Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Arıklı; Topraklarımızı peşkeş çeken Cumhurbaşkanı olamaz

23 Ocak 2020 - 10:33 'de eklendi ve A+A-

Arıklı; Topraklarımızı peşkeş çeken Cumhurbaşkanı olamaz

NACAK GAZETESİ- YDP Parti Meclisi önceki akşam 19.30’da K.T Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirdiği toplantıda Parti MYK’sının 15 Ocak’taki önerisi doğrultusunda Genel Başkan Erhan Arıklı’yı oy birliğiyle Cumhurbaşkanı adayı olarak belirledi.
ARIKLI
YDP Cumhurbaşkanı Adayı ve Genel Başkanı Erhan Arıklı da bu şerefli ve onurlu görevi kendisine tevdi eden parti yetkili kurullarına teşekkür etti ve emanetin büyük ve kutsal olduğunu belirtti.
Dış güçlerin Akdeniz’de Türkiyesiz bir ortam ve Kıbrıs istediğini savunan Arıklı, KKTC’de de Rum tarafıyla anlaşıp, harita teslim eden, ülke topraklarının %25’ini peşkeş çeken bir kişinin Cumhurbaşkanı yapılmak istendiğini fakat YDP’nin davasının başında bulunarak buna müsaade etmeyeceğini kaydetti.
YDP’nin şehit ve gazilere karşı sorumlu olduğunu belirten Arıklı, bir tarafta ülke sorunlarına sorunlar ekleyerek sonra KKTC’yi ortadan kaldırıp federasyon kurmak isteyen zihniyetle, KKTC’nin şehitlerin emaneti olduğuna inanan, kan döküp can vererek KKTC’nin mücadelesini sahipleneneler arasında bir yarış geçeceğini söyledi.
Arıklı, 26 Nisan ve sonrasındaki günlerde ya Rumlara teslimiyet şartlarını konuşacak bir cumhurbaşkanı ya da iki devletli çözümü ve KKTC’nin tanınmasını savunan bir cumhurbaşkanının seçilmiş olacağını söyleyerek, KKTC’nin Girit gibi kaybedilmesini engelleyecek bir Cumhurbaşkanına ihtiyacı olduğunu ifade etti.
“ FEDERASYON GÖRÜŞMEM”
Cumhurbaşkanı olması halinde Rumlarla asla federasyon temelinde bir çözümü konuşmayacağını söyleyen Arıklı, kendisinin “federasyon Kıbrıs Türkünün mezarıdır” afişini astığı için tutuklanıp ceza aldığını da hatırlattı ve Kıbrıs’ta bir federasyona inanmadığını yineledi.
Cumhurbaşkanı’nın seçildikten sonra KKTC’nin yaşatılması, özgürlüğü ve bağımsızlığını koruyacağına dair namusu ve şerefi üzerine yemin ettiğini de hatırlatan Arıklı, önce bunu yapıp ardından KKTC’nin yok edilmesi için federasyon görüşmesi yapanlara “Siz tek ayağınızın üzerinde mi yemin ediyorsunuz?” sorusunu yöneltti.
“İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜ KONUŞURUM”
Arıklı seçimi kazanması halinde Rum tarafıyla iki devletli çözümü konuşacağını, Birleşmiş Milletlerin (BM) 541 ve 550 numaralı “KKTC’yi tanımayınız” diyen tavsiye nitelikli kararlarının hiçbir bağlayıcılığı olmadığını, nitekim bunların Türkiye’ye karşı uygulanamadığını belirtti.
KKTC’nin diğer devletler tarafından tanınmasının ilk önce “Federasyon konuşmayı kesmekten” geçtiğini söyleyen Arıklı, bunun sıkıntılarını kendi yaptığı tüm dış temaslarda birebir yaşayıp tecrübe ettiğini de söyledi.
“ÇARESİZLİK YAŞIYORLAR”
Cumhurbaşkanı adayı çıkan adayların büyük bir kısmının YDP’nin söylediklerini söyleyemeyip, federasyonu tek dünya görüşü olarak benimseyip adeta “öğrenilmiş çaresizliği” yaşadıklarını savunan Arıklı, YDP’ninse “Beceremiyorsan çek git; biz KKTC’nin nasıl tanıtılacağını gösterelim” dediğini vurguladı.
“TÜRKİYE”
“Aramızda Rumların haklarını Rumlardan iyi savunan ve Rumların avukatlığına soyunanlar var” diyerek diğer partilere göndermede bulunan Arıklı, “Yıllarımızı masada heba ediyoruz… Şimdi ben de biliyorum ki Türkiye de artık iki devletli bir çözümü ve bunu konuşacak bir cumhurbaşkanı istiyor” şeklinde konuştu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kapalı Maraş” toplantısı… TDP ile Rum tarafı karşı çıktı “Kapalı Maraş” toplantısı… TDP ile Rum ...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın destekçisi TDP, “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri İle Kapalı Maraş” toplantısına kar...

AB harekete geçti… “Pusula”ya 50 bin Euro AB harekete geçti… “Pusula”ya 50 bin Eur...

Dijital bir platform olan Pusula, sivil toplum bilincinin güçlendirilmesini hedefi ile Kıbrıs genelinde yaşam kalitesini artırmaya yöne...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki devlet Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta yan yana yaşa...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de Türklerin, Rumlar kadar hak sahibi olduğunu söyledi. Tatar, bir dizi temast...

Başbakan Tatar; Çözüm için başka seçenekler gerekir Başbakan Tatar; Çözüm için başka seçenek...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Lordlar Kamarasında KKTC Dostluk Grubu toplantısında, artık adadaki gerçeklerin görülüp kabul edi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Kapalı Maraş” toplantısı… TDP ile Rum tarafı karşı çıktı “Kapalı Maraş” toplantısı...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın destekçisi ...

AB harekete geçti… “Pusula”ya 50 bin Euro AB harekete geçti… “Pusul...

Dijital bir platform olan Pusula, sivil toplum bilincinin gü...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki devlet Başbakan Tatar; Kıbrıs’t...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de ...

Larnaka Limanı “Savaş Limanı” oluyor… Bu hazırlık kime karşı? Larnaka Limanı “Savaş Lim...

NACAK GAZETESİ- Larnaka Limanı’na önümüzdeki bir-iki gün içe...

Başbakan Tatar; Çözüm için başka seçenekler gerekir Başbakan Tatar; Çözüm içi...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Lordlar Kamarasında KK...

Aydınova;      İki devlete dayalı çözüm Aydınova; İki d...

NACAK GAZETESİ- Limasol (Leymosun) Direnişi ve Şehitleri, Gi...

Atilla ÇİLİNGİR; Akıncı’dan Skandal Sözler Atilla ÇİLİNGİR; Akıncı’...

KKTC’de Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi önces...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  TAYFUR SÖKMEN Av. Fuat VEZİROĞLU; TA...

Bir noktayı telgraf kısalığında tekrar edelim. Siyaset günde...

Kamil ÖZKALOĞLU; KKTC’yi Kaybetmenin Dönüşü Yok Kamil ÖZKALOĞLU; KKTC’yi...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kıbrıs Türk halkının s...

Aydın AKKURT Akıncı ve İlhak Aydın AKKURT Akıncı ve İ...

Kıbrıs’ı Osmanlı İmparatorluğu’ndan kiralayan İngiltere’nin ...

Eğitim HABERLERİ