Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Atun; Doğal gaz araştırma takvimi şaştı

22 Kasım 2018 - 10:49 'de eklendi ve A+A-

Atun;   Doğal gaz araştırma takvimi şaştı

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Bütçesi görüşülmeye devam ederken toplantıda Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’nin sunumunun ardından ilk konuşmayı yapan UBP Milletvekili Sunat Atun, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı döneminde kendilerinin “çok önemli ve son derece güçlü bir bakanlık görevi” yaptıklarını kaydetti.
Oluşan 4’lü koalisyon hükümetinde Bakanlığın kuruluşundaki alt dairelerin azaltılmasını eleştiren Atun, bakanlığın bu haliyle, yatırım değil daha fazla idari bir bakanlık pozisyonunda olduğunu söyledi.
2018 yılında yüzde 30’lar çapında büyüyen bir bütçede Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın daha da küçüldüğünü söyleyen Atun, Bakanlığın bütçeden aldığı payın düştüğünü, bu bakanlığın da yatırımlar yapan bir Ekonomi Bakanlığından çıktığını kaydetti.
Kobigem’in kendi döneminde hayata geçtiğini dile getiren Atun, çok büyük bir finansal akışı oluşturulan bu kurumun da Ekonomi Bakanlığı’ndan kopartılmasının çok büyük bir şansızlık olduğunu söyledi.
Para Kambiyo, Kobigem gibi önemli kuruluşların olmadığı bir bakanlığa, Ekonomi Bakanlığı denilmemesi gerektiğini söyleyen Atun, bakanlığın bundan böyle sadece sanayi ve ticaret bakanlığı olarak anılması gerektiğini kaydetti.
İhracatlar konusuna da değinen Atun, ihracat düzeyine ciddi şekilde önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Kendi dönemlerinde fuar ve toplantı ortamları düzenleyerek yerli ürünlerin tanıtımı için çok gayret sarf ettiklerini dile getiren Atun, bu tanıtımların devam etmesi gerektiğini söyledi.
2019 yılı içinde dış temas için iyi bir planlamaya ihtiyaç olduğunu dile getiren Atun, ithalattaki en büyük hakkın petrol ürünleri olduğunu vurguladı ve bunların da gaz, akaryakıt ve fuel oil olduğunu kaydetti.
Şirketler Mukayyitliği yasa tasarısının da kendi dönemlerinde hazırlanmaya devam edildiğini dile getiren Atun, yasanın Avrupa Birliği uyum yasa çalışması ile ilgili olmasından dolayı bunun hemen Meclis’e sevk edilmesi gerektiğini söyledi.
Atun, kendi döneminde çok gayret gösterdiklerini belirttiği Hal Yasasının da bir an önce Meclis’e getirilmesi temennisinde bulundu.
KKTC ile TC arasında imzalanan protokollerin önemine de dikkat çeken Atun, “şimdiki hükümetin herhangi bir plan içerisinde olmadığı görülüyor” dedi.
TC’den sağlanacak kaynakların kullanımı için imzalanan programın da icraatlara göre belirlenen takviminin yapılması gerektiğini, bu çalışmaların 2018 yılı bütçenin devamında başlanması, ekim kasım gibi de imzalanması gerektiğini dile getiren Atun, devamlılığı sürekli olan bu protokolün de hazırlanmamasını eleştirdi.
Atun, 2019 yılı için Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın bir büyüme planı olması gerektiği, 2019 ve 2020 yılı büyüme hedeflerinin ne olduğunun da sunulması gerektiğini söyleyerek, bunun da büyük önem taşıdığını kaydetti.
Atun, “Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, ülke ekonomisiyle ilgili, mevcut ekonomik konularla da ilgilenmesi gerekir” dedi.
Enerji konusuna da değinen Atun, şu anda sürdürülemez bir durum olduğunu, döviz ve petrol fiyatlarındaki artışın elektrikteki artışı ne kadar artırdığının görülmesi üzerine kendileri döneminde kablo ile ilgili elektrik konusundaki çalışmaların da ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü vurguladı.
Hükümette bulunan kişilerin muhalefetteki söylemlerini de eleştiren Atun, “arkadaşların bu söylemleri şu anda kendi ayaklarına sarıldı” dedi.
Kamu tüketiminin tarifesinin artırılmasını da eleştiren Atun, şu anda ülkede bu uygulama ile sosyal adaletin bozulduğunu belirtti.
Kablo ile elektrik getirilmesi konusunda daha somut bilgi isteyen Atun, Bakanlığın kablo konusuna sahip çıkmasından da memnuniyet duyduğunu kaydetti.
Doğal gaz safhasında da önemli gelişmeler sağlandığını, kendileri döneminde kara ve denizlerde araştırmalar yapılmasının planlandığını söyleyen Atun, “sondaj platformunun gelerek çalışmaların yapılması gerektiğini, kendi döneminde takvimlendirme yapıldığını fakat şu anda bu takvimin biraz şaştığını” söyledi.
Atun, doğal gaz araştırılması çalışmalarının tamamının Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından yapılması gerektiğini de ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KKTC’ye uçuşlar 10 Haziran’da başlayacak KKTC’ye uçuşlar 10 Haziran’da başlayacak...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak , KKTC dahil 40 ...

“İkinci dalgaya ne kadar hazırız?” “İkinci dalgaya ne kadar hazırız?”...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), “Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin 45 gün içinde pandemi hastanesi yapılacağını...

Başbakan Tatar;  Kapılar oluşmasıyla kapılar açılabilir Başbakan Tatar; Kapılar oluşmasıyla kap...

NACAK GAZETESİ- İki Toplumlu Sağlık Komitesi ile Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurullarının görüşlerinin önemli olduğunun altın...

Üstel;   Sertifikalar güvenli ülkemizin nişanesi Üstel; Sertifikalar güvenli ülkemizin ...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, belirlenen kriterlere uygun işletme şartlarını yerine getiren ve “Güvende Kal” serti...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
5 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 5 Haziran 2020 NACAK Gaze...

5 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

Güney’de Kawasaki ve Boğmaca salgını Güney’de Kawasaki ve Boğm...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını devam ed...

Güney’de işsiz sayısı 30 bine ulaştı Güney’de işsiz sayısı 30 ...

NACAK GAZETESİ- Rum İstatistik Birimi’nin verilerine göre Gü...

KKTC’ye uçuşlar 10 Haziran’da başlayacak KKTC’ye uçuşlar 10 Hazira...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Kar...

“İkinci dalgaya ne kadar hazırız?” “İkinci dalgaya ne kadar ...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS)...

Başbakan Tatar;  Kapılar oluşmasıyla kapılar açılabilir Başbakan Tatar; Kapılar ...

NACAK GAZETESİ- İki Toplumlu Sağlık Komitesi ile Başbakanlık...

Üstel;   Sertifikalar güvenli ülkemizin nişanesi Üstel; Sertifikalar güv...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, belirlene...

“Madencilik Lefke için  felaket olur” “Madencilik Lefke için f...

NACAK GAZETESİ- Lefke Turizm Derneği, Çevre Yasası’nın eksik...

Çavuşoğlu;  Gelecek yıl online eğitim  planlanıyor Çavuşoğlu; Gelecek yıl o...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bak...

4 Haziran NACAK Gazetesi 4 Haziran NACAK Gazetesi

4 Haziran NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Eğitim HABERLERİ