Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Başbakan Tatar; İzolasyonları kırmaya çalışıyoruz

10 Ekim 2019 - 8:59 'de eklendi ve A+A-

Başbakan Tatar; İzolasyonları kırmaya çalışıyoruz

NACAK GAZETESİ- Spor Dairesi Müdürlüğü’nün organize ettiği 19. Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Oyunları’nın açılışı dün Girne Acapulco Otel’de yapıldı.
Oyunlar çerçevesinde bu yıl altı dalda 25 ülkeden 350 sporcu; tenis, bilardo, tekvando gibi farklı alanlarda yarışmalara katılacak. Oyunlar, 28 Ekim’de sona erecek.
Açılışta, Başbakan Ersin Tatar, varoluş mücadelesi önderi merhum Lider Dr. Fazıl Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük, Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Oyunları Organizasyon Komitesi adına Aşkın Burcu konuşma yaptı.
Açılışa, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Spor Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Deniz Dana, Müdürü Mehmet Özbilgehan ve Gençlik Dairesi Müdürü Hasan Eren de katıldı.
TATAR
Başbakan Ersin Tatar, organizasyona 25 ülkeden çok sayıda sporcunun katılacağını söyleyerek, büyük ve başarılı organizasyonu düzenleyen herkese teşekkür etti.
Kıbrıslı Türklerin politik nedenlerle ambargolar altında olduğunu, gençlerin bu nedenle spor aktivitelerine katılamadığını dile getiren Tatar, tüm bu zorluklara rağmen organizasyonlara katılarak ve organizasyonlar düzenleyerek izolasyonları kırmaya çalıştıklarını belirtti.
Dr. Fazıl Küçük’ün spor ambargolarını kırmak için uzun yıllar önce çok ciddi çabalar harcadığını vurgulayan Tatar, Küçük’ün Kıbrıs Türkünün bağımsızlığı ve özgürlüğü için mücadele verdiğini söyledi.
Tatar, oyunların her yıl daha da büyüyerek, gelişmesi temennisinde bulunarak, gelecek yıl için 30 ülke 450 sporcu hedefi için çalışma yapılması önerisini sunarak, hedef koymanın önemine vurgu yaptı.
Başbakan Tatar, yarışmaların sonucu her ne olursa olsun sporu paylaşmak ve arkadaşlık kurmanın, ilişkileri geliştirmenin önemli olduğunu kaydetti.
KÜÇÜK
Varoluş mücadelesi önderi merhum Lider Dr. Fazıl Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük, babası Dr. Fazıl Küçük’ün 1930’lu yıllardan itibaren gençlerin spor yapabilmesi için mücadele verdiğini ancak geçen yıllarda politik ve haksız ambargoların kaldırılmadığını, günümüzde de hala devam ettiğini söyledi.
Bu oyunların yıllardır spor ambargosu altında olan toplum için hayati önemi bulunduğunu belirten Küçük, günümüzde sporun öneminin giderek daha fazla anlaşıldığını, gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutması noktasında sporun büyük önemi olduğunu kaydetti.
Küçük, oyunlara katılan sporcu sayısının her yıl artmasının umut ve güç verdiğini söyleyerek, gençlere ülkelerine döndüklerinde KKTC’yi anlatmaları ve tanıtmaları çağrısında bulundu.
Dr. Fazıl Küçük’ün liderliğini yaptığı özgürlük mücadelesinin ülkenin zaferi olduğunu söyleyen Küçük, bunu gelecek nesillere ve yurt dışından gelen sporculara anlatmak gerektiğini kaydetti.
BURCU
Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Oyunları Organizasyon Komitesi adına Aşkın Burcu da, oyunların Kıbrıs Türk gençliğinin dünyayla buluşmasına vesile olacağını söyleyerek, yeni başarılar elde edileceğine inanç belirtti.
Burcu, altı ülkeden, altı federasyon ve 25 ülkeden 400’ü aşkın sporcunun oyunlara katılacağını söyledi.
Oyunların amaçları arasında Dr. Fazıl Küçük’ün anısını yaşatma ve onu yeni nesillere taşımanın da bulunduğunu söyleyen Burcu, organizasyonun başka bir amacının da ambargoların bir gün yıkılacağına olan inancı kuvvetlendirmek olduğunu kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Özersay; Şartlar federal bir ortaklık için uygun değil Özersay; Şartlar federal bir ortaklık i...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Birleşik Krallık Parlamentosu KKTC Dostluk Grubunun ev sahipli...

Aday olmayacağını açıklayan Serdar Denktaş;  Egemenlikten ve eşitlikten taviz verilemez Aday olmayacağını açıklayan Serdar Denkt...

NACAK GAZETESİ- Demokrat Parti Milletvekili Serdar Denktaş, Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağını açıklad...

UBP Cumhurbaşkanı adayı Tatar;  Federal çözüm çöktü UBP Cumhurbaşkanı adayı Tatar; Federal...

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, federal çözüm olayının çöktüğünü, artık iki devletli çözüm başta olmak...

Tabipler Birliği Tamiflu ilacı konusunda uyardı Tabipler Birliği Tamiflu ilacı konusunda...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), virüslere etki eden ilaçların ülkede gereksiz kullanıldığını kaydederek, “Bu şeki...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Özersay; Şartlar federal bir ortaklık için uygun değil Özersay; Şartlar federal...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

Aday olmayacağını açıklayan Serdar Denktaş;  Egemenlikten ve eşitlikten taviz verilemez Aday olmayacağını açıklay...

NACAK GAZETESİ- Demokrat Parti Milletvekili Serdar Denktaş, ...

UBP Cumhurbaşkanı adayı Tatar;  Federal çözüm çöktü UBP Cumhurbaşkanı adayı T...

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ersin Ta...

Tabipler Birliği Tamiflu ilacı konusunda uyardı Tabipler Birliği Tamiflu ...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), virüsl...

Atakan açıkladı;  Ercan için ek süre verilmeyecek Atakan açıkladı; Ercan ...

NACAK GAZETESİ- Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan...

Taçoy; AKSA’ya hiçbir muafiyet yapılmadı Taçoy; AKSA’ya hiçbir m...

NACAK GAZETESİ- Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Meclis...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  GAZ SAVAŞLARI (I) Av. Fuat VEZİROĞLU; GAZ...

Akdeniz’in doğu ucundan Libya sahillerine kadar uzanan bir g...

Rauf R. DENKTAŞ; Milli Vizyon Meselesi Rauf R. DENKTAŞ; Milli V...

1994’te Kıbrıs’ta milli vizyonumuzun var olduğunu kanıtlamak...

Pilli, Korona Virüsü’yle ilgili açıklamada bulundu;  Gerekli önlemler alındı Pilli, Korona Virüsü’yle ...

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Korona Virüsü’ne karşı gerekli tedb...

CTP’liler ile TDP’liler Rumlarla birlikte… Türk askerini istemiyorlarmış! CTP’liler ile TDP’liler ...

NACAK GAZETESİ- CTP’liler ile TDP’lilerin Rumlarla birlikte ...

Eğitim HABERLERİ