Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Aydın AKKURT yazdı; “Kıbrıslı Çözüm” Nedir?

15 Eylül 2020 - 9:05 'de eklendi ve A+A-

Aydın AKKURT yazdı; “Kıbrıslı Çözüm” Nedir?

Başta AB, ABD ve Rum-Yunan ikilisi olmak üzere emperyalist güçlerin uzun bir dönemden beri organize ettikleri iki toplumlu etkinlikler ile atölye çalışmalarında “Kıbrıslılık bilinci” yaratılmaya çalışıldı.
Bu iki toplumlu etkinliklere ve atölye çalışmalarına KKTC’den katılan öğrenciler, öğretmenler, sivil toplum örgütü başkanları, sendikacılar ve diğerleri “hedef kitle” olarak belirlenirken, amaç bunların “Kıbrıslı” olarak yetiştirilmesiydi.
“Kıbrıslılık bilinci geliştirilip, “Kıbrıslılar” yaratıldıktan sonra ise sıra şimdi Kıbrıs konusunda “Kıbrıslı çözüme” gelindi. .
Peki, dayatılmaya çalışılan “Kıbrıslı çözümün” hedefi nedir?
Bunun hedefi bulunacak çözüm şekli ile Türkiye’yi Kıbrıs’tan dışlamaktır. Buna göre de bulunacak çözüm şeklinde Türkiye’nin garantörlüğü ile müdahale hakkı ve Kıbrıs’ta Türk askeri varlığı olmamalıdır.
Şimdi de sözü Kıbrıs konusunda uzman olan Emekli Büyükelçi Tugay Uluçevik’e bırakalım. Uluçevik “Kıbrıslı çözümü” şöyle değerlendirmektedir;
“Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “Kıbrıs Türk halkının içine sindireceği çözümden” söz etmiştir. Çözüm sadece “Kıbrıs Türk halkının” değil, Türkiye’nin, Türk Milleti’nin içine sindireceği bir çözüm olması gerektiği unutulmamalıdır.
İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasındaki müzakere sürecinden itibaren ‘Kıbrıslı çözüm’ kavramı geliştirilmiş ve yerleştirilmiştir. BMGS raporlarında ‘Kıbrıslıların yürüttüğü’ (cypriot-led) ve ‘Kıbrıslıların sahiplendiği’ (cypriot-owned) kavramları kullanır olmuştur. Bununla beraber, daha önceleri Kıbrıs sorununa bulunacak çözüm bahsinde ‘Kıbrıs sorununun doğrudan ilgili dört tarafından’ (four parties concerned) söz edilirdi. Bu çerçevede, Kıbrıs Türk ve Rum toplumları ile Türkiye ve Yunanistan zikredilirdi.
“Kıbrıslı çözüm” anlayışını, Kıbrıs konusunu Türkiye’nin ilgi, etki ve yetki alanından uzaklaştırarak çözme tasavvur ve gayretinin bir belirtisi olarak görüyorum.
1940’lı yılların sonundan itibaren Kıbrıs’ta belirginleşen enosis niyet ve hareketlerinin hem Ada’daki Türk varlığı, hem Türkiye için arz ettiği tehdit ve tehlikeler, o zamanlar, millî Kıbrıs davamızın kahraman önderleri Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş ile arkadaşları tarafından ‘aman Kıbrıs Girit olmasın’ gibi söylemlerle Ankara’nın dikkatine ve gündemine taşınmıştı. Bu sayede Türkiye ve Kıbrıs Türk halkı kenetlenmiş ve enosise karşı tarihî direnme başlatılmıştı. Bu direnme on yıllarca sürmüştür. Daha uzun yıllar sürmesi gerekecek gibi de görünmektedir.
Kıbrıs sorununun çözümü sadece Kıbrıs Türk halkının tercihine ve iradesine bırakılabilecek bir konu değildir. ‘Kıbrıs sorunu’ denen konu Türkiye’nin millî davasıdır.
Konumu itibariyle Kıbrıs adası Türkiye’yi, Yunanistan’ı ve İngiltere’yi olduğundan daha fazla ilgilendirmektedir. Bugün İngiltere kendi ülkesinden 8.000 km. uzaktaki Kıbrıs adasındaki egemen üslerini dikkat ve titizlikle muhafaza ediyorsa; bu üslerin muhafazası İngiltere’nin Kıbrıs konusundaki tutumuna şekil ve yön veren temel etken oluyorsa, 80 km güneyindeki Kıbrıs adası Türkiye’yi neden ilgilendirmesin?”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kamil ÖZKALOĞLU; Tek Egemenlik Savunulamaz Kamil ÖZKALOĞLU; Tek Egemenlik Savunula...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi’nde halkın temsilcisi olarak görev yapan hiçbir Milletvekili “Tek Egemenliği”, “Tek Devleti”, “Fe...

Atilla ÇİLİNGİR;  Akdeniz’deki Enerji mi Yoksa Kıbrıs mı? Atilla ÇİLİNGİR; Akdeniz’deki Enerji m...

Yaklaşık yarım asırdan fazla bir zamandır süregelen Kıbrıs anlaşmazlığı, Akdeniz’in tam da orta yerinde dünya gündemini meşgul eden bir...

Aydın AKKURT; Müzakereler kaldığı yerden mi başlamalı? Aydın AKKURT; Müzakereler kaldığı yerde...

Kıbrıs konusu ile ilgili olarak müzakerelerin yeniden başlaması yönünde yoğun girişimler devam ederken, Rum tarafı “müzakerelerin kaldı...

Aydın AKKURT yazdı;  Federasyon ve Konfederasyon Aydın AKKURT yazdı; Federasyon ve Konf...

“Kıbrıs Cumhuriyeti”nin bir nevi federasyon olduğunu söylüyoruz. Ama bunu devletler değil halklar oluşturmuştu. Ve bu cumhuriyette iki ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Halk iki devletli çözüm istiyor Halk iki devletli çözüm i...

Gezici Araştırma Merkezi’nin yaptığı araştırma sonuçlarında ...

Tatar sarayda UBP iktidarda Tatar sarayda UBP iktidar...

Seçimlere yönelik olarak yapılan son kamuoyu araştırmasının ...

UBP Cumhurbaşkanı adayı Tatar Yolumuz iki devletli çözüm yoludur UBP Cumhurbaşkanı adayı T...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, B...

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu; Ana hedefimiz Türk askerini Kıbrıs’tan göndermek Yunanistan Cumhurbaşkanı ...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi Yunanistan Cumhurbaşk...

Sözde “Güzelyurt Belediye Başkanı” Haciavraam; Güzelyurt Rumlarındır Sözde “Güzelyurt Belediye...

NACAK GAZETESİ- Sözde “Omorfo Belediye Başkanı” Viktoras Hac...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz; KKTC’nin haklarını savunuyoruz AK Parti Genel Başkan Yar...

NACAK GAZETESİ- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılm...

“Öğrenciler mutlaka KKTC’ye gelecek” “Öğrenciler mutlaka KKTC’...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, üniversitelerde yüz yü...

Kamil ÖZKALOĞLU; Tek Egemenlik Savunulamaz Kamil ÖZKALOĞLU; Tek Ege...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi’nde halkın temsilcisi ...

Atilla ÇİLİNGİR;  Akdeniz’deki Enerji mi Yoksa Kıbrıs mı? Atilla ÇİLİNGİR; Akdeni...

Yaklaşık yarım asırdan fazla bir zamandır süregelen Kıbrıs a...

Aydın AKKURT; Müzakereler kaldığı yerden mi başlamalı? Aydın AKKURT; Müzakerele...

Kıbrıs konusu ile ilgili olarak müzakerelerin yeniden başlam...

Eğitim HABERLERİ