Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Atun; Hükümetin yol haritası yok

18 Ekim 2018 - 12:39 'de eklendi ve A+A-

Atun;   Hükümetin yol haritası yok

NACAK GAZETESİ-Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa Milletvekili ve Genel Başkan Adayı Sunat Atun, ülkenin ekonomik durumunun kötüye gittiğini, bunun da hükümetin bilinçsiz olmasından ve elinde yol haritası bulunmamasından kaynaklandığını ileri sürdü.
“Faizlerin arttığı bir ortamda ülkede yatırım ortamı zarar görür ve fakirleşme başlar” diyen Atun, Türkiye’den gelen kaynağın düzgün şekilde değerlendirilemediğini de savundu.
Ofisinden yapılan açıklamaya göre Atun, Genç TV’de katıldığı Er Meydanı programında soruları yanıtladı.
“HÜKÜMET-TÜRKİYE”
Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti ile sağlıklı iletişim kuramamakla suçlayan Atun, “Eğer sağlıklı iletişim kurmazsanız, muhatap da bulamazsınız. Böyle bir mazeret olmamalı” şeklinde konuştu.
Başbakan’ın “Tünelin ucunda ışık görmedik” açıklamasının “komik” bir açıklama olduğunu iddia eden Atun, “Bulunduğunuz yerde, hangi amaçla bulunduğunuzun farkında olmanız lazım. Biz kendi dönemimizde projeleri hazırladık fakat mevcut hükümet bu projelere dokunmadı. 8 aydır hükümetin herhangi bir proje ürettiğini görmedik, duymadık. Biz 7 senede birçok icraatı projelendirdik” dedi.
Türkiye’de kararlı ve başarılı bir liderin olduğunu söyleyen Atun, “Anavatan Türkiye, dövize karşı mücadele sürecini başlattı ve fiyatları yüzde 10 aşağı indirdi. Ayrıca, yıl sonuna kadar doğal gaz ve elektriğe zam gelmeyeceği açıklandı. Bu projeler, iyi yönetimden kaynaklanmaktadır” dedi.
“KENDİ PAÇASINA DOLANDI”
UBP hükümeti döneminde, Erhürman’ın, “Madem dolar her arttığında zam yapacaksınız, siz gidin muhasebeciler gelsin” sözlerini hatırlatan Atun, yapılan zamlardan sonra “Başbakan’ın sözlerinin kendi paçasına dolandığı” değerlendirmesinde bulundu.
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın geçmişte kendisinin Fiyat İstikrar Fonu (FİF) kullanımını eleştirdiğini ileri süren Atun, Özersay’ı FİF’i erken tüketmekle suçladı.
Atun, hükümetin 8-10 kuruşluk ek vergi koymakla fırsatçılık yaptığını da iddia etti.
“FİYATLAR GERİ ALINMALI”
Dövizin son günlerde düşüşe geçmesiyle birlikte, fiyatların da düşmesi gerektiğini vurgulayan Atun, “Döviz düştü fiyatların geri gelmesi lazım. Özellikle perakende tüketimde, fiyat istatistikleri hakkında çalışma yapılması lazım” şeklinde konuştu.
“KABLOYLA ELEKTRİK PROJESİ
Atun, bakanlığı döneminde, kabloyla elektrik getirme projesindeki çalışmalarında sona gelindiğini, fakat hükümetten gittikten sonra konunun sahipsiz kaldığını da ileri sürdü.
Başbakan Erhürman’ın muhalefetteyken bu projeye inanılmaz tepkisi olduğunu savunan Atun, CTP’den kabloya karşı görüş olduğunu ileri süren, fakat şu anda gelinen ekonomik noktadan itibaren, CTP’nin anavatana gidip, projenin gelmesini istyediğini ifade ettiğini kaydetti.
“KIB-TEK GEREKSİZ BORÇLANDIRILDI”
KIB-TEK’in UBP döneminde 97 milyon TL kâr ettiğini savunan Atun, şimdi ise 100 milyon TL civarında borcu olduğunu, bunun döviz borçlanmasından kaynaklandığını iddia etti.
EKONOMİK PROTOKOL
Hükümetin 3 yıllık süreyi kapsayarak hazırlayacağı ekonomik protokol hakkında da konuşan Atun, 6 ay önce hükümete, “15 Kasım civarlarında bu protokolün imzalanması gerekiyor” hatırlatmasında bulunduğunu, fakat Ekonomi Bakanı’nın kendisine Meclis’te cevap vermediğini ileri sürdü.
Sunat Atun, ekonomik programlarda ciddi yatırımlar, faiz desteği, çiftçi ve hayvancıya gelir desteği ayrılması gerektiğini, sondaj programı ve kabloyla elektrik projelerinin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydederek TC’den gelecek kaynağın en büyük kaynak olduğunu ve çalışmak gerektiğini belirtti.
“ÖRGÜT VE TEŞKİLATLAR”
UBP’deki kurultay çalışmalarıyla ilgili soruları da yanıtlayan Atun, deneyimli bir ekibe sahip olduğunu ve çok çalıştığını söyledi. Atun, Meclis günleri dışında Lefkoşa’daki ofisinde yarım gün geçirdiğini, adanın dört bir tarafındaki partililerin kendisine buradan ulaştığını anlattı.
Aday olmasında en büyük etkenin, parti tabanındaki memnuniyetsizlik olduğunu kaydeden Atun, çevresindeki insanlarla istişare etmesinin ardından aday olduğunu kaydetti.
“İLK İŞ”
Genel Başkan seçilmesi halinde, ilk günden itibaren örgütteki sorunları ele alınacağını söyleyen Atun, “Genç potansiyelden iyi derecede yararlanılması gerek. Genç siyasi akademi adında akademi kurulacak ve bu gençler, komisyonlarda görev alıp, süreçlere dahil olacaklar” şeklinde konuştu.
UBP’deki kadınların güçlü potansiyelinden yararlanılması gerektiği de belirten Atun, parti tabanının ve partililerin hak ettiği bir binanın yapılacağını da söyledi ve partiye iktidar sözü verdi.
“ALBAYRAK’I ZİYARET”
TC Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ı ziyaret etmesinin altında bir neden aranmaması gerektiğini kaydeden Atun, Albayrak’ı yeni bakanlığında başarılar dilemek ve iyi dileklerini iletmek için ziyaret ettiğini kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kıbrıs’ta  iki ayrı halk iki ayrı devlet var” “Kıbrıs’ta iki ayrı halk iki ayrı devle...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, Amerika Birleşik Devletleri’ni Kıbrıs’taki iki hal...

“İş birliğine  ve katkıya hazırız” “İş birliğine ve katkıya hazırız”...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Sağlık Bakanlığı’nın üzerine düşen büyük görev ve sorumluluğun ...

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor Yüzme suyu analizleri yapılmıyor

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş Erhürman, yüzme suyu analizlerinin yapılmadığını ve halk sağlığın...

Moiz Matrini KKTC’yi kurtaracakmış! Moiz Matrini KKTC’yi kurtaracakmış!

NACAK GAZETESİ- KKTC mahkemelerinde küfür, hakaret, ve karşılıksız çek kesmekten yargılanan Hüseyin Macit Yusuf’un “KKTC ve Kıbrıs Türk...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(3 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

“ABD Rum’un uzlaşmaz tutumunu güçlendiriyor” “ABD Rum’un uzlaşmaz tutu...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aks...

“Kıbrıs’ta  iki ayrı halk iki ayrı devlet var” “Kıbrıs’ta iki ayrı halk...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

“İş birliğine  ve katkıya hazırız” “İş birliğine ve katkıya...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Öz...

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor Yüzme suyu analizleri yap...

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nild...

Türkiye’ye adeta  “savaş” açtılar Türkiye’ye adeta “savaş”...

NACAK GAZETESİ- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüks...

“ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlüğe destek veriyor” “ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlü...

NACAK GAZETESİ- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD’nin, ...

Eğitim HABERLERİ