Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Av. Fuat VEZİROĞLU; BİR DAVANIN SERENCAMI (XI)…

05 Aralık 2019 - 1:54 'de eklendi ve A+A-

Av. Fuat VEZİROĞLU;   BİR DAVANIN SERENCAMI (XI)…

Evet, daha önce de vurguladığım gibi YÖDAK Yasası’na göre YÖDAK Başkanı bir Yüksek Mahkeme yargıcının hukuken tâbi olduğu koşullarda görevden alınabilir. Bu da demektir ki bir Yüksek Mahkeme yargıcı hangi mevzuata istinaden görevden alınabilirse YÖDAK Başkanı’na da aynı mevzuat uygulanır. Bu mevzuat Mahkemeler Yasası’dır. YÖDAK Başkanı’nın, YÖDAK Yasası’na istinaden doğrudan doğruya görevden alınması da mümkündür.
***
Mahkemeler Yasası’nın 11. maddesine göre bir Yüksek Mahkeme yargıcı aşağıdaki hallerde görevden alınabilir:
1) Yüksek Mahkeme yargıcı sağlık nedenleriyle uzun süre görevini yerine getiremezse Sağlık Kurulu raporuna istinaden Yüksek Adliye Kurulu kendisini emekliye sevkeder.
2) Yüksek Adliye Kurulu yetersizlikleri saptanan yargıçları görevden çekilmeye davet eder. Bu davetin kendisine tebliğ edilmesinden itibaren ilgili yargıç mezun sayılır, yani artık göreve devam edemez ve 1 ay içinde görevden çekilmediği veya emekliliğini istemediği takdirde kendiliğinden görevden çekilmiş sayılır.
3) Yüksek Adliye Kurulu yargıçların vakar ve onuru ile bağdaşmayan veya haysiyet ve itibar kırıcı veya görev icaplarına uymayan davranışlarından dolayı disiplin kovuşturmasını gerektiren eylemlerin ağırlığına göre uyarma veya görevden çekilmeye davet işlemlerinden birini uygular. Yüksek Adliye Kurulu kendisine intikal eden veya ettirilen ihbar ve şikâyetleri, eldeki bilgi ve delilleri ve isnat olunan hal ve davranışları göz önünde tutarak inceler ve disiplin soruşturması yapılmasının uygun olup olmadığını takdir eder. Yüksek Adliye Kurulu disiplin soruşturmasına karar verirse ilgiliye isnat olunan hal ve davranışını bildirerek savunmasını dinler, gerekli gördüğü kimseleri yemin veya söz veya beyan tahtında dinler, konu ile ilgili tüm bilgileri toplar, delilleri saptar. İlgili kişi (yani suçlanan kişi) dilerse Yüksek Adliye Kurulu önünde kendisi ya da avukat aracılığı ile savunmasını yapabilir. Yüksek Adliye Kurulu isnat olunan hal ve davranışları sabit görmezse dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verir. Hal ve davranışları sabit gördüğü takdirde bunların mahiyetine ve ağırlığına göre bu madde uyarınca işlemde bulunur. Yüksek Adliye Kurulu’nun bu maddenin 2. ve 3. fıkraları uyarınca yapılan çalışmaları yargısaldır ve ilgili yargıç dinlenmek ve savunmasını yapmak hakkına sahiptir.
YÖDAK Yasası ise geçerli bir mazereti olmaksızın YÖDAK toplantılarına üst üste üç defa katılmaması halinde YÖDAK Başkanı’nın bu nedenle de görevden alınabileceğini öngörmektedir.
***
Demek ki YÖDAK Başkanı ya sağlık nedenleriyle emekliye sevkedilebilir, ya yetersizlik veya disiplin suçu nedeniyle veya YÖDAK toplantılarına mazeretsiz olarak üç kez üst üste katılmaması durumunda görevden alınabilir. Mahkemeler Yasası’na istinaden görevden alma yolları yasada açıkça gösterilmiştir. Görevden çekilmeye davet yolunun izlenmesi gereken hallerde Yüksek Adliye Kurulu hiçbir yargıcı doğrudan doğruya görevden alamaz, “seni görevden aldık, bu iş bitti” diyemez, mevzuatın gösterdiği usulü izlemekle yükümlüdür.
Yüksek Mahkeme yargıçları için görevden alma yetkisi nasıl Yüksek Adliye Kurulu’na aitse, YÖDAK Başkanı’nı görevden almaya ilişkin yetkiler de doğrudan doğruya ve aracısız olarak Cumhurbaşkanı’na aittir.
Bu da demektir ki Akıncı YÖDAK Başkanı Gökçekuş hakkında işlem başlattığı zaman Yüksek Adliye Kurulu’nun yargıçlara uyguladığı mevzuat ve yöntemi bizzat uygulamakla mükellefti. Soruşturma memuru atama bahanesiyle de olsa bizzat yapması gereken işlemleri bir başkasına, meselâ Hakkı Önen’e delege etme yetkisi yoktu. (Daha sonraları yasada değişiklik yapılarak Adliye Kurulu’na soruşturma memuru atama yetkisi verilmiş olmasına rağmen Gökçekuş’un görevden alınma tarihinde Yüksek Adliye Kurulu’nun böyle bir yetkisi olmadığından mevzuata göre böyle bir yetkiye Akıncı da sahip değildi).
***
Akıncı ve Hakkı Önen bu mevzuatın hiçbir kuralına uymadılar.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bakan Pilli:Toplam 1182 test yapıldı, pozitif vakaya  rastlanmadı Bakan Pilli:Toplam 1182 test yapıldı, po...

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayısının 1182 olduğunu, pozitif vakaya rastlanmadığını açıkladı. 6 Temmuz 2020...

“Türkiye’den su akışının Ağustos’ta başlaması bekleniyor” “Türkiye’den su akışının Ağustos’ta başl...

NACAK GAZETESİ- Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Geçitköy barajına Ağustos’ta Türkiye’den su akışının yeniden başlamasının ...

“Gençler uyuşturucu tacirlerden kurtarılmalı” “Gençler uyuşturucu tacirlerden kurtarıl...

NACAK GAZETESİ- Arda Erkan, ölümünün beşinci yılında, yarın , Lefkoşa kabristanlığındaki mezarı başında anılacak.  Anma töreni saat 18....

Ticaret Odası Başkanı Deniz;   “Kapanma çare değil” Ticaret Odası Başkanı Deniz; “Kapanma ...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bakan Pilli:Toplam 1182 test yapıldı, pozitif vakaya  rastlanmadı Bakan Pilli:Toplam 1182 t...

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayı...

6 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 6 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

6 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Güney Kıbrıs kapılarını İngiltere’ye açıyor Güney Kıbrıs kapılarını İ...

NACAK GAZETESİ- Rum hükümeti, Güney Kıbrıs’ın turizminde öne...

Dendias, Türkiye’ye  tehditler savurdu… “Ok yaydan çıkar” Dendias, Türkiye’ye tehd...

NACAK GAZETESİ- Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias yaptığı...

“Türkiye’den su akışının Ağustos’ta başlaması bekleniyor” “Türkiye’den su akışının ...

NACAK GAZETESİ- Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz,...

Fransa aklınca güç gösterisi yapıyor Fransa aklınca güç göster...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi “Paris’ten Güç Göster...

Rum Savunma Bakanı Petridis;  “Türkiye’nin garantörlüğü kaldırılmalı” Rum Savunma Bakanı Petrid...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta, 10 Temmuz 2002 yılında kend...

“Gençler uyuşturucu tacirlerden kurtarılmalı” “Gençler uyuşturucu tacir...

NACAK GAZETESİ- Arda Erkan, ölümünün beşinci yılında, yarın ...

Ticaret Odası Başkanı Deniz;   “Kapanma çare değil” Ticaret Odası Başkanı Den...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Tur...

Yeni hükümet kapıda Yeni hükümet kapıda

NACAK GAZETESİ- Kudret Özersay’ın hükümetin tüm olumlu icraa...

Eğitim HABERLERİ