Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Bal tağşişi yapanlar cezalandırılmalı

24 Haziran 2020 - 8:33 'de eklendi ve A+A-

Bal tağşişi yapanlar cezalandırılmalı

NACAK GAZETESİ- Arıcılar Birliği, tağşiş balların üretimle birlikte değerlendirilmesinin hatalı ve sakıncalı olduğunu belirterek, tağşiş olan ballarla ilgili ileri soruşturmanın ivedilikle yapılmasını ve bal tağşişi yapan firmaların yasalar gereği en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.
Birlik, üreticilerin binbir zahmetle üretmeye çalıştığı balların, arıcılıkla hiçbir alakası olmayan tağşiş ballarla birlikte değerlendirilmesi konusunda hassas olunmasının, hem üretici, hem de tüketici açısından çok önemli olduğunu belirtti.
Arıcılar Birliği, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na açık mektup şeklinde yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs Arıcılar Birliği’nin kurulduğu günden beri temsil ettiği üreticilerinin hak ve menfaatlerinin yanında, halk sağlığına zarar vermeyecek şekilde üretim yapılması konusunda üyelerine yol göstermek ve ulaşabileceği her türlü imkanı sağlamak için çaba harcadığını ifade etti.
Açıklamanın devamı şöyle:
“Kamuoyunun da bildiği üzere arıcılık sektörü 2008 yılından beri yeşil hat tüzüğü kapsamında yapılan Avrupa birliği bağımsız bal uzmanı denetiminde sürdürülmektedir. Bu çalışmalar neticesinde büyük bir mesafe kat edilmiştir.
Amacı toplumumuzun kahvaltı masasına sağlıklı ürün sunma çabası içerisinde olan birliğimiz, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığıyla her zaman iş birliği yapmış ve yapmaya devam etme arzusundadır. Bildiğiniz gibi son yapılan bal analiz sonuçlarında bazı istenmeyen neticeler elde edilmiştir. Bizler Hayvancılık Dairesi görevlilerinin numuneleri alma ve yorumlama konusunda yetersiz olduğu kanaatindeyiz. Ballardaki HMF (Hydroxymethylfurfural) konusu tüm dünyanın sorunu olduğu gibi bizimde sorunumuzdur ve üreticiye rutin bir şekilde analiz yaptırabileceği laboratuvar imkanı sağlanamadığı sürece HMF sorun olmaya devam edecektir. Bildiğiniz gibi Devlet laboratuvarı bal analizi hizmeti vermemektedir. Bundan dolayı üreticiler HMF değerlerini bilmeden ürünlerini piyasaya sunmaktadırlar bu nedenle analiz sonuçlarında sorunlar yaşanmaktadır.
Hayvancılık dairesinin yaptığı bu yanlışlardan dolayı, Bakanlığımızın ve Birliğimizin birlikte sektörü bir yerlere getirme çabası heba edilmekte ve manipülasyona fırsat verip üreticiyi kamuoyu önünde zor duruma düşürmektedir. Örneğin polen analizi yapılmadan bir balın narenciye balı olup olmadığı ve diyastaz sayısına bakılarak balın türünü belirlemek de mümkün değildir. Halbuki Hayvancılık Dairesi görevlileri ısıl işlem ve saklama koşullarından dolayı meydana gelen diyastazı düşük dağ balını narenciye balı olarak yorumlamış ve üreticinin kamuoyu önünde sahtekarlıkla suçlanmasına neden olmuştur. Bu durum İthal balı ülkemize getirmek isteyen tüccarların iştahlarını kabartmaktadır”.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Yine birlikte başaracağız” “Yine birlikte başaracağız”

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, yazılı açıklama yaparak vatandaşlara seslendi ve “yine birlikte başaracağız” dedi. Tatar, açıklam...

“Sağlığın siyasete kurban edilişi tehlikeli” “Sağlığın siyasete kurban edilişi tehlik...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan HP Milletvekili Hasan Topal, “Sağlığın siyasete kurban edilişi tehlikeli bir durumdur” dedi ve bunun ...

Kolan Hastanesi’nin fiyatı çok Kolan Hastanesi’nin fiyatı çok

NACAK GAZETESİ – Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar pandemi hastanesi projesi üzerinde çalışıldığını ancak zamana ihtiyaç old...

Halk oylaması 11 Ekim’de Halk oylaması 11 Ekim’de

NACAK GAZETESİ- Dün toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Anayasa (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni 42 kabul ve 3 ret oyuyla ve oy çoklu...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
7 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 7 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

7 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

“Yine birlikte başaracağız” “Yine birlikte başaracağı...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, yazılı açıklama yapara...

“Sağlığın siyasete kurban edilişi tehlikeli” “Sağlığın siyasete kurban...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan HP Milletvekili Hasan Topa...

Kolan Hastanesi’nin fiyatı çok Kolan Hastanesi’nin fiyat...

NACAK GAZETESİ – Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tata...

Halk oylaması 11 Ekim’de Halk oylaması 11 Ekim’de...

NACAK GAZETESİ- Dün toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu...

Güney Kıbrıs turizmi zorda…         “Bu yıl turist göremeyeceğiz” Güney Kıbrıs turizmi zord...

NACAK GAZETESİ- Rum kesiminde, turizm konusunda başlangıçta ...

“Olası bir salgına karşı hazırlıklıyız” “Olası bir salgına karşı ...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Sağlık Bakanı Ali Pilli, p...

Enosisvirüs yine hortladı Enosisvirüs yine hortladı...

NACAK GAZETESİ – Rum kilisesi ile Rum yönetimi , 1821 ...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Behçet Kemal  Çağlar Kamil ÖZKALOĞLU; Behçet ...

Behçet Kemal ÇAĞLAR 23 Temmuz 1908’de Erzincan’d...

Aydın AKKURT;  Başpiskopos  Kiprianu neden idam edildi? Aydın AKKURT; Başpiskopo...

Rum Ortodoks Kilisesi ile Rum Yönetimi, 9 Temmuz 1821 yılınd...

Eğitim HABERLERİ