Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Av. Fuat VEZİROĞLU; BİR DAVANIN SERENCAMI (XIII)

12 Aralık 2019 - 10:45 'de eklendi ve A+A-

Av. Fuat VEZİROĞLU;  BİR DAVANIN SERENCAMI (XIII)

Bu davanın bir de davadan önceki serencamı var ki çok enteresandır, şimdi biraz da buna bakalım, sonra Evkaf’ın su meselesine yine döneriz.
Tarih 18 Mayıs 2016, müsteşar Gürdal Hüdaoğlu Barolar Birliği’ne bir yazı ve bazı belgeler göndererek Gökçekuş hakkındaki suçlamalar hakkında görüş istedi.
Barolar Birliği bunun üzerine Ünver Bedevi, Ergin Ulunay ve Güner Çakın’dan oluşan bir komite oluşturarak konuyu inceledi, görüşünü de 14 Haziran 2016 tarihli bir yazıyla cumhurbaşkanlığına iletti. Bu yazıda özetle şu hususlar vurgulandı:
1) İlgili mevzuat 65/2005 sayılı YÖDAK Yasası’nın 8(4)(B) maddesi ve 9/76 sayılı Mahkemeler Yasası’nın 11. maddesidir. (Bu görüşe ben de katılıyorum).
2) Gökçekuş hakkındaki iddiaların doğru olup olmadığı tesbit edilmeli ve doğru olduğu saptanan iddiaların madde 8(4)(B)’nin kapsamına girip girmediğine bakılmalıdır. (Bu görüşe ben de katılıyorum).
3) İleri sürülen iddiaların kısmen veya tamamen doğru olup olmadığının kim tarafından ve nasıl saptanacağı hususunda ilgili yasada düzenleme bulunmamaktadır. (Bu görüşe katılmıyorum, bunu da daha önceki yazılarımda izah ettim).
4) Bu konudaki eksiklikler genel hukuk prensipleri ve idare hukuku prensiplerinin uygulanması ile giderilebilir. (İlgili mevzuatta eksiklik olduğu yolundaki görüşe de katılmıyorum, yukarıda belirtilen yasa maddelerinin yeterince açık olduğu kanaatindeyim).
5) Bunun yöntemi (yani işin nasıl yürütüleceği) Cumhurbaşkanı tarafından atanacak soruşturma memuru veya memurları tarafından idare yasası ve doğal adalet ilkeleri çerçevesinde soruşturma yapılıp nihai bir rapor tanzim edilmesidir. (Bu görüşe de katılmıyorum, bunu da daha önceki yazılarımda defalarca izah ettim ve Akıncı’nın herhangi bir kişiyi soruşturma memuru olarak atama yetkisinin bulunmadığını defalarca vurguladım. Disiplin işlemlerinde soruşturma memuru ancak mevzuatın yetki vermesi halinde atanabilir, aksi halde yetki gasbı söz konusu olur, nitekim Akıncı’nın Hakkı Önen’i soruşturma memuru olarak ataması da bir yetki gasbıdır yani kanunsuzdur. Şunu da belirteyim ki “idare yasası” denirken neyin murat edildiğini de anlamış değilim).
6) Bunun için (yani soruşturma memuru atanması için) emekli bir yargıç veya emekli savcı veya kıdemli bir avukata soruşturma görevinin verilmesinin uygun olacağı görüşündeyiz. (Bu kanaate de katılmıyorum, çünkü az önce de vurguladığım gibi ilgili zamanda Akıncı’nın soruşturma memuru atama yetkisi yoktu, yukarıda belirtilen Mahkemeler Yasası da, YÖDAK Yasası da Akıncı’ya böyle bir yetki vermiyordu).
7) İlgili ve gerekli belgeler soruşturma memuru tarafından değerlendirilip mevcut şahadetin Gökçekuş’un görevden alınıp alınmamasına yeterli olup olmadığı hususu değerlendirilmeli ve soruşturma dosyası karar için Cumhurbaşkanı’na arz edilmelidir. (Bu görüşe de katılmıyorum, çünkü soruşturma memuru atanması kanunsuz olduğu gibi kanunsuz soruşturma memuruna bir de yargılama yetkisi verilmesi kanunsuzluğun daniskası olmuştur).
***
Şimdi sıkı durun, çünkü Baro’nun Akıncı’ya ilettiği yazı şöyle son bulmaktadır:
“Komite olarak bizler (yani Ünver Bedevi, Ergin Ulunay ve Güner Çakın) yukarıda belirttiğimiz görüş ve beyanlarımız saklı kalmak koşulu ile, tarafımıza iletilen 2 adet klâsörlü dosya içindeki mevcut belge ve bilgilerin tetkikinden madde 11’deki (yani mahkemeler yasasının 11. maddesi) disiplin suçlarının işlenmiş olduğuna dair yeterli derecede ikna olmuş değiliz”.
***
Evet, Baro bile Gökçekuş’un herhangi bir disiplin suçu işlediği görüşünde değildi.
Ama buna rağmen kanunsuz olarak atanan kanunsuz soruşturma memuru Hakkı Önen kendini hem polis, hem savcı, hem yargıç yerine koyarak Gökçekuş’u “suçlu” buldu, mahkûm etti, ceza olarak da Akıncı’ya görevden alınması teklifinde bulundu.
Akıncı da bu kanunsuzluğun altına imza attı. Buna da en çok sevinen de herhalde sendikalar ağası, ağaların ağası, üstelik ağaların ağasının da has ağası Şener ağa olmuştur.
Anlayana sivrisinek sazdır.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Özersay; Şartlar federal bir ortaklık için uygun değil Özersay; Şartlar federal bir ortaklık i...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Birleşik Krallık Parlamentosu KKTC Dostluk Grubunun ev sahipli...

Aday olmayacağını açıklayan Serdar Denktaş;  Egemenlikten ve eşitlikten taviz verilemez Aday olmayacağını açıklayan Serdar Denkt...

NACAK GAZETESİ- Demokrat Parti Milletvekili Serdar Denktaş, Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağını açıklad...

UBP Cumhurbaşkanı adayı Tatar;  Federal çözüm çöktü UBP Cumhurbaşkanı adayı Tatar; Federal...

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, federal çözüm olayının çöktüğünü, artık iki devletli çözüm başta olmak...

Tabipler Birliği Tamiflu ilacı konusunda uyardı Tabipler Birliği Tamiflu ilacı konusunda...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), virüslere etki eden ilaçların ülkede gereksiz kullanıldığını kaydederek, “Bu şeki...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Özersay; Şartlar federal bir ortaklık için uygun değil Özersay; Şartlar federal...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

Aday olmayacağını açıklayan Serdar Denktaş;  Egemenlikten ve eşitlikten taviz verilemez Aday olmayacağını açıklay...

NACAK GAZETESİ- Demokrat Parti Milletvekili Serdar Denktaş, ...

UBP Cumhurbaşkanı adayı Tatar;  Federal çözüm çöktü UBP Cumhurbaşkanı adayı T...

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ersin Ta...

Tabipler Birliği Tamiflu ilacı konusunda uyardı Tabipler Birliği Tamiflu ...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), virüsl...

Atakan açıkladı;  Ercan için ek süre verilmeyecek Atakan açıkladı; Ercan ...

NACAK GAZETESİ- Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan...

Taçoy; AKSA’ya hiçbir muafiyet yapılmadı Taçoy; AKSA’ya hiçbir m...

NACAK GAZETESİ- Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Meclis...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  GAZ SAVAŞLARI (I) Av. Fuat VEZİROĞLU; GAZ...

Akdeniz’in doğu ucundan Libya sahillerine kadar uzanan bir g...

Rauf R. DENKTAŞ; Milli Vizyon Meselesi Rauf R. DENKTAŞ; Milli V...

1994’te Kıbrıs’ta milli vizyonumuzun var olduğunu kanıtlamak...

Pilli, Korona Virüsü’yle ilgili açıklamada bulundu;  Gerekli önlemler alındı Pilli, Korona Virüsü’yle ...

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Korona Virüsü’ne karşı gerekli tedb...

CTP’liler ile TDP’liler Rumlarla birlikte… Türk askerini istemiyorlarmış! CTP’liler ile TDP’liler ...

NACAK GAZETESİ- CTP’liler ile TDP’lilerin Rumlarla birlikte ...

Eğitim HABERLERİ