Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Başbakan Tatar; Kapılar oluşmasıyla kapılar açılabilir

05 Haziran 2020 - 7:56 'de eklendi ve A+A-

Başbakan Tatar;  Kapılar oluşmasıyla kapılar açılabilir

NACAK GAZETESİ- İki Toplumlu Sağlık Komitesi ile Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurullarının görüşlerinin önemli olduğunun altını çizen Başbakan Tatar, geçiş şartlarının ne olacağı ile ilgili detayların tartışılmakta olduğunu, bunların olgunlaşmasıyla kapıların çalışanların geçişlerine açılması sürecine girilebileceğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla Güney Kıbrıs’la olan sınır kapılarının açılması konusunu görüşmek üzere bir araya gelen Başbakan Ersin Tatar, görüşme sonrasında basına açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.
“ŞARTLAR OLUŞUNCA”
Açıklamasında kendisiyle iki hafta önce görüşen Güney Kıbrıs’ta çalışan vatandaşların, Meclis önünde tekrar eylem düzenlediğini hatırlatan Başbakan Tatar, kendilerine şartlar oluşunca kapıların açılmasına sıcak baktığını söylediğini kaydetti.
Daha sonra Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Rum Lider Anastasiadis ile görüştükten sonra çalışanların güneye geçişi için 8 Haziran tarihin ifade edildiğini belirten Başbakan Tatar, çalışmaların o günden beridir hükümetin de desteğiyle sürdüğünü ifade etti.
İki toplumlu sağlık komitesi tarafından yapılan toplantılara da işaret eden Başbakan Tatar, o toplantılarda bir takım bilgi alışverişinin yapıldığını söyledi.
Halkın beklentilerini dikkate alarak bir süreç izlediklerini belirten Tatar, Güney’de çalışanların hassasiyet ve duyarlılığının kendilerini de etkilediğini belirtti.
Kesinlikle kapıların açılmaması yönünde bir duruşları olmadığını dile getiren Tatar, İki Toplumlu Sağlık Komitesi ile Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlık Bilim Kurullarının ve sağlıkçıların söyleyeceklerinin de önemli olduğunu, bunların detaylarının tartışılmakta olduğunu vurguladı.
“ÇOK İYİ YAPILMASI GEREKİR”
İki Toplumlu Sağlık Komitesi ile Bilim Kurullarının görüşlerinin olgunlaşmasıyla kapıların çalışanların geçişlerine açılması sürecine girilebileceğini belirten Başbakan Tatar, riskleri minimuma indirebilmek için bu düzenlemelerin çok iyi yapılması gerektiğini belirtti.
Tatar, “PCR testler nasıl yapılacak, gidilecek gelinecek. Pile örneği vardır, oradaki tereddütler vardır. Ona benzer uygulamaların gündeme gelmesi gerekebilir. Cumhurbaşkanı’yla bu konuda mutabıkız. Bilim kurullarından ve sağlık komitelerinden gelecek tavsiyeler doğrultusunda düzenlemelerin ortaya konmasıyla kapıların açılmasının en doğru olacağı düşüncesindeyiz. İlerleyen günlerde bu toplantılarda bunların detayları konuşulup ona göre bir yol haritası çizilmesi ve herkesin de onay vermesiyle bu sürecin bir noktada açılabilmesini ben de temenni ediyorum. Süreç devam ediyor. Sağlık Bakanlığında ve ilgili bilim kurullarından çeşitli görüşler paylaşılmaktadır. Yarın da Cumhurbaşkanlığında toplantı olacak” diye konuştu.
Güneyde çalışan, işlerine geri gidip maaşlarını almak isteyenlere saygılarının büyük olduğunu ifade eden Başbakan Tatar, ancak halkın genelinin sağlığı konusunda bir sorumlulukları olduğunu dile getirdi ve şöyle konuştu:
“KKTC 0 vaka ile çok dikkat etmelidir. Sağlık bilim kurulları ve komitenin üreteceği tavsiye kararları çok önemledir. Bu kuralların çok iyi düşünülmesi lazım ki riskler minimumda olsun. Onların tavsiyeleri doğrultusunda siyasi irade de bir karar alacaktır.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılmasına katkı sağl...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, sorumluluğunun bilincinde olan duyarlı basının, Kıbr...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü güç”

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının sesini hem ülkeye hem dünyaya duyurmak için özveriyle çalışan tüm basın mensup...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tamamlanacak”

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Amerikan Üniversitesi’ne (GAÜ) kiralanmış olan ancak daha sonra devralınan Karao...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu sürüyor...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgeleri polis memuru Gümüşsoy’un hard-diskinden çıktı. “Resmi görevi kötüye kull...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
22 kilo uyuşturucu ele geçirildi 22 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Polisinin, Larnaka’da büyük mik...

Şer ittifakından  askeri hava-deniz tatbikatı Şer ittifakından askeri ...

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın katılımıyla g...

“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılma...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü g...

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının ses...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tama...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Ameri...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasy...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgele...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

Eğitim HABERLERİ