Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Aydın AKKURT yazdı; Hasan Keskin-Hüseyin Özgüven ve UHH

23 Kasım 2020 - 9:00 'de eklendi ve A+A-

Aydın AKKURT yazdı;   Hasan Keskin-Hüseyin Özgüven  ve UHH

Ülkemizde 24 Nisan 2004 tarihinde yapılacak olan Annan Planı ile ilgili referandum öncesinde, dış güçlerin organizesiyle büyük bir yapılanmanın adımları atılıyordu.
Başta AB ve ABD olmak üzere emperyalist ülkeler ile Soros gibi uluslararası vakıfların denetimindeki fonlardan çok büyük paralar aktarılırken, peşi sıra sivil toplum örgütleri oluşturuluyordu.
Güney Kıbrıs ile Avrupa başkentlerinde iki toplumlu etkinlikler ile atölye çalışmaları da yoğun bir şekilde devam ediyordu.
Hedef ise emperyalist güçler tarafından dayatılan Annan Planı’nın referandumda Kıbrıs Türk halkı tarafınca kabul edilmesini sağlamaktı.
Sivil toplum örgütleri ile satın alınan medya kuruluşları da bunun propagandasını yaparken, bazı siyasi partiler ise açıkça emperyalist güçlerin taşeronluğunu yapıyordu.
Bunların yanısıra yabancı diplomatlar da KKTC’nin dört bir yanında faaliyette bulunuyordu.
O günler oldukça tehlikeli günlerdi, ve halkımız ile devletimiz hedef alınmıştı. Bunun yanısıra “Arap baharları”nda olduğu gibi, iç çatışmaya yönelik olarak da algı operasyonları ile provokasyonlar ve beşinci kol faaliyetleri yürütülüyordu.
Ve, işte o günlerde bu büyük tehlikenin farkında olan dava arkadaşlarımla birlikte bire sivil toplum örgütü oluşturma kararı aldık. Bu sivil toplum örgütünü adı da ULUSAL HALK HAREKETİ olacaktı. UHH’nin üç kurucusundan birisi olmamın yanısıra örgütlenmeden sorumlu olan da bendim.
İlçelerdeki örgütlenme çalışmalarına katılan ve UHH Gazimağusa Koordinatürü olan rahmetli Hasan Keskin, örgütlenme ve demokratik eylem çalışmalarında oldukça başarılıydı. Hasan Keskin’nin başkanı olduğu Mücahit Komutanları Derneği de, UHH örgütlenmesinin önemli merkezlerinden biriydi.
Gazimağusa’daki örgütlenme çalışmalarında ise Hasan Keskin’in en büyük yardımcısı Hüseyin Özgüven’di.
Hüseyin Özgüven’le tanıştığım ilk anda, onun cesur, korkusuz ve kararalı bir mücadele adamı olduğunu anlamıştım. Ulusal mücadele yıllarında Mücahit komutanı olarak görev yaparken, daha sonra ise Gazimağusa Ülkü Ocakları Başkanı olarak da görev yapmıştı.
Gazimağusa’da UHH örgütlenmesi büyük ivme kazanınca, diğer bölge koordinatörlerimize yapıldığı gibi, hasan Keskin ile Hüseyin Özgüven’e yönelik olarak da çok çirkin saldırılar başlamıştı. AB ile ABD’nin fonlarından beslenenler UHH’yı “terörist” bir örgüt olarak suçluyorlardı. Onlara göre Hasan Keskin ile Hüseyin Özgüven “Kara Gömlekliler”in liderleriydi.
Dahası da var.
AB, UHH’nın kapatılması için Türkiye Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunurken, BDH’nin lideri olan Mustafa Akıncı ile diğerleri “UHH kapatılmalı” çağrıları yapıyorlardı.
Onlara göre UHH yapılanmasının perde gerisinde Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, Türkiye, Büyükelçilik ve asker vardı. Kesinlikle böyle bir şey yoktu ve UHH’nın kuruluşundan haberleri bile olmamıştı.
Öylesine büyük ve çirkin saldırılar yapılıyordu ki, şaşırmamak elde değildi.
O günlerde ziyaretine gelen ABD’li bir diplomata şunları söylemiştim;
“Sizin paranız ve desteğinizle sivil toplum örgütleri oluşturma hakkınız var da, bizim bu halkın evlatları olarak sivil toplum örgütü oluşturma hakkımız yok mu? Siz, bizi terörist olarak suçluyorsunuz. Söyleyin, UHH bugüne kadar kime saldırdı, kimin kanını döktü, kimin canını aldı?.”
O yabancı diplomatın söylediği ise şu oldu;
“Siz Annan Planı’na karşı olduğunuz için teröristsiniz ve bizim düşmanımızsınız.”
***
Annan Planı ile ilgili referandum süreci başladığında ise eylemler daha da yoğunlaştı. UHH Gazimağusa yapılanması eylem, gösteri, yürüyüş ve mitinglerin ana gücünü oluşturuyordu.
Hasan Keskin ile Hüseyin Özgüven büyük bir özveriyle çalışırken, diğer bölgelerde düzenlenen eylem, gösteri ve mitinglere de büyük destek veriyorlardı.
Hasan Keskin ve Hüseyin Özgüven ayrılmaz ikiliydi.
Ve, Hüseyin Özgüven çok sevdiği dava arkadaşı Hasan Keskin’e kavuştu.
Biliyorum ki, şimdi birliktedirler.
Benim dava arkadaşlarım, nurlar içinde uyuyun.
Nasıl olsa bir gün yine buluşacağız…

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

Atilla ÇİLİNGİR;   ONLARIN ACILARI SESSİZ AMA ÇOK DERİNDİR… Atilla ÇİLİNGİR; ONLARIN ACILARI SESSİ...

‘’Tam 57 yıl geçmiş o derin acının ardından… Sırf Türk oldukları için anaların, babaların, evlatların diri, diri toprağa gömüldüğü o ka...

Prof. Dr. Ata Atun;   Biz İsyan Etmedik Prof. Dr. Ata Atun; Biz İsyan Etmedik

Kıbrıs’ta Rumların Kıbrıslı Türklere silahlı saldırıları ve katliamları başlattıkları 21 Aralık 1963 tarihinde, Mağusa Namık Kemal Lise...

Aydın AKKURT;   Makarios’un Vasiyeti ve Rum Zihniyeti Aydın AKKURT; Makarios’un Vasiyeti ve ...

Bilmeyenler için “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı ve Rum Ortodoks Kilisesi’nin Başpiskoposu Makarios’u kısaca tanıtalım; Keşişlikten ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Cittaslow Belediyeler İzmir’de Cittaslow Belediyeler İzm...

Cittaslow ağına üye Yeniboğaziçi, Lefke, Mehmetçik, Geçitkal...

Bakanlar Kurulu “Petrol Ürünleri Fiyatlandırma Esaslarını Düzenleyen (Değişiklik) Tüzüğü”nü onayladı Bakanlar Kurulu “Petrol Ü...

Bakanlar Kurulu, “2001 Petrol Ürünleri Fiyatlandırma Esaslar...

Rogers: Sağlığı yönetmeden ekonomiyi yönetmek mümkün değil Rogers: Sağlığı yönetmede...

Halkın Partisi (HP) Girne Milletvekili Jale Refik Rogers, “E...

Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği: Kadın milletvekili sayısı istenilen düzeyde değil Kıbrıs Türk Kadınlar Birl...

Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği, Türk kadınına seçme ve seçilme...

Karasaç: KKTC Hukuku’nda soyadı düzenlemesi kadın erkek eşitliği bakımından oldukça isabetli Karasaç: KKTC Hukuku’nda ...

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Hukuk Fakültesi, Medeni Huku...

2022 Bütçesi Resmi Gazete’de yayımlandı 2022 Bütçesi Resmi Gazete...

Cumhuriyet Meclisi’nde 24 Kasım’da 25 oyla ve oy çokluğuyla ...

ZMO Başkanı Uluçam: Ekilebilir tarım arazilerinin her geçen gün azalması endişe verici boyutta ZMO Başkanı Uluçam: Ekile...

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Erkut Uluçam, ülkede...

Cumhurbaşkanı Tatar: Satranç sayesinde öngörü yeteneğini geliştiren bireyler hayatta da başarılı oluyor Cumhurbaşkanı Tatar: Satr...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, satranç sayesinde öngörü kazanan ...

Cumhurbaşkanı Tatar, BM aracılığıyla katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’e gönderdiği mektupta KKTC’ye ziyaret davetini yineledi Cumhurbaşkanı Tatar, BM a...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) aracılığ...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Eşi Sibel Tatar, Algım Özel Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, 3 Aralık Dünya...

Eğitim HABERLERİ