Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Bakan Oğuz, Tatlısu Belediyesi’ne ait lavanta yağı üretim tesisini ziyaret ederek, yağ işleme sürecini inceledi

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Tatlısu Belediyesi’ne ait lavanta yağı üretim tesisini ziyaret etti. KKTC’de ilk olduğu belirtilen tesiste Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ile bir araya gelen Bakan Oğuz, yağ çıkarım süreci hakkında bilgi aldı, ardından Bakanlık bünyesindeki Tarımsal Araştırma Dairesi ve Orman Dairesi tarafından hasat edilen lavanta bitkilerinden yağ çıkarım sürecini […]

18 Ağustos 2022 - 16:33 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi. A+A-

Bakan Oğuz, Tatlısu Belediyesi’ne ait lavanta yağı üretim tesisini ziyaret ederek, yağ işleme sürecini inceledi

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Tatlısu Belediyesi’ne ait lavanta yağı üretim tesisini ziyaret etti.

KKTC’de ilk olduğu belirtilen tesiste Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ile bir araya gelen Bakan Oğuz, yağ çıkarım süreci hakkında bilgi aldı, ardından Bakanlık bünyesindeki Tarımsal Araştırma Dairesi ve Orman Dairesi tarafından hasat edilen lavanta bitkilerinden yağ çıkarım sürecini inceledi.

Oğuz, ziyarette yaptığı konuşmada, Tatlısu Belediyesi’nin lavanta hasadından sonra bugün Bakanlık dairelerince hasat edilen lavantanın işlenmesi için Tatlısu Belediyesi’nin kurmuş olduğu aromatik bitkileri işleme distilasyon merkezini ziyaret ettiklerini belirterek, 2020 yılında Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığının hibe ettiği lavanta fidelerinin ülkeye getirilmesi ve yerel yönetimlere dağıtılmasıyla bir farkındalığın oluşmaya başlandığını kaydetti.

İlk olarak, lavantanın görselliği ve kokusuyla dikkat çektiğini ancak, bu bitkinin işlenmesiyle, yağının tıp, kozmetik gibi birçok sektörde kullanılabileceğini belirten Oğuz, Tarımsal Araştırma Dairesi ve Orman Dairesi tarafından da lavanta dikim çalışmaları yapıldığını söyledi.

Kurak iklime uygun bir tür olan lavantaya yoğun talebin olduğuna ve vatandaşların da özel olarak yetiştirdiğine dikkat çeken Oğuz, distilasyon ünitesi kurarak lavantanın görsel bir kazanımdan öte, ekonomik değere dönüştürülmesini sağlayarak, tüm üreticilere motivasyon olan Tatlısu Belediyesi ve ziraat mühendisi olan Belediye Başkanı Hayri Orçan’a teşekkürlerini iletti.

Oğuz, “Artık KKTC’de lavanta hasadı yapıldığında, işleneceği, yağının çıkarılacağı bir tesis var. İnşallah daha çok özel sektörün, kuruluşların da bu alana girmesini sağlarız. Bu noktada amacımız tarımsal ürün olarak farkındalığı yaratmak, değişik bir faaliyet alanı oluşturmak” diyerek, Bakanlık olarak görevlerinin ülke iklimine uygun diğer türlerin de ülkeye kazandırılması olduğunu söyledi ve fideleri hibe ederek, bu adımların atılmasını sağlayan Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini sundu.

Belediye Başkanı Orçan ise, öncelikle fideleri kendilerine sağlayan Tarım Bakanlığına teşekkürlerini sunarak, ilk olarak 5 dönümlük bir alanda örnek uygulama başlattıkları gün, turizm alanı dışında da lavantaya ekonomik değer kazandıracak bir tesis kuracakları sözünü verdiklerini ve bunu başardıklarını kaydetti.

Orçan, kuraklığa dayanıklı olan ve 10-15 günde yarım saatlik sulamayla hayatta kalabilen lavantanın, kıraç arazilerin değerlendirilmesinde kullanılabileceğini belirtti ve kozmetik sanayinin en önemli maddesi olmasından dolayı dünyada büyük bir talep gören bu ürünün, Yeşil Hat Tüzüğü aracılığıyla Avrupa’nın her yerine satılabileceğini söyledi.

Bu yıl Belediye olarak ilk defa kendi hasatlarını, ardından farklı bölgelerden gelen hasatları, bugün ise Bakanlığın hasadını işlediklerini ifade eden Orçan, gelecek yıl daha fazla ürün çıkarmayı planladıklarını dile getirdi.

Lavantanın birçok faydası olduğuna da işaret eden Orçan, bu tesisin Tatlısu Belediyesi’nin kardeş Belediyesi olan Konya Karatay Belediyesi tarafından kendilerine hediye edildiğini söyleyerek, Konya Karatay Belediyesi’ne de hassasiyetlerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Orçan, 1 saatlik arayla yaklaşık 400 kg lavantanın bu distilasyon ünitesinde işlenebileceğini de vurgulayarak, bütün ülkeye yetebilecek bir kapasite olduğunu belirtti ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Esnaf emirname tartışmalarının sona ermesini istiyor Esnaf emirname tartışmalarının sona erme...

İskele Bölgesi son yıllarda hem yerli hem de yabancı vatandaşların gözdesi… Büyük yatırımlar, bölgeye hareket getirdi… Esna...

Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için yoga ve boyama etkinliği düzenlendi Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için y...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın“Yaşlanmak değil, keyifle yaş almak için birlikteyiz” sloganıyla gerçekleştirdiği etkinlikler k...

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor… SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendir...

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor… SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında 2006 yılından itibaren faa...

Şentop: KKTC’nin yanında durarak, haklı davasını desteklemeye devam edeceğiz Şentop: KKTC’nin yanında durarak, haklı ...

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, 27’nci Dönem 6’ncı Yasama Yılı’nın başlaması dolayısıylaMeclis Başkanı Mustafa Şentop konuşm...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Esnaf emirname tartışmalarının sona ermesini istiyor Esnaf emirname tartışmala...

İskele Bölgesi son yıllarda hem yerli hem de yabancı vatanda...

Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için yoga ve boyama etkinliği düzenlendi Lapta Huzurevi’nde kalan ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın“Yaşlanmak değil, ke...

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor… SOS Çocukköyü Derneği’nin...

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ed...

Erdoğan: Kıbrıs’ta iki ayrı devlet ve halk vardır Erdoğan: Kıbrıs’ta iki ay...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27’nci Dönem 6’ı...

Şentop: KKTC’nin yanında durarak, haklı davasını desteklemeye devam edeceğiz Şentop: KKTC’nin yanında ...

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, 27’nci Dönem 6’nc...

Meteoroloji Dairesi: Perşembe ve cuma günleri yer yer sağanak yağmur bekleniyor Meteoroloji Dairesi: Perş...

Meteoroloji Dairesi’nin 1 -7 Ekim tarihlerini kapsayan hava ...

Töre, yangın bölgesinde incelemelerde bulundu Töre, yangın bölgesinde i...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, yangın sonrası Ağırda...

KTÖS yetkililerinden Ağırdağ-Dağyolu İlkokulu’na ziyaret.. KTÖS yetkililerinden Ağır...

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve İlköğretim Daire...

Cumhurbaşkanı Tatar: Büyük bir felaket önlendi Cumhurbaşkanı Tatar: Büyü...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ağırdağ-Boğaz bölgesinde çıkan ya...

Sağlık Bakanı Altuğra:Meme kanseri en sık rastlanan kanser Sağlık Bakanı Altuğra:Mem...

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, meme kanserinin en sık r...

Eğitim HABERLERİ