Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Başbakan Ersan Saner: Kıbrıs Türk tarafı Cenevre’de yapıcı bir tutum sergiledi

30 Nisan 2021 - 14:40 'de eklendi ve A+A-

Başbakan Ersan Saner: Kıbrıs Türk tarafı Cenevre’de yapıcı bir tutum sergiledi

Başbakan Saner, Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için Cenevre’de yapıcı bir tavır ortaya koyduğunu söyledi.

Başbakan Saner, Türkiye’den bugün itibariyle 430 milyon Türk Lirası kaynak aktarıldığını belirterek, Kıbrıs konusunda çözüm arayışları devam ederken, ülkenin kalkınması ve gelişmişlik düzeyin artması için hükümet olarak tüm çalışmaları hızlı bir şekilde yürüttüklerini vurguladı.

Başbakan Ersan Saner, gayriresmi 5+BM Kıbrıs toplantısı için gittiği Cenevre’den dönüşünde, Ercan Havaalanı’nda açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, Cenevre’de Kıbrıs meselesinde bugüne kadar gelen süreci çok net bir şekilde ortaya koyduğunu, federasyonun Kıbrıs’ta neden bir çözüm olamayacağını anlattığını ve sürecin farklı gelişmesi için öneri sunduğunu ifade eden Başbakan Saner, “Sayın Cumhurbaşkanı, Cenevre’deki görüşmelerde aynı şeyleri yaparak farklı bir sonuca ulaşamayacağımızı da çok net bir tavırla muhataplarına iletti. Bu şekilde Kıbrıs meselesinin çözümsüz bir noktada kalmasının sadece statükoyu beslediğini ve statükonun da her geçen gün Ada’da yerleştiğini de hepimiz birlikte yaşayarak görmekteyiz” dedi.

Kıbrıs Türk halkının, en az Kıbrıs Rumları kadar egemen bir toplum olduğunu ve bundan asla geri adım atmayacaklarını Cenevre’de bir kez daha ortaya koyduklarını ifade eden Başbakan Saner, Kıbrıs sorununun BM dosyaları içinde en eski dosya olduğunu, çözüm önerilerini hep Rum tarafının reddettiğine işaret ederek, Crans Montana’da çöken görüşmelerden bugüne yaşanan süreci özetli.

Kıbrıs Türk tarafının farklı bir fikri ortaya koyarak, bundan sonra görüşmelerin egemen eşit iki devlet statüsünde olacağını söylediğini, Kıbrıs Rum tarafının ise, Kıbrıs Türkleri’ni 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki haklarından daha da geriye götürecek, Cumhuriyetin belli bir noktaya evrilmesiyle Kıbrıs Türklerine o yapının içinde bazı haklar vermeye çalıştığını anlatan Başbakan Saner, “Bizler tarafından asla kabul edilebilecek bir görüş değildir. Kıbrıs Türk tarafının bu konuya onay vermesi mümkün değildir” dedi.

“DİK DURUŞU NEDENİYLE SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ ERSİN TATAR’A TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Başbakan Saner, şöyle devam etti:

“Cenevre’de Kıbrıs Türk halkının egemen eşit iki devlet statüsünde görüşmelere devam edeceği şeklindeki ciddi çıkışı ve dik duruşu nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’a teşekkür ediyorum. BM Genel Sekreteri’nin Crans Montana’da süreç çöktükten sonra ‘artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ açılımına yeni bir açılım getirip, Kıbrıs Türk halkının iradesini ortaya koyduğu için… Bunun yanında, Anavatan Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na, Cenevre’de Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarının korunması için çok ciddi bir şekilde bizim arkamızda durduğundan dolayı da bir kez daha teşekkür ediyorum.”

“EGEMEN İKİ EŞİT DEVLET TEZİNDEN ASLA GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

BM Genel Sekreteri’nin, üç ay içinde yeni bir görüşme olması için ortak zemin olup olmayacağını yoklayacağını belirten Başbakan Saner, yapıcı tutumla, egemen iki eşit devlet tezinden asla geri adım atmadan, Cumhurbaşkanlığı ve Anavatan Türkiye ile istişare halinde bu görüşmeleri devam ettireceklerini kaydetti.

“EKONOMİMİZİ İYİ BİR NOKTAYA TAŞIMAK İÇİN YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

Başbakan Ersan Saner, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile dün telefon görüşmesi yaptığını ve Türkiye’den kaynak aktarımın dün başladığını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a teşekkür etti.

Başbakan Saner, “Bugün itibariyle, 330 milyon savunmaya, 100 milyon da mali cari bütçeye katkı olmak üzere 430 milyon Türk Lirası bir kaynak da aktarıldı” dedi.

Daha önce, Mayıs ayında ülkenin şantiye alanına döneceğini söylediğini anımsatan Başbakan Saner, “İnanıyorum ki, Türkiye Cumhuriyeti ile imzaladığımız Mali ve İşbirliği Protokolü çerçevesinde bugünden itibaren, ülkedeki alt yapı yatırımları başta olmak üzere, Kıbrıs Türk halkının geleceğini değiştirecek ve ülke ekonomisine katkıda bulunacak yatırımları ve Covid-19 sürecinde gerek tarım sektörümüze gerekse özel sektöre yapacağımız kaynak aktarımı ile ekonomimizi de iyi bir noktaya taşımak için elimizden gelen tüm çabayla yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Kıbrıs Türk halkının refahının kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Başbakan Saner, şöyle devam etti:

“Kıbrıs konusunda çözüm arayışları devam ederken, her zaman olduğu gibi ülkemizin kalkınması ve gelişmişlik düzeyin artması için hükümet olarak tüm çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yürütmek adına her türlü çalışmayı ortaya koyacağız. İnanıyorum ki halkımız en yakın zamanda hissedecektir. Kıbrıs Türk tarafının kalkınmış bir ülke olarak yoluna devam etmesi ve ileriki süreçte sonuçlar ne olursa olsun; burada iki devlet temelinde bir çözüm buluruz veya bulmayız, bizler tüm kurumlarıyla demokrasisiyle övünebileceğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yaşatmak için de kararlıyız

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bakan Çavuşoğlu, Ankara’ya Gidiyor Bakan Çavuşoğlu, Ankara’ya Gidiyor

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti (TC) Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve TC Tarım ve Orman Baka...

KKTC’nin ilk sualtı robotu “ORCA” denize indi KKTC’nin ilk sualtı robotu “ORCA” denize...

Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez sualtı arkeoloji ve doğal yaşamın araştırılması alanında faaliyet gösterecek olan ORCA; uzaktan kontrollü modül...

Turizm taşımacılarına Covid-19 desteği yapılacak Turizm taşımacılarına Covid-19 desteği y...

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner, BRT’de yayınlanan 45+ programına telefonla katılarak turizm taşımacılarına m...

Girne’de elektrik kesintisi Girne’de elektrik kesintisi

Girne’de Ziya Rızkı Caddesine, bugün ve perşembe günü 08.30 ile 10.00 arasında elektrik verilemeyecek. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’ndan...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bakan Çavuşoğlu, Ankara’ya Gidiyor Bakan Çavuşoğlu, Ankara’y...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye Cum...

AstraZeneca aşısı 6 merkezde yapılıyor AstraZeneca aşısı 6 merke...

Yoğun talep üzerine 40 yaş üzeri kişilere AstraZeneca aşısı ...

KKTC’nin ilk sualtı robotu “ORCA” denize indi KKTC’nin ilk sualtı robot...

Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez sualtı arkeoloji ve doğal yaşamın ar...

Malili kadın 9 çocuk dünyaya getirdi: 5’i kız 4’ü erkek Malili kadın 9 çocuk düny...

Mali Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Mali vatandaşı...

Hindistan’da 688 binden fazla hasta tıbbi oksijene ihtiyaç duyuyor Hindistan’da 688 bi...

Times of India’nın haberine göre, Hindistan Ulusal Has...

Bilim insanları Venüs’ün gizemini çözdü: En yakın komşumuzda bir gün ne kadar sürüyor? Bilim insanları VenüsR...

Daha önceki tahminler arasında tutarsızlıklar olsa da, Güneş...

Pentagon’a ‘UFO’ incelemesi Pentagon’a ‘U...

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Başmüfettişliği, bakanlığın...

Döviz Kurları 4 Mayıs 2021 Döviz Kurları 4 Mayıs 202...

4Mayıs 2021 Salı Döviz Kurları...

DSÖ’den uyarı: Salgında Avrupa’yı zorlu bir 6 ay daha bekliyor! DSÖ’den uyarı: Salg...

Koronavirüs Avrupa’da yeniden büyük hızla yayılırken, ...

Hindistan mutantı ne kadar tehlikeli Hindistan mutantı ne kada...

Bilim insanları coronavirüs vakalarında dünyanın en yüksek a...

Eğitim HABERLERİ