Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Ataoğlu; Lefke’de turizm canlandırılacak

27 Ekim 2017 - 15:50 'de eklendi ve A+A-

Ataoğlu; Lefke’de turizm canlandırılacak

Turizm ve Çevre Bakanlığı, Güzelyurt ve Lefke’de turizmin canlandırılmasına yönelik olarak Gemikonağı gümrük binasına iskele inşa edilerek Gemikonağı-Mersin arası hızlı feribot seferleri düzenleneceğini bildirdi.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, bölgede turizmin geliştirilmesi amacıyla birçok proje hayata geçirildi. Buna göre, Lefke Vasıf Palas ve Güzelyurt’taki tren istasyonu için ihale sürecine girildi, bölgedeki müzeler restore edilecek.
Güzelyurt ve Lefke bölgesindeki turizmin geliştirilmesi ve sektörden daha fazla pay alabilmesi amacıyla bir süreden beridir yürütülen çalışmalarda sona gelindi.
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bölgenin gelişimi için temmuz ayında düzenlenen çalıştayın sonuç bildirgesinde yer alan maddelerin öncelik sırasına göre hayata geçirilmeye başlandığını belirtti.
Temmuz ayında düzenlenen ‘KKTC batı Bölgesi Turizm Vizyonu’ adlı çalıştay çerçevesinde Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Güzelyurt ve Lefke sivil toplum örgütleri arasında sürdürülen toplantıların sonuncusu gerçekleştirildi.
Toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, batı bölgesinin de diğer bölgeler gibi gelişmesini sağlamak için Güzelyurt ve Lefke’de çalıştay düzenlediklerini ardından da bir dizi toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek çalışmalarda sona gelindiğini söyledi.
Ataoğlu, bölgenin gelişimi için çalıştayın sonuç bildirgesinde yer alan maddelerin öncelik sırasına göre hayata geçirilmeye başlandığını belirterek hedeflenen projeler içerisinde bulunan Lefke Vasıf Palas ve yıllardır atıl durumda bulunan Güzelyurt’taki tren istasyonu ile ilgili ihaleye çıkıldığını kaydetti.
Turizm Tanıtma ve Turizm Planlama Dairesi’nin yaptığı çalışmalar sonucunda turizm arazilerinin tespit edildiğini anlatan Bakan Ataoğlu, gerek ihaleye çıkılmak suretiyle gerekse bölge yatırımcılarına öncelik tanınmak suretiyle bu arazilerin bir an önce turizme kazandırılacağını söyledi.
‘KKTC batı Bölgesi Turizm Vizyonu’ adlı çalıştayın Lefke ile ilgili sonuç bildirgesinde yer alan 11 madde arasında bölge turizminin markalaşması anlamında Cittaslow turizmi, kültür turizmi, inanç turizmi, eko-agro turizm, üçüncü yaş turizmi, yat ve sörf turizmi modellerinin esas alınması yer alıyor.
Lefke İlçesi Emirname Projesi’nin hazırlanması konusunda çalışmaların başlatılması, Gemikonağı gümrük binası yanına iskele inşa edilerek
Gemikonağı-Mersin arası hızlı feribot seferlerinin düzenlenmesi ve butik otel yatırımlarının teşvik edilmesi gibi konular da sonuç bildirgesinde öne çıkan maddeler arasında bulunuyor
Güzelyurt ile ilgili 15 maddelik sonuç bildirgesinde ise Turizm Enformasyon Ofisi’nin ivedilikle açılması, turistlerin daha fazla çarşıya yönlendirilmesi için mevcut güzergahlarının değiştirilmesi ve Akdeniz Kral Mezarları Açık Hava Müzesi ile ilgili alan ve restorasyon çalışmaları aynı zamanda bölgenin sit alanı olarak ilan edilmesi gibi noktalara dikkat çekiliyor.
Güzelyurt İlçesi Emirname Projesi’nin hazırlanması konusunda da çalışmaların başlatılması ve Güzelyurt Körfezi’nin Eko-Agro turizm modeli ile öncelikli kalkınma bölgesi olarak ilan edilmesi gerektiği de sonuç bildirgesinde yer alıyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıktaki başarının ekonomide de sağlanması için acil adımlar atılması gerektiğin...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emrivakisi kabul ed...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce kişinin Covid 19’a yakalanacağının belirtildiğini anımsatarak, kendileri iç...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı Töre; Rum ile...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit düşen 8 Çınarlılı, düzenlenen törenle anıldı. Çınarlı Şehitler Anıtı önündeki...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affetmedi

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Special Branch”ta ajan olarak çalışan Kıbrıslı Türk polis, Polis komutanı Bir...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 3 Haziran 2020 NACAK Gaze...

3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

Aydın AKKURT;   Camilere Neden Saldırılıyor? Aydın AKKURT; Camilere ...

Kıbrıs’ta İngiliz Sömürge Yönetimi’nin başladığı günden bu y...

Kamil ÖZKALOĞLU;  ANLAYAMIYORUM Kamil ÖZKALOĞLU; ANLAYAM...

Ben en çok şu bizim sözüm ona işadamlarının Birleşik Kıbrıs ...

Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusu...

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıkt...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emri...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce ...

Aksoy; KKTC’nin hakları kararlılıkla korunacak Aksoy; KKTC’nin hakları k...

NACAK GAZETESİ – TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami A...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı ...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit dü...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affet...

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Sp...

Din Görevlileri Sendikası; Nefret ve şiddet olayı Din Görevlileri Sendikası...

NACAK GAZETESİ- Din Görevlileri Sendikası, Limasol’daki Köpr...

Yeniden Doğuş Partisi;   Mabetlere  saldırı alçaklıktır Yeniden Doğuş Partisi; ...

NACAK GAZETESİ- Limasol’daki tarihi camiye yapılan tah...

Eğitim HABERLERİ