Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Arıklı; Görev UBP’ye verilmeli

24 Ocak 2018 - 10:40 'de eklendi ve A+A-

Arıklı; Görev UBP’ye verilmeli

Cumhurbaşkanına “teamüller gereği bu görevi  Özgürgün’e verin, kurar veya kuramaz ama siz bu görevi Özgürgün’e değil de bir başka şahsa verirseniz teamülü bozmuş, istemediğiniz bir tartışmaya girmiş olursunuz” dedik

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Akıncı bugünkü son kabulünde YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, YDP milletvekili Bertan Zaroğlu ve YDP’den Turan Büyükyılmaz ile bir araya geldi.
Arıklı görüşme sonrasında basına açıklama yaparak, soruları yanıtladı, Akıncı’ndan teamülleri bozmayarak hükümeti kurma görevini seçimden birinci parti olarak çıkan UBP’ye vermesini istediğini söyledi.
Koalisyonla ilgili soruları da yanıtlayan Arıklı, “Şimdiye kadar, herhangi bir siyasi partiyle direk görüşme içinde olmadık. UBP DP ve YDP 26 ediyor. Diğer taraf da 27. UBP DP ve YDP niye olmasın? Bunları konuşuruz” dedi.
Erhan Arıklı, açıklamasında Akıncı ile görüşmelerinin içeriğine değindi.
Arıklı, Cumhurbaşkanı ile görüşmelerinde hem hükümetle ilgili gelişmeleri hem de dünkü nahoş olayları değerlendirdiklerini söyleyerek şöyle devam etti:
“Sayın Cumhurbaşkanına ‘teamüller gereği bu görevi lütfen Sayın Hüseyin Özgürgün’e verin, kurar veya kuramaz ama siz bu görevi Özgürgün’e değil de bir başka şahsa verirseniz teamülü bozmuş, istemediğiniz bir tartışmaya girmiş olursunuz’ dedik. Biz hükümette olur veya olmayız, şartlar son derece açık. ‘Bulun 24’ü gelin’ dedik. Ayrıca erken seçim istediğimizi defalarca dile getirdik. Erken seçim değil de bir icraat hükümetine girmemiz teklif edilirse onun da şartları belli. Biz 15 Aralık 2017’de noter huzurunda toplum sözleşmesi imzaladık. ‘Kurulması muhtemel koalisyon ortaklarımıza toplum sözleşmesini göstereceğiz, icraata koyup koymama şansını biz verip vermeyeceklerini soracağız’ dedik. Şayet bize bir teklif gelirse, erken seçim hükümeti mi icraat hükümeti mi ona bakacağız. Erken seçim hükümeti ise hiçbir problemimiz yok. İcraat hükümetiyse toplum sözleşmemiz açık ve net.”
YDP’nin hükümet kurma görevinin UBP’ye verilmesini istemesine Cumhurbaşkanı Akıncı’nın ne yanıt verdiğinin sorulmasıyla ilgili Arıklı şunu belirtti:
“Sayın Cumhurbaşkanı, değerlendireceğini, birkaç gün içinde bu konuda adım atacağını söyledi. Ama zannediyorum, Sayın Akıncı 4’lü görüşmelerin bir noktaya gelmesini bekliyor. Şayet, 4 partinin lideri ‘biz hükümeti kurmaya hazırız’ derse onların mutabakatını bekleyecek ve görevlendirmeyi yapacak. Orada bir çatlak olursa diğer tarafa yönelecek, benim tahminim bu yönde.”
YDP’nin UBP ile koalisyon konusunda görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine Arıklı, “Hayır. Biz hiçbir görüşme yapmadık. Şimdiye kadar, herhangi bir siyasi partiyle direk görüşme içinde olmadık” şeklinde konuştu.
UBP-DP-YDP koalisyonun mümkün olup olmadığının sorulmasıyla ilgili Erhan Arıklı, “Olabilir. Bunları konuşuruz. Teamüllerin bozulmaması gerektiğini özellikle belirtiyoruz. UBP DP VE YDP 26 ediyor. Diğer taraf da 27. Niye olmasın?” ifadelerine yer verdi.
Bir soru üzerine Anayasanın birtakım kurallar koyduğunu ama teamüllerin de belli kuralları belirlediğini ifade eden Arıklı, şunları da ekledi:
“Geçmişte, 1995’te, Kurucu Cumhurbaşkanımız hükümeti kurma görevini UBP’nin genel başkanına değil de Anayasa gereği milletvekiline, Olgun Paşalar’a vermişti. Bu konuda ciddi bir kaos yaşanmış, Paşalar’ın siyasi yaşamı noktalanmıştı. Bu nedenle hem temayüller hem de teamüller önemli.”
 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Maliye Bakanı Şan, GİAD heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, GİAD heyetini kabul e...

Maliye Bakanı Alişan Şan, ekonominin büyüyebilmesi ve hareketlenebilmesi için özel sektörün çok önemli bir rolü olduğunu vurguladı. Şan...

RDÜ Yerleştirme ve Burs sınavı 20 Ağustos’ta RDÜ Yerleştirme ve Burs sınavı 20 Ağusto...

Rauf Denktaş Üniversitesi’nin (RDÜ) yerleştirme ve burs sınavı 20 Ağustos’ta yapılacak. RDÜ’den verilen bilgiye göre sınavda ilk 25 sır...

Maliye Bakanı Şan, Beşparmak Düşünce Grubu heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, Beşparmak Düşünce Gru...

Maliye Bakanı Alişan Şan, içerisinde tecrübeli siyaset insanları, iş insanı, mücahit, akademisyen ve gazetecilerin de bulunduğu Beşparm...

SOS Çocukköyü Derneği, okul hazırlıklarına destek amacıyla kampanya başlattı SOS Çocukköyü Derneği, okul hazırlıkları...

SOS Çocukköyü Derneği, çatısı altında bakım ve destek verilen çocuklar ile gençlerin okul dönemi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kamp...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Maliye Bakanı Şan, GİAD heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, GİAD h...

Maliye Bakanı Alişan Şan, ekonominin büyüyebilmesi ve hareke...

RDÜ Yerleştirme ve Burs sınavı 20 Ağustos’ta RDÜ Yerleştirme ve Burs s...

Rauf Denktaş Üniversitesi’nin (RDÜ) yerleştirme ve burs sına...

Maliye Bakanı Şan, Beşparmak Düşünce Grubu heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, Beşpar...

Maliye Bakanı Alişan Şan, içerisinde tecrübeli siyaset insan...

SOS Çocukköyü Derneği, okul hazırlıklarına destek amacıyla kampanya başlattı SOS Çocukköyü Derneği, ok...

SOS Çocukköyü Derneği, çatısı altında bakım ve destek verile...

Bakan Taçoy, Ankara’da temaslarda bulunuyor Bakan Taçoy, Ankara’da te...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy Sosyal Hizmetl...

Töre, Haspolat Şehitlerini anma törenine katıldı Töre, Haspolat Şehitlerin...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, 14 Ağustos 1974’te Ha...

TC Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Tasarruf sahiplerinin üçte biri döviz yerine kur korumalı TL mevduat hesabını tercih ediyor TC Hazine ve Maliye Bakan...

TC Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tasarruf sahiple...

Taşkent Şehitleri anıldı Taşkent Şehitleri anıldı...

Taşkent ve civar köylerde şehit düşenler Taşkent Şehitliği’n...

Arter:Cumhuriyeti ve vatanı sonsuza kadar yaşatmak asli görev Arter:Cumhuriyeti ve vata...

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Kıbrıs Türk halkın...

İş Sağlığı ve Güvenliği konusu masaya yatırıldı İş Sağlığı ve Güvenliği k...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Güvenç Yüksel...

Eğitim HABERLERİ