sandıklara hakim olamadığımız için itiraz etme durumumuz da yoktu. Üçüncü milletvekilliğini göz göre göre kaybettik” ifadelerini kullandı.
SANDIK GÖREVLİLERİ
Bunu bildikleri için şimdiden bu konuda tedbir almakta olduklarını, Genel Sekreter başkanlığındaki bir ekibin seçim olmamasına rağmen sandık görevlilerini şimdiden belirlemekte olduğunu kaydeden YDP Genel Başkanı Arıklı, “Ada çapındaki 800’e yakın sandığın görevlilerini şimdiden belirleme kampanyası başlattık” diye konuştu.
“HEDEF İKTİDARI ELE GEÇİRME”
Arıklı şöyle devam etti:
“Hedef yapılacak ilk genel seçimlerde iktidarı ele geçirmek veya hükümetin en güçlü ortağı olabilecek bir yapıya kavuşmak. Şu anki oy oranımızın yüzde 17-20 arasında olduğu yönünde tespitlerimiz var. Bu bizim için yeterli bir rakam değil bunu mutlaka yüzde 25’lere ulaştırmamız lazım. Bunun karşılığında da 15 civarı milletvekili bekliyoruz. Üye sayımızla bu enerjik yapımızla hedefimizin çok da uzak olmadığının farkındayız. Zaten 7 bin 500 üyenin siyasetteki karşılığı yüzde 20-21 oydur. Bunun karşılığı da 11-12 milletvekilidir ki biz bu rakamı çok daha yükseklere çıkarmayı hedefliyoruz.”
“DENENMEYEN TEK PARTİ…”
Ülkenin her yerini dolaşmakta olduklarını, halkın en fazla şikayetçi olduğu konuların ekonomi, eğitim ve sağlık konusunda olduğunu belirten Arıklı, “Geçinememe, elektrik faturalarını ödeyememe ve sağlık hizmetlerinden yararlanamama gibi konular halkın gündemini meşgul ediyor” dedi.
YDP’nin Meclis’te olup denenmeyen tek parti olduğunu ifade eden Erhan Arıklı, 6 partinin 5 tanesinin denendiğini veya denenmekte olduğunu, iktidara gelmeyen tek partinin YDP olduğuna işaret etti.
“KÖK KIBRISLILAR DA GELİYOR”
Başlarda bir algı operasyonu olduğunu ve bunu büyük oranda ortadan kaldırdıklarını vurgulayan Arıklı, “ ‘Bunlar Türkiyelilerin partisi’ ‘Bunlar ayrımcı parti ‘ ‘bunlar geldiklerinde bölücülük ayrımcılık yapacaklar ‘ gibi algılar vardı. Özellikle rakiplerimiz bu algıyı yarattı. Bunu kaldırdık. Artık kök Kıbrıslı kardeşlerimiz de yoğun bir şekilde partimize geliyorlar. Hergün en az iki üç tane kök Kıbrıslı yeni kardeşimiz partiye üye oluyor. Üst kademede yer alan bir sürü kök Kıbrıslı kardeşimiz de var”dedi.
“BİR KOALİSYON”
Arıklı şöyle devam etti:
“Halkın bize bir şans vereceğini düşünüyoruz. O şansı iyi değerlendirip heba etmememiz lazım. Bütün hazırlıklarımızı ona göre yapıyoruz. O şansı biz de hovardaca harcarsak bizim sonumuz mevcut siyasi partilerin sonlarından çok daha kötü olur. Çünkü bizim tabanımızın hayal kırıklığı başkalarının tabanının hayal kırıklığına benzemez. Üzerimizi bir çizerse tam çizer. Siyaseten bizi gömer. Bu nedenle çok ciddi hazırlıklarımız var. Ne olursa olsun koalisyonun bir parçası olalım hevesinde ve düşüncesinde değiliz. Düşüncelerimizi fikirlerimizi ideallerimizi vaatlerimizi projelerimizi yansıtabileceğimiz bir koalisyona gireriz.”
7 Ocak seçimlerinden sonra UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün gelip koalisyon kuralım teklifinde bulunduğunda kendisine önceliklerinin olduğu bir liste verdiklerini ve ‘Bu listeyi hükümet programına koyup takvimlendirirsek biz bakanlık pazarlığı bile yapmayız’ dediklerini de anlatan Arıklı, “Artık Kıbrıs’ta bir siyasi partinin tek başına iktidara gelme kapıları kapandı. Bu seçim yasası ve siyasi yapı ile tek başına iktidar mümkün değil. Muhtemel ortağımıza tavrımız aynı olur” dedi.
MİLLİ MUTABAKAT HÜKÜMETİ
“Milli Mütabakat Hükümeti” kurma önerisini de açan Erhan Arıklı, bunun elzem ve ihtiyaç olan bir model olduğunu vurguladı.
“Bu elzem çünkü bugünkü hantallaşmış, şişkin devlet yapısını ve deforme olmuş kamu kuruluşlarımızı siyasi yapımızı düzeltmek için ciddi siyasal dönüşümlere, reformlara ihtiyacımız var” diyen Arıklı, “Bunun için hiçbir siyasi partinin yalnız başına alamayacağı çok sert tedbirleri de almamız gerekiyor. Bu tedbirleri alacak siyasi partiler sonraki seçimlerde cezalandırılır” dedi.
Buna Türkiye’deki 2001 krizini örnek gösteren Arıklı, bugün KKTC’de de yapılması gereken işler ve alınması gereken tedbirler olduğunu, bunu siyasi partilerin göze alamadığını söyledi.
Arıklı şöyle devam etti:
“Meclis’te bir Milli Mutabakat Hükümeti kuralım. Buna bütün siyasi partileri dahil edelim. Bu hükümet teknokratlardan oluşsun. Yapısal dönüşümü yapsın. Ondan sonra gerekirse seçime gidelim Hatta başkanlık sistemine geçelim. Bunları oturup konuşalım. Ama bunları 1 veya 2 siyası partinin yapabilmesi mümkün değil. Hükümette 4 siyasi parti var yapılması gereken reformlar konusunda biz de destek vereceğimizi söylüyoruz 5 siyasi parti. UBP dışında 5 siyasi parti alınacak tedbirlere destek belirtiyor ama yapılamıyor. Niçin? Çünkü çekince ve kaygıları var göze alamıyorlar. Bu siyasi faturayı ödemeye güçleri ve cesaretleri yok. Öyleyse siz yapmayın taşın altına herkes elini koysun. Yapısal dönüşümü o hükümet yapsın sonra da seçime gidilsin. Bu süreli de olabilir . Ama bunun karşılığını henüz alamadık ama seslendirmeye devam edeceğiz. En azından halk duyar. Biz buna hazırız”
KKTC’YE BAŞKANLIK SİSTEMİ
Başkanlık sistemi söylemlerine de açıklık getiren YDP Genel Başkanı Arıklı, dünyada çeşit çeşit başkanlık sistemleri olduğuna işaret etti.
ABD, Güney Kıbrıs, Türkiye, Güney Kore gibi ülkeleri örnek gösteren Arıklı, her devlet kendine uygun sistem kurduğunu söyledi.
“Bize en uygun sisten Güney Kıbrıs’taki sistem” diyen Arıklı, bir Başkan olup belirli sürelerde seçilmesi, meclisin görevinin yasa yapmakla sınırlı, yasama yürütme ve yargının tamamen bağımsız olması, bakanları Başkan’ın ataması ve halka hesabı Başkan’ın vereceği bir sistem önerdiğini anlattı.
“Demokratik parlamenter sistem ada ülkesinde bizi buraya kadar getirebildi” diyen Arıklı, parlamenter sistemin daha ileriye taşınamayacağını acil sistem değişikliği gerektiğini belirtti.
“HÜKÜMETİN TASLAĞI ELİMİZDE”
Ekonomik protokol konusuna da değinen Erhan Arıklı, ellerinde KKTC hükümeti tarafından hazırlanıp Türkiye’ye iletilen bir anlaşma taslağı bulunduğunu belirterek, “Bu taslak Türkiye’nin murat ettiği ve zaman zaman bize önerdiği ve geçmişte imzalanan protokollerden farklı, muğlak, hiçbir amacı ve hedefi olmayan bir taslak” dedi.
Türkiye’nin bu protokol taslağına kolay kolay imza atabileceğini düşünmediğini kaydeden Arıklı, bu taslağın hükümetçe yalanlanmadığına da dikkat çekti.
“İMZA ATILMAZSA HÜKÜMET BİTER”
Başbakanın ekonomik protokolün Nisan ayında tamamlanacağını, Mayıs’ta imzalanacağını ve Haziran ayına doğru da para akışının başlayacağını açıkladığını hatırlatan Arıklı, “Başbakan toplumu beklentiye soktu. Bu protokol şu yada bu şekilde Nisan sonu tamamlanıp mayıs ayında imzalanmazsa hükümet kendiliğinden biter. Başbakan kendi kendini bağladı” dedi.
Toplumda tüm kesimlerin protokolün biran önce imzalanmasını, para akışının sağlanmasını, yatırımların başlamasını beklediğine işaret eden Arıklı, “Yolların çukur içinde olmasının nedeni bile ekonomik protokolün imzalanmaması nedeniyle devletin yolları tamir edecek parasının olmamasından kaynaklanıyor” şeklinde konuştu.
“BAŞBAKAN İSTİFASINI VERMELİ…”
Maliye’nin en küçük faturaları bile ödemekten aciz olduğunu, maliyenin memur maaşlarını nasıl ödeyeceğinin peşine düştüğünü savunan Arıklı, “Bu sarmaldan çıkmamız gerekiyor” dedi.
Ekonomik protokolün söylendiği gibi imzalanmaması halinde Başbakan’ın Mayıs sonu itibarıyla istifasını vermesi gerektiğini söyleyen Arıklı, “Bu yapı daha fazla belirsizliği kaldıramaz” ifadesini kullandı.
Sürekli bahanelerle oyalama yapıldığını, son olarak da Türkiye’deki seçimlerin bahane edildiğini anlatan Arıklı, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük bir devlet olduğunu KKTC’ye ayıracağı kaynağın devede kulak bile olmadığını ancak Türkiye’nin KKTC’den istediği reformları uygulayacak hükümet istediğini, bunun için kaynak aktarmadığını söyledi.
Arıklı, Ekonomik Protokol Nisan ayında hazırlanıp mayısta imzalanırsa herkesin rahatlayacağını ancak imzalanmazsa hükümet ve başbakanın vereceği istifa mektubunu şimdiden hazırlaması gerektiğini belirtti. Arıklı istifa sonrası yeni ciddi bir hükümet kurulup para akışının sağlanabileceğini kaydetti.
“LUTE’UN TEMASLARI”
Kıbrıs sorunu konusuna da değinen YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, BM Genel Sekreteri’nin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un adada temas yapmasına gerek olmadığını, Lute gelmeden iki tarafın da olmazsa olmaz şartlarını ortaya koyduğunu ifade etti.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, sıfır asker sıfır garanti ve siyasi eşitlik olamayacağını söyleyerek kendini bağladığını, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da siyasi eşitliğin olmazsa olmaz olduğunu söylediğini, TC Dışişleri Bakanı’nın da güvenliğin her zamankinden daha önemli olduğunu ifade ettiğini anlatan Erhan Arıklı şöyle devam etti:
“KIBRIS SORUNU”
“Taraflar bu kadar keskin olarak tavırlarını ortaya koyduktan sonra Lute’un buraya gelişi tamamen sembolik oldu. Prosedürü tamamlama gelişiydi, geldi hiçbirşey bulamadı. Tarafların oldukları yerde çakılı olduğunu gördü. Şimdi raporunu yazıyor. Genel Sekreter rapor doğrultusunda Güvenlik Konseyi’ne kendi raporunu sunacak. Bana göre BM artık bizim için ‘son oyun’ ilan edecek. Veya BM’nin artık Kıbrıs konusunda insiyatif üstlenmeyeceğini deklere edecek. Kıbrıs meselesi ve müzakereler uzunca bir süre buzdolabına konulacak.
“B PLANI”
Bizim bu noktada Türkiye ile birlikte almamız gereken tedbirler var. Hala tek yolun federasyon olduğunu söyleyen Sayın Akıncı’nın bu yola başvurabileceğini düşünmüyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar yaprak kıpırdamayacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi olur Türkiye ile uyum içinde çalışacak bir Cumhurbaşkanı iş başına gelir, hükümetlerle durum değerlendirmesi yapılır. Şu anda mecliste 35 milletvekili federasyon konusunda tavrını net olarak ortaya koydu. Başka alternatiflerin öngörülmesi gerektiğini söyleyen bir milletvekili çoğunluğu var. Seçilecek yeni cumhurbaşkanı bu parlamenter çoğunluğu da arkasına alarak Türkiye ile istişare içinde Türkiye ile yeni hedef belirleme durumunda olacak. Buna biz ‘B Planı’ diyoruz. B Planı uygulamaya konacak.”
HİDROKARBON YATAKLARI
Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yatakları konusuna da değinen Arıklı, bunların boyutlarının muamma olduğunu, tespit edilen gaz rezervlerinin East-Med boru hattını fizibil kılacak zenginlikte olmadığını belirtti.
Doğu Akdeniz’de tespit edilen hidrokarbonu avrupaya aktarmanın tek yolunun Türkiye üstünden olduğunu ancak bunun siyasi sebeplerle gündeme gelmediğini anlatan Arıklı, Türkiye’nin Güney Kıbrıs İsrail ve Mısırla ilişkilerinin kötü olmasının bunda payı olduğunu söyledi.
Kendisinin bu konuda bir önerisi olduğunu hatırlatan Arıklı, Güney Kıbrıs’ın, ‘İsrail, Mısır’ gibi devletleri yanına alarak bir pakt oluşturması karşılığında, KKTC’nin Lübnan, Suriye ve Türkiye ile bir pakt oluşturması gerektiğini belirtti.
Suriyenin gaz haklarını Rusya’nın elinde tuttuğuna işaret eden Arıklı, Doğu Akdeniz’den Türkiye gibi Rusya’nın da dışlanmak istendiğini, bu yeni pakt kurma önerisinin önümüzdeki günlerde hayat bulacağına inandığını söyledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıktaki başarının ekonomide de sağlanması için acil adımlar atılması gerektiğin...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emrivakisi kabul ed...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce kişinin Covid 19’a yakalanacağının belirtildiğini anımsatarak, kendileri iç...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı Töre; Rum ile...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit düşen 8 Çınarlılı, düzenlenen törenle anıldı. Çınarlı Şehitler Anıtı önündeki...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affetmedi

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Special Branch”ta ajan olarak çalışan Kıbrıslı Türk polis, Polis komutanı Bir...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 3 Haziran 2020 NACAK Gaze...

3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

Aydın AKKURT;   Camilere Neden Saldırılıyor? Aydın AKKURT; Camilere ...

Kıbrıs’ta İngiliz Sömürge Yönetimi’nin başladığı günden bu y...

Kamil ÖZKALOĞLU;  ANLAYAMIYORUM Kamil ÖZKALOĞLU; ANLAYAM...

Ben en çok şu bizim sözüm ona işadamlarının Birleşik Kıbrıs ...

Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusu...

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıkt...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emri...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce ...

Aksoy; KKTC’nin hakları kararlılıkla korunacak Aksoy; KKTC’nin hakları k...

NACAK GAZETESİ – TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami A...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı ...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit dü...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affet...

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Sp...

Din Görevlileri Sendikası; Nefret ve şiddet olayı Din Görevlileri Sendikası...

NACAK GAZETESİ- Din Görevlileri Sendikası, Limasol’daki Köpr...

Yeniden Doğuş Partisi;   Mabetlere  saldırı alçaklıktır Yeniden Doğuş Partisi; ...

NACAK GAZETESİ- Limasol’daki tarihi camiye yapılan tah...

Eğitim HABERLERİ