Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Av. Fuat VEZİROĞLU; BİR DAVANIN SERENCAMI (IX)

29 Kasım 2019 - 11:18 'de eklendi ve A+A-

Av. Fuat VEZİROĞLU;   BİR DAVANIN SERENCAMI (IX)

Akıncı mahkeme kararı çıktıktan sonra yaptığı açıklamada kısmen doğrudan doğruya, kısmen de dolaylı olarak kusuru görüş aldığı hukuk kurumlarına atfetmiştir. Hal böyle olduğuna göre bir de bunu irdeleyelim.
***
KKTC Başsavcılığı, Cumhurbaşkanlığı’na muhatap 19 Ekim 2015 tarihli yazısında özetle şunları vurgulamaktadır:
– YÖDAK Başkan ve üyelerinin görevden alınmalarını düzenleyen mevzuat hakkında tarafınıza bilgi verilen 24/8/2015 tarihli yazımızda, Girne Üniversitesi Pilotaj Bölümü lisans onayındaki usulsüzlük iddialarının sabit olması durumunda YÖDAK Başkanı’nın, Başkanlık vakar ve onuru ile bağdaşmayan veya haysiyet ve itibar kırıcı veya görev icabına uymayan davranışta bulunma sebebiyle görevden alınabileceği kanaatinde olduğumuz belirtilmiştir.
***
Burada meselenin özü şudur ki Gökçekuş’un ancak hakkındaki iddiaların sabit olması halinde görevden alınabileceği vurgulanmaktadır. Sabit olması demek ısbat edilmiş olması demektir. Oysa Hakkı Önen’e kanunsuz olarak yaptırılan soruşturmada Hüseyin Gökçekuş’a mevzuatın öngördüğü şekilde müdafaa hakkı dahi verilmemiştir. Hakkı Önen’in de şahitlik yaptığı mahkemede ise Gökçekuş hakkındaki usulsüzlük iddialarının ısbatı doğrultusunda herhangi bir şahadet sunulmamış, kanunsuz soruşturma aşamasında Gökçekuş aleyhinde ifade veren adamların hiç biri mahkemeye getirilmemiştir. Dolayısıyla Gökçekuş hakkındaki usulsüzlük iddialarının ısbat edilemediği ortadadır.
***
Söz konusu Başsavcılık yazısı şöyle devam etmektedir:
– Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, hakkındaki ithamları kabul etmemiş ve konu ile ilgili kendi iddialarını belirtmiştir. YÖDAK Üyesi Prof. Dr. Umay Türkeş Günay 28/9/2015 tarihli yazısında Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş’un iddialarını teyit etmiştir. Yine aynı şekilde 21/3/2014 tarihli toplantıda hazır bulunan kıdemli idare memuru Aytül Ulutekin Benzinci ve Hülya Çağman da 28/9/2015 tarihli yazılarında Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş’un iddialarını teyit etmiştirler. Ancak YÖDAK Üyesi Prof. Dr. Necdet Osam, Prof. Dr. Olgun Çiçek ve Prof. Dr. Hasan Kömürcügil 21/3/2014 tarihli toplantıda Girne Üniversitesi Pilotaj Bölümü için olumlu oy kullanmadıklarını tarafıma belirtmişlerdir. Tüm bilgi ve belgeler değerlendirildiği zaman konu ile ilgili çelişkili iddialar olduğu ve bazı üyelerin gerçekleri söylemediği görülmektedir.
***
Bu Başsavcılık yazısına göre tanık ifadeleri çelişkilidir. Bir taraf usulsüzlük var diyor, yani olumlu bir iddiada bulunuyor, öteki taraf yok diyor, yani olumsuz bir iddia öne sürüyor.
Hukukta bir kural vardır, ısbat külfeti olumlu iddiada bulunan tarafa aittir, yani usulsüzlük var diyen taraf bunu ısbatla mükelleftir. Bu mükellefiyet ise Hakkı Önen’e yaptırılan kanunsuz soruşturmada da, mahkemede de yerine getirilmiş değildir. Buna rağmen Akıncı Hakkı Önen’in kanunsuz soruşturmasına ve kanunsuz yargısına istinaden Gökçekuş’u görevden almayı tercih etmiştir. Tabii o sıralarda Akıncı’nın sendika ağalarımızdan Şener ağanın ağır baskısı altında bulunduğunu da unutmayalım.
***
Şimdi dikkat isterim, Başsavcılığın Akıncı’ya muhatap yazısı özetle şöyle sona eriyor:
– Tarafınıza gönderilen tüm evrak incelendiği zaman usulsüzlük iddialarının sabit olduğunun söylenmesinin mümkün olmadığı kanaatindeyim. Bu nedenle Gökçekuş’un görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle görevden alınmasının, takdir yetkisinin Cumhurbaşkanı’nda olduğunu tekrar belirterek, hukuken mümkün olmadığı kanaatindeyim.
***
Başsavcılığın söyledikleri açıktır, söylenenlerin anlamı aslında şudur:
– Bizim kanaatimize göre bu adamı görevden alamazsın, ama kanunen takdir sendedir, yani kanuna uymasa da istersen alırsın.
Nitekim Akıncı da öyle yaptı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KKTC’de 45’inci gün…   Pozitif vaka yok KKTC’de 45’inci gün… Pozitif vaka y...

KKTC’de dün 541 koronavirüs testi yapıldı, pozitif vakaya rastlanmadı. 45 gündür pozitif vaka olmayan ülkede test sayısı 31 bin 915’e u...

Üstel; İnsanımızı korumak benim görevim Üstel; İnsanımızı korumak benim görevim...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel Meclis’te yaptığı konuşmada açıklamalarda bulundu. Üstel, “Turizmin beslediği bütün s...

“Kapıların açılması için belirli koşullar oluşmalı” “Kapıların açılması için belirli koşull...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar “Protokolde belirtilen kaynağın akışının gerçekleştirileceğinden kimsenin şüphes...

“Koltuk değil hizmet hırsım var” “Koltuk değil hizmet hırsım var”

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Koronavirüs salgını dönemini ülkemizin başarılı bir şekilde atlattığını ancak bu dönemde kararlar...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
2 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 2 Haziran 2020 NACAK Gaze...

2 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

KKTC’de 45’inci gün…   Pozitif vaka yok KKTC’de 45’inci gün… ...

KKTC’de dün 541 koronavirüs testi yapıldı, pozitif vakaya ra...

Güney’de 5 vaka daha Güney’de 5 vaka daha

Güney Kıbrıs’ta dün 5 yeni koronavirüs vakası saptandı. Güne...

Mehmet Bedri GÜLTEKİN; Beş Ayın Özeti Mehmet Bedri GÜLTEKİN; B...

Dünya’da ilk Koronavirüs vakasının görülmesinin üzerinden be...

Cemal ASLAN yazdı;  Türkiye-Libya “Deniz Sınırları Anlaşmasının” Hukuki Boyutu Cemal ASLAN yazdı; Türk...

Rum-Yunan ikilisinin, Türkiye ile Libya arasında hakça payla...

Aydın AKKURT; Girit Oyunu ve Kıbrıs Aydın AKKURT; Girit Oyun...

Girit meselesini ve Girit’in elden nasıl gittiğini uzun uzun...

Üstel; İnsanımızı korumak benim görevim Üstel; İnsanımızı koruma...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel Meclis’te ...

Rumlar camiyi yakacaktı Rumlar camiyi yakacaktı

NACAK GAZETESİ- Limasol’da bulunan Köprülü Camisi’ne Rum sal...

Hloraka köyü IŞİD yuvası haline geldi Hloraka köyü IŞİD yuvası...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’a ulaşan son mülteci akını ile ...

“Kapıların açılması için belirli koşullar oluşmalı” “Kapıların açılması için ...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar “Prot...

Eğitim HABERLERİ