Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Av. Fuat VEZİROĞLU; BİR DAVANIN SERENCAMI (XIII)

12 Aralık 2019 - 10:45 'de eklendi ve A+A-

Av. Fuat VEZİROĞLU;   BİR DAVANIN SERENCAMI (XIII)

Bu davanın bir de davadan önceki serencamı var ki çok enteresandır, şimdi biraz da buna bakalım, sonra Evkaf’ın su meselesine yine döneriz.
Tarih 18 Mayıs 2016, müsteşar Gürdal Hüdaoğlu Barolar Birliği’ne bir yazı ve bazı belgeler göndererek Gökçekuş hakkındaki suçlamalar hakkında görüş istedi.
Barolar Birliği bunun üzerine Ünver Bedevi, Ergin Ulunay ve Güner Çakın’dan oluşan bir komite oluşturarak konuyu inceledi, görüşünü de 14 Haziran 2016 tarihli bir yazıyla cumhurbaşkanlığına iletti. Bu yazıda özetle şu hususlar vurgulandı:
1) İlgili mevzuat 65/2005 sayılı YÖDAK Yasası’nın 8(4)(B) maddesi ve 9/76 sayılı Mahkemeler Yasası’nın 11. maddesidir. (Bu görüşe ben de katılıyorum).
2) Gökçekuş hakkındaki iddiaların doğru olup olmadığı tesbit edilmeli ve doğru olduğu saptanan iddiaların madde 8(4)(B)’nin kapsamına girip girmediğine bakılmalıdır. (Bu görüşe ben de katılıyorum).
3) İleri sürülen iddiaların kısmen veya tamamen doğru olup olmadığının kim tarafından ve nasıl saptanacağı hususunda ilgili yasada düzenleme bulunmamaktadır. (Bu görüşe katılmıyorum, bunu da daha önceki yazılarımda izah ettim).
4) Bu konudaki eksiklikler genel hukuk prensipleri ve idare hukuku prensiplerinin uygulanması ile giderilebilir. (İlgili mevzuatta eksiklik olduğu yolundaki görüşe de katılmıyorum, yukarıda belirtilen yasa maddelerinin yeterince açık olduğu kanaatindeyim).
5) Bunun yöntemi (yani işin nasıl yürütüleceği) Cumhurbaşkanı tarafından atanacak soruşturma memuru veya memurları tarafından idare yasası ve doğal adalet ilkeleri çerçevesinde soruşturma yapılıp nihai bir rapor tanzim edilmesidir. (Bu görüşe de katılmıyorum, bunu da daha önceki yazılarımda defalarca izah ettim ve Akıncı’nın herhangi bir kişiyi soruşturma memuru olarak atama yetkisinin bulunmadığını defalarca vurguladım. Disiplin işlemlerinde soruşturma memuru ancak mevzuatın yetki vermesi halinde atanabilir, aksi halde yetki gasbı söz konusu olur, nitekim Akıncı’nın Hakkı Önen’i soruşturma memuru olarak ataması da bir yetki gasbıdır yani kanunsuzdur. Şunu da belirteyim ki “idare yasası” denirken neyin murat edildiğini de anlamış değilim).
6) Bunun için (yani soruşturma memuru atanması için) emekli bir yargıç veya emekli savcı veya kıdemli bir avukata soruşturma görevinin verilmesinin uygun olacağı görüşündeyiz. (Bu kanaate de katılmıyorum, çünkü az önce de vurguladığım gibi ilgili zamanda Akıncı’nın soruşturma memuru atama yetkisi yoktu, yukarıda belirtilen Mahkemeler Yasası da, YÖDAK Yasası da Akıncı’ya böyle bir yetki vermiyordu).
7) İlgili ve gerekli belgeler soruşturma memuru tarafından değerlendirilip mevcut şahadetin Gökçekuş’un görevden alınıp alınmamasına yeterli olup olmadığı hususu değerlendirilmeli ve soruşturma dosyası karar için Cumhurbaşkanı’na arz edilmelidir. (Bu görüşe de katılmıyorum, çünkü soruşturma memuru atanması kanunsuz olduğu gibi kanunsuz soruşturma memuruna bir de yargılama yetkisi verilmesi kanunsuzluğun daniskası olmuştur).
***
Şimdi sıkı durun, çünkü Baro’nun Akıncı’ya ilettiği yazı şöyle son bulmaktadır:
“Komite olarak bizler (yani Ünver Bedevi, Ergin Ulunay ve Güner Çakın) yukarıda belirttiğimiz görüş ve beyanlarımız saklı kalmak koşulu ile, tarafımıza iletilen 2 adet klâsörlü dosya içindeki mevcut belge ve bilgilerin tetkikinden madde 11’deki (yani mahkemeler yasasının 11. maddesi) disiplin suçlarının işlenmiş olduğuna dair yeterli derecede ikna olmuş değiliz”.
***
Evet, Baro bile Gökçekuş’un herhangi bir disiplin suçu işlediği görüşünde değildi.
Ama buna rağmen kanunsuz olarak atanan kanunsuz soruşturma memuru Hakkı Önen kendini hem polis, hem savcı, hem yargıç yerine koyarak Gökçekuş’u “suçlu” buldu, mahkûm etti, ceza olarak da Akıncı’ya görevden alınması teklifinde bulundu.
Akıncı da bu kanunsuzluğun altına imza attı. Buna da en çok sevinen de herhalde sendikalar ağası, ağaların ağası, üstelik ağaların ağasının da has ağası Şener ağa olmuştur.
Anlayana sivrisinek sazdır.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bakan Pilli:Toplam 1182 test yapıldı, pozitif vakaya  rastlanmadı Bakan Pilli:Toplam 1182 test yapıldı, po...

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayısının 1182 olduğunu, pozitif vakaya rastlanmadığını açıkladı. 6 Temmuz 2020...

“Türkiye’den su akışının Ağustos’ta başlaması bekleniyor” “Türkiye’den su akışının Ağustos’ta başl...

NACAK GAZETESİ- Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Geçitköy barajına Ağustos’ta Türkiye’den su akışının yeniden başlamasının ...

“Gençler uyuşturucu tacirlerden kurtarılmalı” “Gençler uyuşturucu tacirlerden kurtarıl...

NACAK GAZETESİ- Arda Erkan, ölümünün beşinci yılında, yarın , Lefkoşa kabristanlığındaki mezarı başında anılacak.  Anma töreni saat 18....

Ticaret Odası Başkanı Deniz;   “Kapanma çare değil” Ticaret Odası Başkanı Deniz; “Kapanma ...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bakan Pilli:Toplam 1182 test yapıldı, pozitif vakaya  rastlanmadı Bakan Pilli:Toplam 1182 t...

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayı...

6 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 6 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

6 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Güney Kıbrıs kapılarını İngiltere’ye açıyor Güney Kıbrıs kapılarını İ...

NACAK GAZETESİ- Rum hükümeti, Güney Kıbrıs’ın turizminde öne...

Dendias, Türkiye’ye  tehditler savurdu… “Ok yaydan çıkar” Dendias, Türkiye’ye tehd...

NACAK GAZETESİ- Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias yaptığı...

“Türkiye’den su akışının Ağustos’ta başlaması bekleniyor” “Türkiye’den su akışının ...

NACAK GAZETESİ- Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz,...

Fransa aklınca güç gösterisi yapıyor Fransa aklınca güç göster...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi “Paris’ten Güç Göster...

Rum Savunma Bakanı Petridis;  “Türkiye’nin garantörlüğü kaldırılmalı” Rum Savunma Bakanı Petrid...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta, 10 Temmuz 2002 yılında kend...

“Gençler uyuşturucu tacirlerden kurtarılmalı” “Gençler uyuşturucu tacir...

NACAK GAZETESİ- Arda Erkan, ölümünün beşinci yılında, yarın ...

Ticaret Odası Başkanı Deniz;   “Kapanma çare değil” Ticaret Odası Başkanı Den...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Tur...

Yeni hükümet kapıda Yeni hükümet kapıda

NACAK GAZETESİ- Kudret Özersay’ın hükümetin tüm olumlu icraa...

Eğitim HABERLERİ